تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ دي ساعت ۱۷:۱۵ بازدید: 1389      نظرات: 0      کد مطلب: 10510

افزایش قابل توجه بارندگی و حجم آب ذخیره شده در سد مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مدیر امور آب شهرستان مهاباد از افزایش 40 میلیون متر مکعبی حجم آب ذخیره شده در مخزن سد مهاباد خبر داد.

رضا جهینی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مهاباد اظهار کرد: حجم آب ذخیره شده در سد مهاباد به 103 میلیون متر مکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته 40 میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

وی افزود: از ابتدای سال آبی تاکنون 206 میلیمتر بارندگی داشته‎ایم که این میزان آن در سال گذشته 118 میلیمتر بوده است.

جهینی با اشاره به صدمات جبران ناپذیر چاه‎های غیر مجاز به منابع آب شهرستان اظهار کرد: تعداد کل انسدادها در سالجاری 106 حلقه چاه بوده و تاپایان سال  145 مورد دیگر نیز تعیین تکلیف می‎شود.

مدیر امور آب شهرستان در ادامه با اشاره به اهمیت رودخانه مهاباد و عبور آن از شهر اظهار کرد: متأسفانه در سالیان گذشته حریم و بستر رودخانه همواره مورد تعرض و تصرف قرار گرفته و کار به جایی رسیده که این رودخانه توان عبور ظرفیت رهاسازی دبی آب رها‎سازی به میزان سنوات گذشته و یا عبور سیلاب شدید را نخواهد داشت.

وی افزود: درحال حاضر با ساخت و سازهای غیر اصولی و تصرف حریم و بستر بیشترین میزان دبی که می تواند از این رودخانه عبور کند به 100 میلیون نمیرسد درحالیکه ظرفیت قبلی این رودخانه چندین برابر این رقم بود. در سالهای گذشته به علت افزایش بارش، رهاسازی با میزان 70 میلیون متر مکعب آب صورت می‎گرفت که باعث آبگرفتگی برخی مناطق در این شهر می‎شد.

میلادی کارشناس امور آب مهاباد نیز در ادامه اظهار کرد: شهرداری مهاباد از 70 حلقه چاه برای آبیاری 110 هکتار فضای سبز استفاده می‎کند و از سال 1370 هیچ هزینه‎ای از سوی شهرداری به امور آب تحت عنوان حقابه پرداخت نشده است.

وی افزود: میزان ارزش افزوده آب مورد مصرف برای فضای سبز از سال 1387 تاکنون بیش از 12 میلیارد تومان برآورد شده است که باید تعیین تکلیف شود.

میلادی تصریح کرد: شهرداری پرداخت عوارض سالیانه و برخی هزینه‎های دیگر را به عنوان مطالبه مطرح کرده ولی طبق قانون شرکت‎های خدمات رسان از پرداخت عوارض سالیانه ساختمان و تاسیسات داخل سازمان معاف می‎باشند.

فرماندار مهاباد نیز در ادامه جلسه با تاکید بر استفاده از روشهای نوین آبیاری بجای آبیاری سنتی اظهار کرد: آنچه حائز اهمیت است تغییر شیوه آبیاری فضای سبز شهر از شیوه سنتی به شیوه مدرن و صرفه جویی در مصرف آب است و در این زمینه می‎توان مشاوره و نظرات نخبگان نیز استفاده کرد.

ایرج شجاعی افزود: شهرداری سازمانی عمومی و برای مردم است و هر هزینه‎ای که به حساب شهرداری واریز می‎شود صرف هزینه‎های عمومی برای شهر می‎شود، لذا پیگیری مطالبات و بدهی‎های سازمان شهرداری نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

*برخی ادارت و سازمانها قبول مسئولیت نمی‎کنند*

شهردار مهاباد در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان با انتقاد از برخی جو سازی‎ها و شانه خالی کردن ادارات از قبول مسئولیت اظهار کرد: متأسفانه در بسیاری از موارد تمامی اتهامات و اشتباهات را به شهرداری نسبت می‎دهند درحالیکه این کار تنها برای عدم قبول مسئولیت و انتقاد بدون راهکار صورت می‎گیرد.

کامران علیزاده آذر افزود: انتقادات زیادی به سیستم آبیاری سنتی فضای سبز صورت گرفته و مجموعه نیز آنرا برحق دانسته و در راستای مکانیزه و مدرن کردن آن گامهایی مؤثر علی‎رغم محدودیت مالی برداشته است ولی برخی نیز تنها انتقاد می‎کنند ولی به محض اعلام آمادگی  شهرداری برای رفع مشکل منصرف می‎شوند.

وی تصریح کرد: متأسفانه همتی برای مرمت قنات‎ها و استفاده از آب آنها برای آبیاری فضای سبز وجود ندارد و تاکنون چندین شرکت برای آن اقدام کرده‎اند و به محض درخواست اصلاح طرح از انجام آن منصرف شده‎اند.

شهردار مهاباد در ادامه با انتقاد از برخی ادارات اظهار کرد: شهرداری مهاباد آمادگی دارد تمامی تجهیزات خود را در اختیار سایر ادارات و سازمانهای محیط زیستی بگذارد تا هر نقطه از رودخانه را که احساس می‎کنند تصرفی صورت گرفته با مسئولیت خود تخریب کنند و شهرداری نیز با تمام وجود با انها همکاری می‎کند.
علیزاده آذر اظهار کرد: تنها انتقاد کردن و سپردن مسئولیت به شهرداری منطقی نیست چراکه شهرداری نمی‎تواند بجای تمامی ادارات با افراد متصرف مقابله کند. از سویی دیگر بخش عظیمی از مشکلات، مربوط به منازل و ساختمانهایی است که سند شش دانگ دارند و در حریم و بستر رودخانه ساخته شده‎اند.
وی تصریح کرد: تصرف بستر و حریم رودخانه در سالیان گذشته روی داده و اکنون نیز شهرداری تحت فشار است مجوز خدمات رسانی به منازلی را صادر کند که در حریم و بستر رودخانه قرار دارند و فاقد هرگونه مجوز قانونی برای ساخت هستند. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد