تاريخ: ۱۳۹۷ جمعه ۲ آذر ساعت ۱۱:۲۶ بازدید: 1844      نظرات: 0      کد مطلب: 10293
به پاس نیم قرن تلاش

گرامیداشت شاعر و ادیب نامدار استاد " هه‌لۆ" در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مراسم گرامیداشت شاعر و ادیب نامدار کورد استاد قاسم مؤیدزاده متخلص به " هه‌ڵۆ" با حضور شعرا، نویسندگان و اقشار مختلف مردم در مهاباد برگزار شد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: مراسم تقدیر از شاعران و فرهیختگان ادب و هنر شهرستان که سالها برای شکوفایی شعر و ادب و هنر تلاش کرده‌اند امری ضروری بوده و این دومین مراسمی در شهرستان مهاباد است که برای تقدیر از شعرا و ادبای پیشکسوت صورت می گیرد.
وی افزود: این مراسم به همت انجمن دانش آرای ادب با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای شهر و شهرداری مهاباد با هدف تجلیل از نیم قرن تلاش خستگی ناپذیر این شاعر نامدار در زمینه خدمت به ادبیات کوردی صورت می‌گیرد.
مرادی تصریح کرد: اشعار استاد "هه‌ڵۆ"  جزو آثار فاخر ادبیات کوردی به شمار می‌رود و این ادیب مهابادی در زمینه‌های مختلف ادبی دیگر نیز از جمله داستان نویسی قلمی توانا و فاخر داشته است.
در بخش اول برنامه کریم صوفی مولودی مجری و سخنران مراسم ضمن تقدیر از حضور پرشور شاعران، ادیبان و اقشار مختلف مردم در این بزرگداشت با اشاره به آثار استاد هه‌ڵۆ و تلاشهای وی در زمینه ادبیات به معرفی آثار و شعرهای ایشان از نظر آکادمیک پرداخت و خدمات استاد هه‌ڵۆ را در زمینه شعر، داستان و مسئولیتشان در مجله مهاباد ارزنده توصیف کرد. 
 
در ادامه کامبیز ابراهیم زاده از سوی انجمن دانش آرای ادب ضمن تقدیر از حضور مردم و میهمانان به تشریح اهداف انجمن در آینده و برگزاری این مراسم پرداخت.
 
وی با اشاره به تاریخچه تشکیل سازمانهای مردم نهاد در جهان و کشور اظهار کرد: ایجاد سازمانهای مردم نهاد که در کشور ایران از سال 84 با نامهای انجمن، نهاد مردمی و ... شناخته شده اند از سویی با رویکرد تخصصی مسئولیتهای مختلف را برعهده دارند و از سویی دیگر با دستهایی بازتر و مردمی‌تر می توانند برخی مسئولیتها را که دولتها انجام می دادند برعهده بگیرند.
ابراهیم زاده افزود: فعالیت انجمن ها و سازمانهای مردم نهاد در دهه‌های اخیر شکوفایی فرهنگ و ادب و هنر را درپی داشته است.
وی تصریح کرد: انجمن دانش آرای ادب در نظر دارد با نگاهی تخصصی و آکادمیک در زمینه‌های مختلف هنری، ادبی و اجتماعی فعالیت نماید.
در این مراسم استاد قاسم مؤید‌زاده "هه‌ڵۆ" و کریم صوفی مولودی " تینوی مهابادی" اشعار خود را ارائه کردند و 18 شاعر ازجمله ناصر آغابرا، رسول کریمی، اسماعیل شاهویی، آزاد ماورانی، قاسم تاباک، علی مؤیدزاده، آمنه سنبلی، عبدالله مؤیدزاده، مسعود حسن زاده، حسین حیدرپور، آرش ندا، کریم رسولپور، ساکار صوفی زاده، رویا آسیابان، بایزید بیخیش، عبدالرحیم آسیابان، طاهر آهنگری، علی آزیز در چند بخش شعرها و غزلهای خود را ارائه کردند و بعد از آن نیز قطعاتی از سوی دو گروه موسیقی به سرپرستی دکتر فرامرز پورعلی و صابر قلندری و استاد ابراهیم قادری تقدیم حاضرین گردید.
 
بخش دیگری از برنامه‌ها نیز به نمایش فیلمی مستند از فعالیتها و تلاش های استاد هه‌ڵۆ اختصاص یافته بود و بعد از آن نیز استاد استاد ابراهیم قادری با سرپرستی گروه موزیک توسط دکتر فرامرز پورعلی و نوزندگان قطعاتی از موسیقی فولکلور اجرا کردند. همچنین کاوه داوری هنرمند توانمند شمشال و تار به عنوان مهمان ویژه برنامه هنرنمایی کردند. 
ابراهیم قادری در این مراسم ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم اظهار کرد: مدت 21 سال است که بصورت رسمی اجرای موسیقی نداشته ولی مراسم بزرگداشت استاد قاسم مؤیدزاده برای وی یکی از مهمترین مراسمها بوده و همین امر موجب شده که وی نیز به سهم خود در این بزرگداشت نقش داشته باشد.
 
ادامه مراسم با ارائه دو قطعه موسیقی از سوی صابر قلندری ادامه داشت.
کژال کریمی عضو هیئت مؤسس سازمان دانش آرای ادب نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: با این مراسم مؤسسه دانش آرای ادب فعالیت رسمی خود را شروع کرد. این نهاد به همت مرحوم استاد سمکو پاکزاد، کژال کریمی، آرش ندا، پروین پاکزاد و دکتر ایران الهی با هدف خدمت به فرهنگ، ادب، هنر و ورزش جامعه در سال 1396 تاسیس شد.
وی افزود: این سازمان درحال مدیریت و تفکیک بخشهای گوناگون برای ایجاد اتاق فکری تخصصی در زمینه های مختلف است.
کریمی تصریح کرد: مراسم تقدیر از شاعر نامدار مهابادی اولین برنامه این سازمان بصورت رسمی است ولی در ماههای گذشته نیز کارگاههای موسیقی، شعر و فوریتهای پزشکی توسط موسسه دانش آرای ادب برگزار گردیده است.
مراسم تقدیر از شاعر نامدار مهابادی با اجرای قطعات موسیقی از سوی استاد ابراهیم قادری و نوزاندگان شهر و همچنین ارائه شعر از سوی شاعران همراه بود و از زحمات بی‌شاعبه این شاعر نامدار کورد در طول نیم قرن تقدیر به عمل آمد.
استاد قاسم مؤیدزاده نیز در پایان ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم اظهار کرد: تاکنون یک کتاب شعر به نام بروسکه از وی به چاپ رسیده و دیگر آثار او در زمینه شعر و نویسندگی در نوبت چاپ است.
وی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: از سن 17 سالگی فعالیت خود را در زمینه شعر و شاعری آغاز کرده است و به دو زبان کوردی و فارسی شعر سروده است.
استاد مؤیدزاده تصریح کرد: بیشتر آثار وی چاپ نشده و امیدوار است در آینده نزدیک آثار خود را به چاپ برساند.
در پایان مراسم از شاعران، برگزار کنندگان این مراسم تقدیر شد.
 
عکس: سید یوسف هیژا و عادل کریمی














ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد