تاريخ: ۱۳۹۷ شنبه ۳ آذر ساعت ۱۶:۱۱ بازدید: 1297      نظرات: 0      کد مطلب: 10295

شش توصیه‌ی مهم برای رانندگی در هوای بارانی


 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، رئیس پلیس راه استان ایلام 6 توصیه مهم را در شرایط رانندگی تشریح کرد. 

سرهنگ «رضا همتی‌زاده» اظهار کرد : رانندگی در هوای بارانی هر چند برای بسیاری از رانندگان لذت بخش است اما نیازمند دقت بالا و رعایت نکات ایمنی زیادی از سوی راننده است.

وی گفت: رانندگی در روزهای بارانی نسبت به دیگر روزها دشوار و قدری پیچیده است. خیس بودن زمین، زاویه دید محدود و کاهش سرعت رفت آمد، همگی دست به دست هم می دهند تا طاقت رانندگان پایین آمده و رانندگی در روزهای بارانی برای آنها از کاری لذت بخش  به کاری خسته کننده و دشوار تبدیل شود .

رئیس پلیس راه استان ایلام گفت: در حین رانندگی در هوای بارانی به  نکات کلیدی زیر باید توجه کرد :

1- درحین رانندگی در هوای بارانی مهمترین نکته، دید کامل راننده است ، بنابراین بایستی متناسب با سرعت بارش باران اقدام به روشن و تنظیم کردن برف‌ پاک‌کن های جلو و عقب کرد. همچنین لازمه‌ی نبود بخار بر سطح داخلی شیشه‌های جلو و عقب خودرو نیز استفاده مداوم از سیتسم گرمایش شیشه یا همان گرمگن شیشه است .

2- سیستم تهویه هوا را در حالت سرد قرار دهید، به طوری که هوای خنک فقط از خروجی‌های منتهی به شیشه جلو خارج شود. البته تا محو شدن بخار روی شیشه جلو اگر در حال رانندگی هستید و ضروری است، می توانید از پارچه یا حوله برای پاک کردن شیشه جلو استفاده کنید .

3- لازمه رانندگی در هوای بارانی بالا بردن تمرکز و دقت در رانندگی در مقایسه با روزهای دیگر است، چرا که لغزندگی جاده ممکن است تاثیر ترمز ها را بکاهد. پس مطلقا از تلفن همراه در حین رانندگی به ویژه در هوای بارانی استفاده نکرده و تمرکز خود را بر جاده معطوف کنید .

4 - از دیگر عوامل مهم در ایجاد سوانح رانندگی در هوای بارانی بایستی به لاستیک‌های نامناسب اشاره کرد. بنابراین در صورت کهنه بودن لاستیک‌ها توصیه می شود از رانندگی در جاده‌های خیس و لغزنده خودداری کنید .

5- سرعت مجاز تعیین شده در جاده‌ها مخصوص شرایط آب و هوایی مساعد است و پایین آوردن سرعت خودرو در جاده‌های بارانی برای تسلط بیشتر راننده بر خودرو، ضروری است. مسلما ترمزهاي ABS ،تايرهاي مخصوص جاده باراني و سيستم كنترل كشش اتومبيل هيچكدام به اندازه كم كردن سرعت در جلوگیری از سوانح رانندگی در هوای بارانی مؤثر نيست .

6- رعایت فاصله طولی در حین رانندگی  با خودرو جلویی را رعایت کرده و از ارتکاب سرعت و سبقت  غیر مجاز پرهیزید کنید . 

منبع: ایسناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد