تاريخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۰ آبان ساعت ۱۱:۱۷ بازدید: 2446      نظرات: 0      کد مطلب: 10246

مراسم رونمایی از کتاب "شەوگڕ" در مهاباد برگزار گردید


مراسم رونمایی از "شەوگڕ" مجموعه‌ای از نمایشنامه‌های رادیویی، اثر زنده‌یاد سید رحیم قریشی در آمفی تئاتر مهاباد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، در ابتدای مراسم حضار به احترام درگذشت نابهنگام دو نویسنده کورد "سمکو پاکزاد" و "مریم قاضی" یک دقیقه سکوت  کردند.

در ادامه قادر مرادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد با اشاره به درایت و پشتکار نویسنده کتاب شەوگڕ گفت: فعالیت سید رحیم قریشی در حوزه‌های مختلف هنری از جمله تئاتر، گویندگی، آهنگسازی، خوشنویسی و... شایسته تقدیر است چرا که فعالیت‌های چشمگیر ایشان در سال‌های قبل و پروراندن نسلی که زیربنای تئاتر را در مهاباد بنیان نهادند، نشانه دلسوزی و تعهد این هنرمند است.

رحیم سلطانی مسئول انیستیتوی زبان کوردی سۆما در خصوص هنر و جایگاه آن در اجتماع به سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: توجه به هنرمندان و نویسندگان داخلی توانمند و متعهد به عنوان الگو می‌تواند رهگشا و چراغ راهنمای نسل جدید باشد.

کریم صوفی مولودی نیز با ارائه مقاله‌ای به زندگی نامه "سید رحیم قریشی" پرداخت و کارنامه‌ی پربار فعالیت‌های هنری، ادبی و فرهنگی ایشان را مهم و قابل توجه عنوان کرد.

یعقوب خضری مسئول انتشارات ژیر که چاپ و انتشار کتاب "شەوگڕ" را برعهده دارد با بیان مشکلات حوزه چاپ و نشر در منطقه به ارائه گزارشی کوتاه از فعالیت یک سال و نیمه ژیر پرداخت و برنامه‌های کاری این انتشارات را تبیین نمود.

زینب قریشی فرزند زنده‌یاد که جمع آوری و چاپ آثار در سایه تلاش‌های ایشان صورت گرفته دقایقی به سخنرانی پرداخت، همچنین رسول کریمی "سووتاو" و ابوالقاسم مویدزاده "هەڵۆ" اشعاری قرائت نمودند.

در بخش پایانی با حضور برخی از هنرمندان و ادیبان از کتاب "شەوگڕ" رونمایی شد.

سید رحیم قریشی با لقب شعری "دلسوز" در سال 1309 شمسی در مهاباد دیده به جهان گشود، فعالیت هنری را با تئاتر آغاز و از سال 1333 وارد حوزه خوانندگی و آهنگسازی شد و چندین اثر خود را منتشر نمود. وی یکی از بنیان گذاران اصلی رادیو مهاباد به شمار می‌رود و در بخش‌‌های مختلف از جمله: داستان شب، گویندگی اخبار، کاروان شعر و موسیقی، بازیگری و... ایفای نقش نموده است.

اولین اثر ایشان بانام "کوێستانی دڵ" در سال 1381 به همت خانم زینب قریشی منتشر شده و دومین اثر ایشان نیز با نام "شەوگڕ" شامل مجموعه‌ای از نمایشنامه‌هایی است که در سال‌های 1350 تا 1359 از طریق رادیو مهاباد منتشر شده است. سید رحیم قریشی 18 خرداد 1370 چشم از جهان فرو بست و در شهرستان مهاباد به خاک سپرده شد.

کتاب "شەوگر" در 576 صفحه شامل دو بخش نمایشنامه‌ها و تصاویر مستند می‌باشد که با مقدمه و ویراستاری کریم صوفی مولودی "تینوو مەهابادی" و به همت زینب قریشی توسط نشر ژیر منتشر شده است.


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد