تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ دي ساعت ۲۳:۶ بازدید: 639      نظرات: 0      کد مطلب: 10512

تاریخ هنر کوردستان و زیبایی شناسی چیا منتشر شد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، کتاب «مقدمه ایی بر تاریخ هنر کُردستان و زیبایی شناسی چیا» به قلم هنرمند و نویسنده کُردستانی «میکاییل رحمانی» منتشر شد
 
این کتاب دربردارنده  هنر کوردستان از دوران صخره و غار تا دوران مدرن و معاصر می باشد. این کتاب به بررسی  هنر  هنرمندان کُرد در ایران و خاورمیانه و اروپا  پرداخته است 
 بخشی از کتاب به مسایل زیبایی شناسی در هنر و فرهنگ کُردها اختصاص دارد.  
  کتاب شامل هفت فصل است. شش فصل ابتدایی به دوره های مختلف تاریخی هنر کُردستان از دوران پارینه سنگی تا دوران میانی و دوران جدید اختصاص دارد.
 فصل پایانی با عنوان زیبایی شناسی چیا تاریخی نبوده و به شکلی متفاوت به ماهیت هنر و فرهنگ کُردستان می پردازد.  
 این اثر تاریخی و فرهنگی  برای نخستین بار است که در قالب  کتاب به نگارش درآمده است. همچنین کتاب به هنر و هنرمندان شهرهای حسکه، قامیشلو، سلیمانیه، دیاربکر، ماردین، سلیمانیه، هولیر، سنندج، کرمانشاه، سقز، بوکان و مریوان و حتی به جریان هنر کُردها در شهرهایی چون تهران، استانبول و دمشق اشاره می کند.
کتاب تاریخ هنر کُردستان جریان های هنری را در قالب گرایشها و جنبشهای هنری طبقه بندی کرده است.
 نویسنده کتاب میکاییل رحمانی در سال 1366 شمسی در شهر سنندج متولد شد. او پروژه ها و نمایشگاه ‌های مختلفی را در زمینه هنرهای معاصر، تاسیس «سالانه هنر معاصر سنندج»، نقدهایی پیرامون نمایشگاههای عکس و نقاشی، و همچنین سخنرانی در سمینار هنر کُردستان در دیاربکر را در کارنامه خود دارد. 
برای تهیه کتاب به کتابفروشی های معتبر مراجعه نمایید.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد