تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ شهريور ساعت ۱۳:۱۷ بازدید: 4395      نظرات: 1      کد مطلب: 10094

ساخت پلازا در مهاباد و صدها اما و اگر...


روز چهارشنبه ٢٨ شهریورماه ٩٧ شهرداری و شورای اسلامی شهر مهاباد با دعوت از کارشناسان، اعضای کمیسیون عمران و اصحاب رسانە از طرح پیشنهادی خود برای تغییر در میدان منگوران این شهر رونمایی کرد. طرحی کە طبق مشخصات آن، مساحت قابل استفادە این میدان را از 1786 متر بە 3158 متر، تعداد درختان آن را از 43 بە 96 درخت، سطل آشغال‌های موجود را از 2 بە 10 عدد افزایش می‌دهد. همچنین ایجاد آبنما بە قطر ١٠ متر و ایجاد ٢٤ عدد باکس گل در این طرح پیشنهادی جانمایی شدە است.

حذف و یا کاهش عرض گذر سوارە میدان منگوران از ١٦ متر بە ٣ متر (آن هم جهت کاربری باراندازی و اورژانسی) از نکات قابل بحث این طرح پیشنهادی است کە موافقان و مخالفان را بیش از بیش بە بحث و جدل دعوت می‌کند و این سوال را در ذهن می‌آفریند کە آیا حذف گذر سواره میدان منگوران مهاباد بە عنوان خط اتصال میان خیابان‌های جمهوری اسلامی، سیدنظام و نهایتا جام جم بە عنوان ستون فقرات شهر، تاثیرات گستردەای بر ترافیک شهری دارد یا خیر؟ صد البتە پاسخ این سوال، در جریان فرایند مطالعاتی گستردە و جامع روشن خواهد شد.

باری... آنچە شهرداری از آن بە عنوان هدف از اجرای این طرح یاد می‌کند، ایجاد فضای ایستا، مکث و پلازا است. "پلازا" واژەای است اسپانیایی به معنی میدان و به آن دسته از فضاهای عمومی اطلاق می‌شود که در دل شهرها قرار دارند کە فارغ از ابعاد تجاری، صرفا کارکردی پاتوق‌گونه بر مبنای مالکیت عمومی برای شهروندان دارند. پلازاها عمدتا محل شکل‌گیری بخشی از خاطره‌های جمعی شهروندان هستند که این خاطره‌ها می‌توانند اشکال مختلفی را به خود بگیرند.

جمع شدن شهروندان، قرار ملاقات، گفت‌وگو، برخورد رفتارها و افکار، تعاملات اجتماعی و همبستگی انسان‌ها از بهرەهایی است کە پلازا در اختیار شهروندان قرار می‌دهد و برای لحظاتی آنان را از استرس‌های شهری دور می‌کنند. هرچند پلازا بە علت وجود کاربری انعطاف‌پذیر بە عنوان یک فضای فعال شهری، می‌تواند متناسب با عملکرد شهروندان در این مکان، بهرەهای دیگری نیز داشتە باشد.

میدان سرخ در مسکو، میدان التحریر در مصر و میدان نقش‌جهان در اصفهان نمونەهایی از مشهورترین پلازاهای جهان محسوب می‌شوند. پل طبیعت هم نمونه‌ای مدرن از پلازاها است که فضای عمومی جدیدی در تهران ایجاد کرده است.

با همە این تفاسیر، شهرداری مهاباد جدا از انجام مطالعات گستردە و بارگذاری ترافیکی، وظیفە دارد از طریق رسانەهای جمعی و فضای مجازی، شهروندان را از جزئیات و کم و کیف اجرای این طرح  آگاه سازد و با ادا کردن حق بر شهر، اعتماد عمومی را در این زمینە جلب کند.

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

12
4
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۷/۶/۲۹
عالی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد