تاريخ: ۱۳۹۷ شنبه ۷ مهر ساعت ۱۰:۴۸ بازدید: 389      نظرات: 0      کد مطلب: 10114

یک روز به یاد ماندنی با کودکان بی سرپرست خانه بوستان بوکان


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، موسسه ی فرهنگی و هنری زیرک، به بهانه پایان دوره آموزش زبان کوردی، یک روز خوب و به یاد ماندنی را در کنار کودکان بی سرپرست خانه بوستان رقم زد.
 موسسەی فرهنگی و هنری زیرک در ۳۰ شهریور ماه ۹۷، کودکان بی سرپرست خانەی بوستان را بە مناسبت پایان دورەی فراگیری خواندن و نوشتن زبان کوردی، برای شام، مهمان روح پاک "سوران پارسامهر" کرد.
به همين مناسبت روز جمعه ششم مهرماه مراسمی در خانە باغی واقع در بوکان، با حضور جمعی از شعرا، نویسندگان و فعالان فرهنگی و ادبی این شهرستان برگزار و توسط موسسەی فرهنگی و هنری زیرک به ۲۰ نفر از کودکان بی سرپرست خانه بوستان که خواندن و نوشتن زبان کوردی را فرا گرفته بودند، کارنامه پایان دوره اهدا شد. 
سوسن حسن‌زادە نویسندە و زبان‌شناس کورد با اشاره به چگونگی برگزاری این دوره آموزشی، گفت: حدود سه ماە پیش، سوران پارسامهر، دوست و همکارم، کە از مدرسین زبان کوردی موسسە بودند، تدریس زبان کوردی را برای اعضای خانەی بوستان، در برنامەی خویش داشتند؛ کە بدلیل فوت نابهنگام ایشان، برگزاری کلاس، برای دیگر مدرسین موسسە بجا ماند؛ و از آنجا کە این امر بخشی از وصیت سوران بود، خود آن را بە سرانجام رساندم و پس از پایان دورە، اقدام بە برگزاری این مراسم دو روزە نمودم.
 حسن‌زادە اظهارکرد: در واقع مدرس این غنچەهای نوشکفتە، روح لطیف و بزرگ‌منش سوران پارسامهر می باشد و در کارنامەها، نام ایشان قید شدە است.
این نویسندەی کورد در ادامە ابراز امیدواری کرد کە محصلان این دورە، این فعال فرهنگی، یعنی سوران پارسامهر را از الگوهای زندگی مدنی خویش قرار بدهند؛ فردی کە زندگی‌اش آمیختە با تلاش و کوشش بود و واژگان خستگی و ناامیدی در زندگی و امور ایشان، ‌رنگی نداشت؛ فردی کە در مدت 6 ماە فعالیت فرهنگی و مدنی خود، بە اندازەی 25 سال زندگی پرافتخارش، بە جامعەی کردستان خدمت کرد؛ فردی کە اگر اجل مهلت میداد، از بزرگان تاریخ کردستان و چەبسا تاریخ بشریت می شد.
هاوری اسماعیلی مجری برنامە، با ارائەی سخنانی موثر در مورد زبان کُردی، برنامە را آغاز و سپس محسن خالدی مدیر خانەی بوستان بوکان، ضمن خوش‌آمدگویی بە میهمانان و مدرسین موسسەی زیرک، بە فارغ‌التحصیلان تبریک گفت و تقدیرنامەای جهت قدردانی، تقدیم مسول موسسەی زیرک کرد و در همان آن، حسن‌زادە تقدرنامە را، تقدیم روح سوران نمود.
بدنبال دعوت مجری برنامە، محمد رسول‌نیا، شاعر شعر کودکان، با خواندن چند شعر رنگی و چیستان‌گونە، محصلان زبان کُردی را، بە شور و وجە آورد و همچنین هژار حسن‌زادە نویسندە و مدرس باسابقەی زبان کُردی، با خواندن شعری آیندە نگرانە برای این محصلان نوجوان، ذهن آنان را، با دنیایی واقع‌بینانەتر آشنا نمود و سمکو یوسفی نیز با خواندن شعری برای روح سودان پارسامهر، یادی دگر از این بزرگ‌مرد جوان کرد.
  در ادامه مهمانان مراسم، عصرانەای از طرف موسسەی فرهنگی و هنری زیرک، بار دگر مهمان روح بخشندەی سوران شدند و سرانجام مراسم با رقص شادی‌بخش گروە رقص کوردی آگرین و اهدای کارنامه ی زبان کُردی از طرف موسسەی فرهنگی و هنری زیرک به فارغ‌التحصیلان، پایانی شاد بە خود گرفت.
گزارش: کیوان یاری
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد