تاريخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲ دي ساعت ۱۱:۱۹ بازدید: 620      نظرات: 0      کد مطلب: 10426

225 تن چوب قاچاق در استان کوردستان کشف شد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کوردستان گفت: 225 تن چوب قاچاق و غیرمجاز در قالب 36 دستگاه کامیون در سه ماه سوم سال در این استان کشف و ضبط شد.
سعدی نقشبندی روز یکشنبه اظهار کرد: نیروهای منابع طبیعی از 20 مهر گشت زنی در مناطق حساس و در معرض خطر را شروع کردند.
وی افزود: ماموران پاسگاه ویژه حفاظت از منابع طبیعی در مبادی خروجی شهرستان ها مستقر شدند تا ماموریت پیشگیری و مقابله با قاچاق چوب را با همکاری و مشارکت جوامع محلی و انجمن های مردم نهاد انجام دهند.
نقشبندی اضافه کرد: در این مدت، 436 مورد کامیون حامل چوب و مقطوعات چوبی در خروجی شهرستان ها و استان بازدید به عمل آمد که 400 دستگاه کامیون حامل مقطوعات چوبی درختان باغی مجاز و درختان قطع شده در محدوده آبگیر سدها بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان یادآور شد: ماموران در این بازدیدها موفق شدند 36 کامیون و کامیونت را که حامل 225 تن چوب قاچاق و غیرمجاز جنگلی و خودروی حاشیه رودخانه ها بود را توقیف کنند.
وی تاکید کرد: بیش از 90 درصد از 36 کامیون و محموله های توقیفی مربوط به درختان بید واقع در بستر رودخانه های دائمی و فصلی که به صورت پراکنده وجود داشتند، بوده و بقیه نیز از گونه های جنگلی گردو، زبان گنجشک و زالزالک بودند.
نقشبندی در خصوص معرفی متخلفان به مراجع قضایی گفت: در این راستا هماهنگی های لازم و اقدامات پیشگیرانه و اطلاع رسانی از طریق رسانه های مجازی و خبرگزاری ها، معتمدین محلی، همیاران طبیعت و انجمن های مردم نهاد برای مشارکت بهره برداران و جوامع محلی در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی انجام شد.
وی افزود: پس از آن شورای اداری این اداره کل با حضور عوامل حفاظتی شهرستان ها تشکیل و ابلاغیه لازم صادر و در پی آن دستورالعمل اجرایی نحوه شناسایی و کنترل نقاط حساس و ضبط محموله های قاچاق مقطوعات چوبی به پاسگاه های ویژه منابع طبیعی شهرستان های تابعه اعلام شده است.
نقشبندی اظهار داشت: در نهایت برای 36 دانشگاه کامیون توقیف شده حامل چوب غیر مجاز پرونده تشکیل و ضمن توقیف محوله و کامیون مراتب به مقام محترم قضایی جهت سیر مراحل قانونی ارجاع شده است.
به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان نیز با صدور اطلاعیه هایی از مردم، طبیعت دوستان، همیاران طبیعت، دهیاران، شوراهای اسلامی شهر و روستا خواست برای مشارکت در حفاظت از منابع طبیعی، گزارش های خود مبنی بر تخریب، تصرف، قطع غیر مجاز چوب را با شماره تلفن 1504 به یگان حفاظت منابع طبیعی کردستان اطلاع دهند.
استان کوردستان حدود یک میلیون و 788 هزار هکتار منابع طبیعی شامل 373 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع دارد که معادل 61 درصد سطح استان را شامل می شود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد