تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۸ آذر ساعت ۱۳:۴۳ بازدید: 1336      نظرات: 1      کد مطلب: 10412

رونمایی از 4 اثر نویسنده و شاعر مهابادی


مراسم رونمایی از ۴ اثر نویسنده مهابادی با حضور علاقمندان حوزه ادبیات با همکاری پایگاه خبری – تحلیلی هاژه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد برگزار گردید.
قادر مرادی رییس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهاباد در ابتدای مراسم ضمن تقدیر از حضور علاقمندان اظهار کرد: آثار  سلیمان سیدی شامل کتاب های "فصل پنجم عشق" و "بانوی سبز خیال" در قالب شعر نو، کتاب "در گذر ابری زمان" روایت کننده وضعیت اجتماعی کشورهای جهان سوم و تحولات مهم کشور و جهان است و کتاب "از کاراکاس تا مهاباد" شرح زندگی نامه و خاطرات روزمره این نویسنده از زمان اقامت خود در مهاباد و سفر به آمریکای لاتین را شامل می شود.
وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به 40 کتاب در این شهرستان رونمایی شده که نشان از قدرت و توسعه فرهنگی این شهرستان است.
در ادامه کریم صوفی مولودی مجری برنامه و از سخنرانان این مراسم به شرح زندگی پرماجرای این نویسنده پرداخت و گفت: اتفاقات و مهاجرتهای این نویسنده خوش ذوق در آثار وی نیز هویدا است.
وی افزود: صلح، آزادی و تحولات اجتماعی درون مایه کتاب درگذر ابری زمان این نویسنده است و مفاهیم عشق، وفاداری، زیبایی و تجربیات زندگی از مفاهیمی است که همواره در اشعار این نویسنده بارها بیان شده است.
دکتر مهری پاکزاد استاد دانشگاه و منقد ادبی نیز با تحلیل اشعار این نویسنده مهابادی اظهار کرد: آثار وی مبتنی بر ساده نویسی و محتوا گرایی است.
وی افزود: کتاب اشعار این نویسنده که در 2 جلد نگارش یافته در سبک شعر نو سروده شده است و اگرچه هدف ابتدایی وی سرودن شعر نبوده اما با بازبینی آثارش را در قالب یک تجربه موفق شعر ارائه کرده است.
پاکزاد تصریح کرد: پر محتوا بودن، تجربیات زندگی و خانواده مداری وی همواره در اشعار و کتابهای دیگرش دیده می شود و در مقام یک شاعر با الهام گرفتن از شاملو، اخوان، سپهری و ... احساسات و تجربیات خود را در قالب شعر و نثر بیان کرده است.
آقای محمد فهیمی نیز با تحلیل آثار آقای سیدی در بخش سیاسی و دیپلماتیک اظهار کرد: آثار وی به عنوان اثری سیاسی و دیپلماتیک مبتنی بر واقعیت محض سیاسی، بدور از تحریف واقعیت و حوادث و راهنمای جامع و کامل برای افرادی است که می‎خواهند به زبانی ساده با واقعیت سیاسی و اجتماعی روزگار خویش آشنا شوند.
بخش دیگری از مراسم به ارائه اشعاری از استاد رسول کریمی، مسعود حسن‎زاده و تجلیل از شاهو محمدی  رکورددار شنای استقامت و قهرمان با ارزش شهرستان مهاباد و کشور اختصاص یافته بود و کامبیز ابراهیم زاده به عنوان نماینده انجمن فرهنگی - هنری دانش آرای ادب از تلاش خستگی ناپذیر وی برای افتخار آفرینی برای شهر و کوردستان تجلیل کرد.
در پایان مراسم نیز مقاله‎ای تخصصی از آقای محمود پدرام و نامه‎ای از اسماعیل فتاحی قاضی معلم دوران دبیرستان آقای سیدی قرائت شد. سیدی نیز ضمن تشکر و تقدیر از حضور گرم شهروندان و ادبیان اظهار کرد: آثارش حاصل چند دهه زندگی پر از تلاش، دوری از وطن و حوادث مختلف بوده که در چند بخش روایت شده است.
به گزارش هاژه، سلیمان سیدی متولد سال 1330 در مهاباد و دارای مدرک کارشناسی رشته علوم سیاسی و دیپلمات ایران در ونزوئلا بوده، وی بعد از چند سال از وزارت خارجه کشور استعفا می‎دهد و بعد از چند سال دوری از وطن به مهاباد باز می‎گردد.
عکس: حسین خالندی ، پولا آغاز 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

باران ۱۳۹۷/۹/۲۸
با سلام مراسم رونمایی بسیار عالی برگزارشد وکتاب های نویسنده به خوبی نقد ومعرفی شد .جای بسی افتخار است است که بزرگان ونویسندگان سرزمینمان با شمشیر بران قلم تاریخ را می نویسند.قلمشان بردوام

نظر خود را براي ما ارسال كنيد