تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۴ آبان ساعت ۲۱:۳۴ بازدید: 1308      نظرات: 0      کد مطلب: 10260

همایش منطقه‌ای عبدالرحمن شرفکندی "هەژار" بکار خود پایان داد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، همایش منطقه‌ای عبدالرحمن شرفکندی "هەژار" به منظور بررسی آثار و شخصیت فرهنگی، ادبی، سیاسی استاد هژار با حضور گسترده شاعران، نویسندگان، ادیبان و علاقه‌مندان در تالار وحدت مهاباد بکار خود پایان داد.
قاسم تاباک سخنگوی همایش در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: خوشبختانه بیشتر شهرهای کوردستان به خواستگاه فرهنگ و شعر و ادب تبدیل شده‌اند و هرسال میزبان جشنواره‌های مختلف ادبی، فرهنگی و هنری هستند.
وی افزود: برهمین اساس درتلاش هستیم شهرستان مهاباد را به عنوان یک شهر میزبان برای فستیوال و جشنواره  مختلف بمنظور بررسی و تحلیل آکادمیک آثار هنرمندان و شاعران تبدیل کنیم و برگزاری دومین همایش علمی منطقه‌ای ماموستا هژار نیز در همین راستا صورت گرفت.
تاباک هدف از برگزاری این همایش را بررسی علمی و آکادمیک آثار استاد هژار عنوان کرد و گفت: در آینده نیز شاهد برگزاری همایش‌هایی از این دست خواهیم بود.
وی ضمن تشکر از حضور ادیبان و اقشار مختلف مردم کوردستان بخصوص مهاباد در این همایش خواستار حمایت هنرمندان و ادیبان برای برگزاری همایش‌های علمی ادبی در آینده شد.
روز دوم این همایش با ارائه مقاله‌ای از منیژه میرمکری تحت عنوان " واکاوی زبان‌شناختی با هم‌آوایی در کتاب "چێشتی مجێور" شروع شد و در ادامه مقاله بررسی سه مقدمه کتاب "بۆ کوردستان" استادهژار توسط جلال پورحسن ارائه گردید.
در ادامه پنل علمی با حضور دکتر محمد رحیمیان، دکتر شهباز محسنی و عزیز آلی در خصوص آثار ترجمه استاد هه‌ژار  برگزار گردید و بعد از آن نیز امجد غلامی با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان " چێشتی مجێور و سازمان اوتوریته‌‌ی نوسین" و حسن محمدی با مقاله‌ " گێرانه‌وه ناسی له چێشتی مجێور" به بررسی آثار استاد هژار پرداختند.
در نوبت عصر نیز مقاله "تاوتوێی کۆمەڵناسانەی بەیتی سەرەمەڕی هەژار" توسط صلاح‌الدین خضرنژاد و مقاله "لایەنەکانی کارکردی زمان لە بەرهەمەکانی هەژاردا" از سوی عمر محمدی ارائه شد.
ادامه مراسم با ارائه قطعات موسیقی از سوی عادل نادری به‌همراه گروه موسیقی "ئاگرین" همراه بود و در پایان نیز پنل داواران و دبیر علمی همایش با حضور  دکتر یادگار کریمی، دکتر مسعود بیننده و دکتر خالق جلیل‌نژاد با میزبانی عبدالقادر نیازی برگزار گردید.
در پایان پیام کمیته داوارن توسط دکتر بیان کریمی قرائت شد و پایان بخش برنامه‌ها با تقدیر از نگارندگان مقاله‌، عوامل و برگزار کنندگان این همایش همراه بود.
 
در همایش منطقه‌ای هه‌ژار از مجموع 43 مقالە ارسال شده به دبیرخانه، 8 مقاله جهت قرائت انتخاب و 3 پنل علمی دو نفره و یک سخنرانی علمی ارائه گردید. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد