تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۹ آبان ساعت ۱۲:۱۳ بازدید: 2589      نظرات: 0      کد مطلب: 10223
زخم کهنه سر باز زد

زمین‌خواری با دور زدن قانون در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: زمینخواران با دور زدن قانون و سوءاستفاده از خلاء قانونی و مردم، مسئولان را با مسائل اجتماعی گرفتار می کنند.

جلال محمودزاده در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در سنوات گذشته زمینخواران با دور زدن قانون به وسیله برخی افراد ذی‌نفوذ فضای آموزشی، بهداشتی، خدماتی و فضای سبز را هم تفکیک کرده و به مردم فروخته‌اند.

وی افزود: این افراد با گذشت چندین سال و به جیب زدن پولهای کلان از مهاباد رفته و شهر را با بحران روبرو کرده اند. از سویی با مردمی که این زمینها را خریداری کرده اند تقاضای ساخت و یا خدمات را دارند روبرو هستیم و از سویی دیگر عدم مکانیابی فضاهای آموزشی، خدماتی و ... برای ساکنان آینده به معضلی حل نشدنی تبدیل خواهد شد.

محمودزاده تصریح کرد: بسیاری از مناطق همچون زمینهای پیام، کوی دانش، شهرک صبا و حتی نزدیک به بخش مرکزی شهر با این شیوه تفکیک شده و به مردم فروخته شده اند و حال با گذشت یک دهه مردم همان مناطق با مشکلات بسیار زیاد دست و پنجه نرم می کنند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از شگردهای زمینخواری در مهاباد را قولنامه و تعدد سند برای زمینها اعلام کرد و گفت: کمبود زمین در مهاباد راه را برای انواع دور زدنها باز کرده که نیازمند آگاهی شهروندان است تا با حربه فریبنده "سود" در دام زمینخواران گرفتار نشوند چراکه به سرنوشت مردم مناطق دیگر دچار می شوند. درحال حاضر نیز تلاشهایی برای تفکیک غیراصولی زمین در برخی مناطق شهر در جریان است که قطعا نخواهیم گذاشت به سرنوشت مناطق دیگر دچار شوند چراکه در برابر آیندگان خود را مسئول می دانیم.

مصطفی احمدزاده مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر مهاباد نیز با جدی خواندن بحران زمین خواری اظهار کرد: زمینخواری در مهاباد تنها به شهر محدود نشده بلکه به محوطه آثار باستانی و نماد شهر نیز سرایت کرده و اکنون بسیاری از آثار تاریخی و باستانی همچون " فقرهقا" و قبرستان تاریخی "پیروبایز" در معرض خطر قرار دارند.

وی افزود: متاسفانه زمین خواری در مهاباد تا جایی پیش رفته که تاریخ و فرهنگ شهر را هم نشانه رفته و اگر ادامه داشته باشد هویت تاریخی و فرهنگی شهر نیز زیر سوال می رود.

احمدزاده در ادامه با اشاره به تفکیک غیرقانونی در یکی از باغهای شهرستان مهاباد اظهار کرد:  شهرداری مهاباد اقدام به برچیدن دیوارهای تفکیکی در باغ پشت مجتمع نگین غرب نموده و این اقدامات تا تخلیه خاکریزی و برگشت به وضع سابق ادامه پیدا می کند.

روسای ادارت فرمانداری، امورآب، مسکن و شهرسازی و شورای شهر مهاباد نیز در گزارشهای متعدد  زمینخواری را از بزرگترین مشکلات شهر اعلام و بارها بر مقابله با آن تاکید کرده اند.

پیشتر ایرج شجاعی در جلسه شورای اداری شهرستان در تیرماه در اظهاراتی گفته بود: برخی زمین خواران با سوءاستفاده از مردم مشغول به تاراج بردن زمین‌های شهری و بیت المال هستند و رسانه ها باید نقش فعالی برای ناکامی و شکست اهداف آنها داشته باشند. همچنین بارها اعلام شده که ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها و سد مهاباد ممنوع است اما عده ای با فشار و زور و ترفندهای جدید می خواهند قانون را با استفاده از مظلوم نمایی و زیر شعار حقوق شهروندی دور بزنند و چه بسا برخی روسا و حتی رسانه ها را دچار اشتباه و گمراهی کنند.

سوران کریمی رئیس اداره راه و شهرسازی مهاباد نیز در گفتگو با رسانه ها تعدد سند و قولنامه های متعدد را از مشکلات زمین در مهاباد اعلام کرده بود و با تاکید بر مبارزه با زمینخواری بخصوص در حاشیه سد مهاباد  نسبت به تلاش زمینخواران برای قلع و قمع زمین در مهاباد هشدار داده بود.

مناطق مسکونی فجر، زمینهای باغ شافعی، باغ قاضی، کوی دانش و... از جمله مناطق مسکونی در مهاباد هستند که بدون رعایت استانداردهای شهرسازی تفکیک شده‌اند و درحال حاضر با مشکلات نبود فضا برای ایجاد پارک، خانه بهداشت، مدرسه دست و پنجه نرم می کنند. همچنین قطعاتی در مرکز شهر و برخی هسته های تجاری و خدماتی شهر از فضای سبز و یا خدماتی بصورت غیراصولی به مسکونی یا ملک شخصی تغییر کاربری داده شده اند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد