تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۵ مهر ساعت ۱۷:۳۶ بازدید: 332      نظرات: 0      کد مطلب: 10112
همزمان با سراسر جهان

مراسم گرامی داشت روز جهانی ناشنوایان در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مراسم  بزرگداشت روز جهانی ناشنوایان در کانون ناشنوایان مهاباد برگزار گردید.

رئیس کانون ناشنوایان مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: اول تا هشتم مهر از سوی فدراسیون جهانی ناشنوایان (WFD) به عنوان هفته جهانی ناشنوایان نامگذاری شده و با تصویب سازمان ملل متحد و سازمان یونسکو این مناسبت در تقویم جهانی گنجانده شده است. هفته جهانی ناشنوایان (INTERNATONAL WEEk of the deaf) فرصتی برای بازشناسی نیازها و خواسته های مشروع و حقوق شهروندی افراد ناشنوا و جلب توجه دولتها به این خواسته ها است.

بهمن عبدلی افزود: فدراسیون جهانی ناشنوایان امسال زبان اشاره را ابزاری برای برابری ناشنوایان دانسته بر همین اساس شعار امسال فدراسیون جهانی ناشنوایان "با زبان اشاره، همه به طور یکسان در کنار هم هستیم "است.

عبدلی تصریح کرد: ناشنوایان دارای توانایی های بالقوه ای هستند که باید بستر رشد و شکوفایی آنه فراهم شود. متاسفانه در جامعه به شدت مورد کم لطفی قرار گرفته اند و جامعه بیش از توجه به توانایی آنان به ناتوانی هایشان توجه دارد و این امر نیاز به فرهنگ سازی دارد که آشنایی جامعه با زبان اشاره برای ارتباط با ناشنوایان گام مهمی در این رابطه است.

رئیس کانون ناشنوایان مهاباد در ادامه با بیان اینکه بیکاری مهمترین مشکل ناشنوایان است اظهار کرد: سازمان بهزیستی باید حتی المکان نیروهای خود را از بین معلولان توانمند استخدام نماید تا زمانی که سازمان بهزیستی به ناشنوایان اعتماد نداشته باشد و آنان را در سازمان بکار نگیرد نمی توان انتظاری از دیگر  سازمان ها در جهت استخدام ناشنوایان ومعلولان داشت.

بهمن عبدلی افزود: واگذاری پروندهای مددکاری ناشنوایان به کانون (کانون بعنوان رابط ناشنوایان در همه امور مربوط به ناشنوایان)، ارائه خدمات بیشتر رفاهی و درمانی ازجمله بسته های حمایتی و تحویل سمعک و باطری بصورت رایگان که برای ناشنوایان در بیرون بسیار هزینه بر است جزو خواسته های اعضای کانون ناشنوایان مهاباد است.

عبدلی در ادامه با اشاره به فعالیتها و تلاشهای صورت گرفته در کانون ناشنوایان مهاباد به ارائه گزارش عملکرد این کانون از سال 95 پرداخت و گفت: ایجاد کارگاه معرق کاری و صنایع دستی، کمک هزینه ازدواج برای 7 زوج، کمک هزینه تهیه سمعک و اهدای پوشاک به اعضای کانون، تحویل بن کالا به 13 خانوار، بسته های حمایتی غذایی و درمانی و تشکیل تیم های ورزشی فوتسال، قایقرانی، کشتی و شنا بخشی از فعالیت های این کانون بوده است.

رئیس کانون ناشنوایان مهاباد در پایان ضمن تقدیر از عملکرد هیئت رئیسه و حامیان کانون ناشنوایان مهاباد از خیرین برای همکاری بیشتر و رفع نیازهای ناشنوایان مهاباد دعوت به عمل آورد.

کاظم پردل از اعضای انجمن کودکان استثنایی نیز که در این مراسم حضور داشت ازجمع آوری کمک 50 میلیون تومانی در یکسال و نیم گذشته برای این انجمن خبر داد و گفت: این کمکها برای تهیه جهیزیه زوج ها و کمک هزینه های تحصیلی و بسته های حمایتی صرف شده است.

وی در ادامه خواستار توجه بیشتر مسئولان برای افزایش خدمات رفاهی و تحقق استفاده 3 درصدی سهمیه استخدامی برای معلولان و کم توانان شد.

در پایان مراسم به پاس تلاش های بی وقفه و بدون چشم داشت از ابوبکر سلطانی به عنوان دبیر کانون و معلم اعضا تقدیر به عمل آمد. همچنین به 6 زوج و 17 دانش آموز اعضای کانون ناشنوایان جوائز اهدا شد و یاد و خاطره ی بایزید اسلامیان از اعضای انجمن و حامی ناشنوایان گرامی داشته شد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد