تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۴ مهر ساعت ۱۸:۲ بازدید: 595      نظرات: 1      کد مطلب: 10108

قدم اول برای ثبت بیت و حیران در فهرست آثار ملی کشور برداشته شد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، پرونده ثبتی بیت و حیران برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور به اداره کل میراث فرهنگی استان ارائه شد .
پرونده ثبتی این نواهای باستانی و ارزشمند به همت اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مهاباد و با مطالعات و تحقیقات آقای هوشنگ جاوید استاد و محقق موسیقی نواحی و بومی ایران   و خانم دکتر مهری پاکزاد تهیه و تکمیل و برای انجام امورات لازمه به اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ارسال گردید که در صورت طی مراحل قانونی دیگر در آینده ای نزدیک در فهرست آثار میراث ناملموس کشور به ثبت خواهند رسید .
«بیت» داستانهای ملحون فولکلوریک کوردی است که اشعارشان بیشتر هجایی و بر پایه ی شیوه های بیان راوی، گاه ترکیبی از نظم و نثر است و «این کلمه(بیت) از دیر باز تا هم اکنون نیز زبانزد و معروف مردم خاص و عام کورد است. «بیت» با سبک و شیوه ی خاصی از طرف گویندگان و خوشخوانان خوش ذوق و هنرمند سروده یا بازخوانی شده است. هر اتفاق مهمی که به نوعی مردم را تحت تأثیر قرار می داد توسط این بیت خوان ها در قالب بیت(داستانهای شعرگونه و ملحون) به شیوه ی داستانسرایی و غالباً بر وزن اشعار هجایی سروده می شد .
از این دست داستان ها می توان به بیتِ ناصر و مال مال، خج و سیامند، دمدم، سیده وان، زنبیل فروش، شیخ صنعان، لیل و مجروم(لیلی و مجنون)، شیرین و فرهاد، خوازی کانه بی، سوارو، کاکه میر و کاکه شیخ، برایموک، شه م و شه مزین، حَتَم و... اشاره کرد.
امروزه فقط تعداد انگشت شماری در قید حیات  هستند که با از دنیا رفتن این تعداد، این نواهای باستانی نیز که دیگر از سوی نسل فعلی آموزش دیده نشده با آخرین نسل این هنرمندان به خاک سپرده خواهد شد.دیگر چه کسی برای احیای این سنّت دیرینه به فراگیری بیت می پردازند و با تکرار و شرح و بسط آن، این همه واژه و اصطلاحات اصیل زبانی و داستانهای سینه به سینه و ارزشمند را که بخشی از پایه های فرهنگ استوار این مرز و بوم است، از خطر نابودی مصون نگه می دارد؟ که ثبت انها در فهرست میراث ناملموس کشور و بعد از آن در فهرست ناملموس جهانی موجبات پاسداری و احیا آنها را در برخواهد داشت .ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

شادی استادابراهیمی ۱۳۹۷/۷/۴
بسیار بسیار عالی و دست مریزاد

نظر خود را براي ما ارسال كنيد