تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۸ دي ساعت ۱۶:۵۱ بازدید: 886      نظرات: 0      کد مطلب: 10484

مراسم رونمایی از کتاب "خاکم بە توورەکە دەکێشن" در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مراسم رونمایی از کتاب شعر "خاکم بە توورەکە دەکێشن" اثر آرزو احمدی با همکاری موسسه فرهنگی هنری موکریان و اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهاباد در سالن آمفی تئاتر این اداره با حضور ادیبان و علاقمندان برگزار گردید.

در ابتدای مراسم قادر مرادی رییس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهاباد ضمن تقدیر از حضور علامندان در این مراسم اظهار کرد: مولف کتاب از اعضای با سابقه انجمن ادبی شهرستان مهاباد است و اولین اثر وی نیز در قالب شعر نو ارائه شده است.

وی افزود: امسال بیش از 40 عنوان کتاب در این شهرستان رونمایی شده که نشان از فرهنگی بودن این شهر و جایگاه این شهرستان در مقایسه با سایر شهرهای دیگر است.

در ادامه یعقوب خضری ناشر کتاب "خاکم بە توورەکە دەکێشن" و مدیر مرکز نشر ژیر مهاباد اظهار کرد: این مرکز  در سال 97 متولی چاپ 3 عنوان کتاب از اشعار شاعران و نویسندگان مهاباد بوده است.

وی افزود: در طول یکسال  و نیم گذشته مجوز 14 عنوان کتاب صادر شده که از این تعداد 10 عنوان کتاب چاپ و منتشر شده و 4 عنوان کتاب دیگر نیز در دست چاپ است.

خضری تصریح کرد: درحال حاضر چندین کتاب در حوزه های مختلف نیز در مراحل صدور مجوز و آماده سازی قرار دارند. نشر ژیر به یک حوزه تعلق ندارد و این مرکز آمادگی دارد در چاپ کتابهای مختلف در تمامی حوزهها با شاعران، نویسندگان و پژوهشگران همکاری نماید.

وی در ادامه اظهار کرد: تعیین سبک خاص، بروز رسانی در طراحی و کاهش دغدغه‎های نویسندگان از سیاستهای این مرکز است و در نظر داریم قبل سال نو نشستی علمی تخصصی برای بررسی آسیب‎ها و موانع صنعت نشر و چاپ در مهاباد را با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن‎های تخصصی برگزار نماییم.

شه‎ویار گلابی آذر نیز در ادامه به بررسی اشعار آرزو احمدی در این کتاب پرداخت و گفت: اندیشه‎های پویای این شاعر جوان توانایی‎های وی را دوچندان کرده است.

وی افزود: وی با فکر و اندیشه ای مدرن در جامعه ای سنتی برای احقاق حقوق، برقراری عدالت تلاش می‎کند و ساده نویسی و انتقاد درون متنی را سرلوحه خود قرار داده که نشان از مطالعه زیاد وی در حوزه ادبیات است.

جلال پورحسن نیز با بیان اینکه زبان ساده شعر و ساده نویسی از خصوصیات شعر آرزو احمدی است اظهار کرد: این شاعر در اشعارش از بیان شکست‎ها برای فریاد عدالت خواهی سود جسته است.

در ادامه چرو پرویز نیا نیز با ارائه چند شعر از کتاب "خاکم بە توورەکە دەکێشن" اظهار کرد: تلاش‎های آرزو احمدی برای پویایی فرهنگی و برابری قابل تقدیر و ستایش است.

قادر نیازی از آخرین سخنرانان این مراسم به بررسی و تحلیل ادبیات کلاسیک و عدم حضور پر رنگ زنان کورد در ادبیات پرداخت و گفت: برداشت صحیحی از مکتبهای فکری و ادبی صورت نگرفته است و این عدم حضور و یا حضور کمرنگ زنان در حوزه ادبیات به وضعیت جامعه فضای اجتماعی برمی گردد.

وی افزود: در جامعه گذشته و فعلی هیچ خصومت و دشمنی با زنان صورت نگرفته بلکه ضعفهای فرهنگی جامعه بصورت کلی زنان و مردان را در جوامع تحت تأثیر قرار داده و این ضعف فرهنگی در همه ابعاد خود را نشان داده است.

پایان مراسم با ارائه اشعاری از سوی مولف کتاب و رونمایی از کتاب "خاکم بە توورەکە دەکێشن" همراه بود. 


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد