تاريخ: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۲ آذر ساعت ۱۷:۵۲ بازدید: 656      نظرات: 0      کد مطلب: 10342
در روز جهانی معلولان//

گلایه معلولان مهاباد از بی‌توجهی‌ها در برنامە‌ریزی‌های شهری


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، روز جهانی معلولان در مهاباد با حضور روسای ادارات و جامعه معلولین در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد گرامی داشته شد.

رییس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد در ابتدای مراسم ضمن تبریک این روز و تقدیر از حضور مردم اظهار کرد: قانون حمایت از معلولین در سال 1386 تدوین شده اما ویرایش نهایی آن در سال 1397 در مجلس شورای اسلامی تصویب و به ادارات ابلاغ شده است.

وی افزود: با اجرای این قانون بسیاری از مشکلاتی که جامعه معلولین با آن روبرو هستند رفع خواهد شد مشروط به اینکه مدیران نیز در اجرای آن همکاری نمایند.

یوسفی تصریح کرد: یکی از اقدامات صورت گرفته در راستای رفع مشکلات معلولین، صدور کارت معلولیت و کمیسیونهای پزشکی مداوم در طول هفته است و در شش ماهه اول سال بیش از 1 هزار و 700 کارت صادر شده است.

رییس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد در پایان اظهار کرد: در حال حاضر 3 هزار و 500 پرونده مربوط به معلولان در مهاباد تشکیل شده است و از این تعداد برای 2 هزار و 100  نفر کارت صادر گردیده است.

در ادامه مراسم رییس جامعە معلولین شهرستان مهاباد با ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد به مشکلات معلولان در بخشهای مختلف جامعه اشاره کرد و گفت: بسیاری از معلولان از عملکرد مدیران دستگاههای دولتی در بخش ورزش، بهداشت و درمان و مسکن گلایهمند هستند.

یونس لاچینی افزود: درحال حاضر هیچ سالن ورزشی برای فعالیت معلولان در شهرستان وجود ندارد و بودجهای هم برای توسعه و حمایت معلولان در بخش ورزش اختصاص داده نمی شود.

وی اضافه کرد: در بخش بهداشت و درمان نیز علیرغم امضای تفاهمنامه و نامهنگاری، طرح ویزیت رایگان در مراکز بهداشتی اجرا نمی شود. در بخش مسکن نیز تنها طرح کلان برای رفاه معلولان بدون پیشرفت قابل ملاحظه راکد مانده است.

لاچینی در ادامه با اشاره به معافیت 100 درصدی معلولان از مالیات و حمایت برخی ادارات دولتی از معلولان از اقدامات نماینده مردم در مجلس، اتاق اصناف و اداره مالیات شهرستان مهاباد تقدیر کرد.

ادامه مراسم با سخنرانی افشین کریمی عضو جامعه معلولین مهاباد با درخواست استاندارد سازی معابر و اماکن همراه بود.

وی افزود: بدلیل عدم استاندارد بودن اماکن و معابر سطح شهر معلولان برای انجام کارهای روزمره خود ازجمله مراجعه به داروخانه، مراکز پزشکی، ادارات، عابر بانک و... دچار مشکل هستند.

بخش دیگری از مراسم به هنرنمایی آسو هندوش از هنرمندان جامعه معلولین با اجرای قطعاتی از موسیقی و آواز خوانی و همچنین اشعاری از خانم پروین  محمودی اختصاص یافته بود. لقمان صالحی هنرمند مهابادی نیز قطعاتی از آوازهای استاد حسن زیرک  را اجرا نمود.

در پایان مراسم از 10 نفر از معلولان موفق و 10 نفر از افرادی که در بخشهای مختلف با جامعه معلولین همکاری می‌نمایند تقدیر به عمل آمد. همچنین به چند نفر از اعضای جامعه معلولین که در مسابقه پرسش این مراسم شرکت کرده بودند به قید قرعه جوائز اهدا شد.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد