تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۳ مهر ساعت ۱۷:۱۱ بازدید: 739      نظرات: 0      کد مطلب: 10102

محیط زیست و جامعه


 چالاک عظیمی

در طول تاریخ انسان ها همیشه تحت تاثیر دو عامل، جهان طبیعی پیرامون خود و محیط زیست کل جهان بوده اند. با این وجود و به دلیل اقدامات ناخوشایند انسانی، بسیاری از عواملی که در مورد محیط زیست ارزشمند هستند و می بایست    انسان ها در حفظ و محافظت از آن تلاش می کردند، از بین رفته اند. امروزه با توجه به اقدامات ناخوشایند انسانی مشکلات زیست محیطی در حال افزایش است و به عنوان یک موضوع حیاتی در سطح جهان از آن یاد می شود. از مهم ترین آنها     می توان به بحث آلودگی اتمسفر و گرم شدن کره زمین اشاره نمود.

امروزه، تعاملات بین جامعه انسانی و محیط زیست به طور دایم در حال تغییر است. محیط زیست در حالی که بسیار ارزشمند است، توسط برخی از افراد با منافع و ارزش های متفاوت به شدت در حال تغییر و دگرگونی خطرناک است.     انسان ها هنوز با مشکلات زیادی در مورد چگونگی اطمینان از حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی روبه رو هستند. همیشه عواقب ناخواسته در این زمینه برای ما و نسل های آینده وجود خواهد داشت. با این حال، تدابیر درست و یک مدیریت پسندیده می تواند کالاها و خدماتی را برای جامعه بشری فراهم کنند که هم برای ما و هم برای رونق اقتصادی جهان مفید و موثر باشد.      

در جهان امروز، محیط زیست به یکی از مهم ترین مسایل زمان ما تبدیل شده و با سرعتی قانع کننده در جهت حرکت به سوی آینده است. چالش اساسی این است که بتوانیم به روش های صحیح مدیریت زیست محیطی که مردم را به درجه بالای کیفیت زندگی برساند و در عین حال با حفاظت از سیستم های زیست محیطی که پایه و اساس رفاه ما هستند، دست پیدا کنیم. برای مقابله با این چالش ها، امروزه دانش آموزان به بیش از دانش و آگاهی سطحی خود از مسایل زیست محیطی نیاز دارند. پس تمام تلاش ما باید برروی دانش آموزان در مقاطع پایین تا بالاترین مقاطع تحصیلی باشد تا بتوانیم با پروراندن ریشه های حفاظت از محیط زیست در مغز آنها آینده ای پویا و پایدار را رقم بزنیم. رویکردهای چند رشته ای در یادگیری دانش آموزان می تواند بر محورهای وسیعی از زمینه های مطالعه تأثیر بگذارد و درک عمیق تری از گزینه ها و استراتژی های تکنولوژیک، سیاسی و اجتماعی برای مطالعه و مدیریت ارتباط بین جامعه و محیط زیست داشته باشد. 


برچسب ها: هاژه, یادداشت

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد