تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۴ دي ساعت ۲۲:۲۸ بازدید: 960      نظرات: 1      کد مطلب: 10433

انتقاد شدید هنرمندان از محرومیت‌ها و نبود زیرساخت‌های فرهنگی در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، روز سه شنبه 4 دیماه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درادامه سفر چند روزه خود به استان آذربایجان غربی به شهرستان مهاباد سفر کرد و در نشست با اهالی فرهنگ و هنر و رسانه جنوب استان، در جریان مطالبات و مشکلات هنرمندان مهاباد و جنوب استان قرار گرفت.

در ابتدای مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان غربی ضمن تقدیر از حضور هنرمندان در این نشست اظهار کرد: یکی از اصلی ترین مطالبات هنرمندان مهاباد از وزیر فرهنگ و ارشاد ساخت مجتمع فرهنگی وهنری است.

خدایاری با تاکید بر عدالت فرهنگی افزود: سالن اداره ارشاد برازنده شهرستان و اداره فرهنگ و هنر نیست و هنرمندان این شهرستان انتظار دارند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و این خواسته برحق آنها است.

خالق جلیل نژاد نیز به عنوان نماینده هنرمندان و فعالان فرهنگی هنری شهرستان مهاباد با اشاره به پتانسیل‎های فرهنگی شهرستان مهاباد اظهار کرد: در شهرستان مهاباد ایجاد و توسعه زیر ساختها به عنوان یک نیاز اصلی برای ارتقای شاخص‎های فرهنگی احساس می‎شود.

وی افزود: از لحاظ برخورداری از فضای آموزشی پایین‎تر از سطح متوسط کشوری و در مقایسه با استاندارها جهانی، این شهرستان فاقد فضای آموزشی است. متأسفانه با بحرانی از شاخص‎های توسعه فرهنگی روبرو هستیم.

وی تصریح کرد: احداث مجتمع فرهنگی و هنری، صدور مجوز  برگزاری همایشها و کنگره‎های سالانه، جشنواره فیلم کوتاه  و عکس و همچنین فعالیت دوباره سینمای مهاباد و تجهیز آن و توسعه سینما جوان جزو مطالبات زیرساختی شهرستان است. بیمه هنرمندان و حمایت از هنرمندان، روزنامه نگاران و خبرنگاران نیز جزو مطالبات فردی هنرمندان و اصحاب رسانه است.

جلیل نژاد اضافه کرد: تدریس زبان مادری به مثابه تحقق حقوق شهروندی و فعالیت خبرنگاران در زیر چتر امنیت شغلی و فکری از دیگر خواسته‎های شهروندان و هنرمندان مهاباد است.

مناف ایرانپناه از فعالان فرهنگی و از پیشکسوتان عرصه هنر نیز ضمن انتقاد از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد و اداره کل فرهنگ و ارشاد در استان آذربایجان اظهار کرد: شهرستان مهاباد در دهه 1340 دارای 4 سینما بوده و اکنون در نتیجه مدیریت ناکارآمد فاقد سینما است.

وی ضمن تقدیر از عملکرد مثبت مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد در استان افزود: در طول مدت 12 سال گذشته علی‎رغم درخواستهای بی‎شمار مدیرکل فرهنگ و ارشاد یک بار هم در این شهرستان حضور نیافت.

ایرانپناه تصریح کرد: حضور مقام علی وزارت و مسئولان در این سالن فاقد استاندارد نشان از کمبود زیرساختها در این شهرستان است و سالها هنرمندان این شهرستان برای برگزاری هر مراسم شرمنده حضار شده است.

وی اضافه کرد: در سالهای گذشته رسم بر این بود که با حضور وزیر کلنگ زنی یک پروژه و یا طرح شاخص صورت پذیرد ولی امروز شاهد این اتفاق نبودیم، لذا هنرمندان مهاباد خواستار کلنگ زنی و احداث هرچه سریعتر مجتمع فرهنگی هنری هستند.

این فعال فرهنگی در بخش دیگری از سخنان اظهار کرد: برای اجرای یک برنامه بسیار کوچک، کرامت هنرمندان زیرپا گذاشته می‎شود و برای تامین اعتبار آن باید هر دری را بزنند و چشم انتظار کمک شهرداری، شورای شهر، فرمانداری، خیرین و ... باشند. متاسفانه شهرستان مهاباد فاقد هرگونه زیر ساختی از جمله، نگارخانه، فضای مناسب برای هنرهای تجسمی و نمایشی است و برای تمامی انجمن‎ها تنها یک اتاق ذرنظر گرفته شده هرچند که فاخرترین برنامهها در سطح منطقه و کشور در همین اتاق برنامه ریزی شده است.

مناف ایرانپناه در پایان خواستار حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد از دو هنرمند پیشکسوت شد که در حال حاضر با بیماری دست و پنجه نرم می‎کنند.

در ادامه نمایندگان هنرمندان از شهرهای دیگر جنوب استان شامل، تکاب، بوکان، شاهین دژ، سردشت، پیرانشهر، اشنویه، نقده و میاندوآب مطالبات و نیازمندی شهرهای خود را بصورت مکتوب و شفاهی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم کردند. ایجاد و ساخت مجتمع‎های فرهنگی و هنری، صدور مجوز سالانه همایش‎ها، کنگره‎‏ها، بیمه هنرمندان و تکریم و حمایت از هنرمندان از مهمترین خواسته‎های هنرمندان جنوب استان است.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

مناف ایرا پناە ۱۳۹۷/۱۰/۴
دەس خۆشی بۆ ڕێزدارانی تێکۆشەری هاژە سپاس لەپێ زانین و ئاگادارکردنەوەکانو.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد