تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۵ دي ساعت ۱۱:۵۳ بازدید: 598      نظرات: 0      کد مطلب: 10436

کشف محموله 20 تنی چوب قاچاق در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهاباد از کشف محموله 20 تنی چوب قاچاق در مهاباد خبر داد.
مجید پاتو در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: براساس گزارش های مردمی یک دستگاه کامیون حامل چوب بید و برخی دیگر از گونه‎ها که در حال انتقال بود با همکاری نیروی انتظامی توقیف شد.
وی افزود: این محموله از شهر اشنویه به مقصد یکی از شهرهای شمال کشور بارگیری شده بود که توسط نیروی انتظامی در یکی از محورهای مواصلاتی توقیف شد. در این رابطه دو نفر به مراجع قضایی برای برآورد ارزش ریالی محموله معرفی شده‎اند.
پاتو تصریح کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون نزدیک به 100 تن چوب قاچاق کشف و توقیف شده است که در نیمه دوم سال افزایش چشمگیری داشته است.
رییس اداره منابع طبیعی در ادامه اظهار کرد: متأسفانه  صدور بارنامه‎های بدون استعلام علی‎رغم چندین بار نامه نگاری و تذکر همچنان ادامه دارد.
پاتو در خصوص پرونده فردی که برای چندمین بار اقدام به ارسال محموله به شمال کشور کرده بود اظهار کرد: این پرونده سیر قانونی خود را طی می‎کند. این فرد مدعی شده قطع درختان با صدور مجوز از سوی امور آب شهرستان اشنویه صورت گرفته درحالیکه مرجع صدور مجوز برای قطع هرگونه درخت باغی و جنگلی و ... منابع طبیعی است.
وی افزود: قطع هرگونه درخت توسط ادارات و ارگان‎های دولتی برای پاکسازی و به مزایده گذاشتن بدون کسب مجوز از سوی منابع طبیعی غیر قانونی است. برابر قانون حمل هرگونه محموله چوب مستلزم استعلام و مجوز از سوی اداره منابع طبیعی می‎باشد.
رییس اداره منابع طبیعی شهرستان مهاباد در پایان از مردم طبیعت دوست، همیاران طبیعت، دهیاران، شوراهای اسلامی شهر و روستا خواست، برای مشارکت در حفاظت از منابع طبیعی، گزارش های خود را مبنی بر تخریب، تصرف و قطع غیرمجاز درختان را با شماره تلفن 1504 به یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.
در شهرستان مهاباد بیش از 197 هزار هکتار مراتع روستایی و ییلاقی و 600 هکتار جنگل وجود دارد که جنگل‎های مهاباد بیشتر در مناطق غربی و در روستاهای کاولان و کوران واقع شده است. جنگل‎های این شهرستان که جزو جنگل‎های زاگرس شمالی بوده در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد