تاريخ: ۱۳۹۷ جمعه ۲۸ دي ساعت ۹:۲۱ بازدید: 961      نظرات: 1      کد مطلب: 10514

بی‌سوادی در مهاباد به کمترین میزان خود رسید


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهرستان مهاباد گفت: بیسوادی در مهاباد به کمترین میزان خود رسیده است.

دوراندیش در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان مهاباد اظهار کرد: عمر سوادآموزی در کشور سابقهای 100 ساله دارد اما بیشترین موفقیت آن در چند دهه گذشته همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی بوده چراکه جریان سوادآموزی بعد از انقلاب بصورت بلند مدت تدوین شده است.

وی افزود: در سال 97 بعد از 38 سال به تمامی اهداف خود رسیدهایم به نحوی که شناسایی افراد بیسواد به اسمی و نفر به نفر تبدیل شده است.

دوراندیش تصریح کرد: طبق سرشماری سال 95 آمار بیسوادی در مهاباد 12 هزار و 858 نفر اعلا شده است. در سال 95 تعداد 954 بیسواد شناسایی و موفق به کسب گواهی باسوادی شده‌اند. در سال 96 نیز تعداد 773 نفر و در سال 97 نیز  2 هزار و 447 نفر شناسایی و شده اند که سوادآموزی به آنها بصورت کامل انجام شده است.

معاون سوادآموزی مدیرکل آموزش ‌و پرورش آذربایجان غربی نیز در ادامه اظهار کرد: 194 هزار نفر از جمعیت رده سنی 10 تا 49 سال این استان را افراد بیسواد تشکیل می دهد.

علی اکبر صمیمی افزود: آذربایجان غربی جزو سه استان پایین کشور و در رده 29 استانهای کشور از نظر بیسوادی قرار دارد ولی برای ارتقای شاخص باسوادی اقدامات بسیار مهم صورت گرفته که میتوان به کسب رتبه اول کشور در جذب و نگهداشت افراد بیسواد اشاره کرد. در آخرین سرشماری کشور نیز آذربایجان غربی توانست جزو 6 استان برتر کشور در زمینه رشد باسوادی قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: هم‎اکنون 49 مرکز یادگیری در آذربایجان غربی راه اندازی شده است که به این لحاظ رتبه دوم کشور را این استان داراست و از این تعداد چهار مرکز در مهاباد ایجاد شده است. در این مراکز یادگیری علاوه بر سوادآموزی مهارت های زندگی، مهارت های شغلی و آسیب های اجتماعی نیز به سوادآموزان آموزش داده می‎شود که در این راستا امسال 200 نفر از این افراد نیز در حال گذراندن آموزش رایانه هستند.

سید اسعد رسولی معاون ابتدایی آموزش ابتدایی آموزش و پرورش مهاباد نیز در ادامه اظهار کرد: یکی از اقدامات برای جلوگیری از ترک تحصیل دانشآموزان کنترل و نظارت بر غیبت دانشآموزان است.

وی افزود: در این راستا از مدارس خواسته شده گزارشات ماهیانه و 3 ماهه غائبین را برای ورود کارشناسان جهت مشاوره و رفع مشکلات به مدیریت آموزش و پرورش اعلام کنند.

رسولی تصریح کرد: از سال 93 تا سال تحصیلی 97-96 از تعداد 35 نفر دانشآموزی که ترک تحصیل کردهاند 6 نفر از آنها به تحصیل بازگشتهاند در سال تحصیلی 97-96 نسبت به سال گذشته،میزان ترک تحصیل دانش‎آموزان روندی نزولی داشته و تعداد 8 نفر از تحصیل بازگشتهاند که این رقم در سال تحصلی گذشته 9 نفر بوده است.

*افتتاح سالن جلسات مدیریت آموزش و پرورش مهاباد*

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، روز چهارشنبه مورخه 26 دیماه سالن جلسات مدیریت آموزش و پرورش مهاباد به مناسبت روز شورای آموزش و پرورش در خانه معلم مهاباد با حضور مسئولان شهرستانی و استانی افتتاح گردید.

کامبیز شاوله در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: این سالن با اعتبار 150 میلیون تومان از محل درآمدزایی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان و با صرفه جویی 50 میلیون تومانی در مدت 5 ماه نوسازی شده است.

وی با تبریک روز شوراها افزود:افتتاح این سالن با توجه به اهمیت روز شوراها در این روز صورت گرفته است.

ماموستا عبدالسلام امامی،امام جمعه مهاباد نیزدر مراسم با گرامیداشت سالروز شوراهای آموزش و پرورش، این شوراها را از تاثیرگذارترین و مهمترین ظرفیتهای قانونی برای پیشبرد اهداف متعالی نظام تعلیم و تربیت دانست و گفت: آموزش و پرورش از مهمترین نهادهایی است که رسالت خطیر تربیت نسل آینده را برعهده دارد بنابراین باید دراین حوزه از همه ظرفیتها از جمله مشارکت مردم و خیران استفاده کرد.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۷/۱۰/۳۰
متاسفانه بیشتر مدرک دارند و نه سواد

نظر خود را براي ما ارسال كنيد