تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ شهريور ساعت ۱۸:۱۵ بازدید: 1409      نظرات: 1      کد مطلب: 10076

سیاست شورا و شهرداری مهاباد دربارە نیروهای مازاد تشریح شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، درحالیکه شورای شهر و شهرداری مهاباد بارها نیروهای مازاد را عامل اصلی افزایش بدهیهای شهرداری اعلام کرده اند سیاست تعدیل نیرو فعلا در دستور کار آنها قرار ندارد.

سخنگوی شورای شهر مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: شورای شهر مهاباد علیرغم تاکید بر عدم صرف هزینه های بی دلیل و پرداخت حقوق به افراد ناکارآمد تا این لحظه اعتقادی به تعدیل نیرو ندارد و کلیه اعضا بر این باورند افرادی که در شهرداری شاغل هستند زندگی خود را بر مبنای شغل خود بنا نهاده اند.

ابراهیم کریمی اظهار کرد: اگرچه  سیاست گذاری ساماندهی و یا تعدیل نیرو در حیطه وظایف شهرداری است اما اعتقاد شورای این دوره تعریف کارهای جدید و درآمدزا برای شهرداری و ساماندهی افراد مازاد به این سمت ها از جمله کار در کارخانه ها و کارگاههای زودبازده و یا استفاده از نیروهای مازاد برای جایگزینی کارگران فضای سبز در فصل های کاری است.

کریمی تصریح کرد: متاسفانه تاکنون بدهی به پرسنل و فشارهای مالی اجازه تدوین برنامه ای جامع را در این زمینه به شورای شهر و شهرداری نداده است.

سخنگوی شورای شهر در ادامه با اشاره به مشکلات تعدیل نیرو اظهار کرد: تعدیل نیروهای مازاد با توجه به پرداخت سنوات، مزایا و حقوق های معوقه بسیار هزینه بر بوده و مبلغی در حدود 30 تا 50 میلیون تومان برای هر تعدیل فرد نیاز است، لذا در این مقطع تعدیل نیرو خارج از توان شهرداری است.

شهردار مهاباد نیز با پیچیده خواندن مساله نیروهای مازاد شهری اظهار کرد: آنچه کمتر به آن پرداخته شده میزان اضافه کاری های ماهیانه پرسنل علیرغم مازاد بودن نیرو است به نحوی که بخش زیادی از حقوق معوقه افراد در مجموعه شهرداری مربوط به اضافه کار است.

کامران علیزاده آذر با متناقض خواندن رابطه میزان کار مفید و تعداد نیروها  در شهرداری مهاباد اظهار کرد: تا قبل از عید نوروز میزان 5 هزار ساعت اضافه کاری و در 3 ماهه نخست امسال نیز میزان 4 هزار ساعت اضافه کاری و در مجموع تاکنون بیش از 10 هزار ساعت اضافه کاری در سازمان کاهش یافته است.

وی افزود: با توجه به پایین بودن حقوق پایه پرسنل شهرداری تاکنون اقدامی در راستای طرح انطباق اداری حقوق کارکنان صورت نگرفته به نحوی که پایه حقوق بیشتر پرسنل کمتر از 1 میلیون و دویست هزار تومان است و بخش بزرگی از درآمد پرسنل از اضافه کاری ها تامین می شود. متاسفانه تاکنون اضافه کاری صرفا جهت ترمیم حقوق تعریف شده است.

شهردار مهاباد در ادامه با اشاره به استاندارد تعداد نیروهای سازمان با توجه به چارت تعریف شده اظهار کرد: علیرغم  وجود نیروهای مازاد در بخش های شرکتی و تامین نیرو در بخش اداری و سازمانی با کمبود نیرو مواجه هستیم در واقع شهرداری مهاباد با چالش پارادوکس نیروی مازاد و کار مفید روبرو است.

سازوکار مدیریتی در شهرهای کوچک آنگونه که تصور می شود راحت نیست، در سالهای گذشته نیز علیرغم بکارگیری افراد با توجه به نرخ بالای بیکاری در شهرستان، درآمدهای بالای شهرداری مانع از آن شده بود که این مساله به بحران تبدیل شود و در حال حاضر با پایین آمدن حجم کار و کاهش شدید درآمدها این مساله به بحران مدیریتی تبدیل شده است.

شهردار مهاباد در ادامه اظهار کرد: اگرچه جایگزینی غیر از تعدیل نیرو را برای کاهش مشکلات فعلی نمی توان یافت اما در نظر گرفتن سوابق کاری و توانمندی برخی از این افراد مانع از اجرای سیاست تعدیل نیرو شده است به عنوان مثال از 117 نفر شاغل در بخش تامین نیرو 60 نفر از این افراد از لحاظ توانمندی و بازدهی برای مجموعه شهرداری بسیار موثر و رضایت بخش است و یا در بخش خدمات شهری و فضای سبز اگرچه بصورت حجمی قرارداد بسته می شود تعداد نیروهای بکارگیری شده مازاد بر نیاز است و قبول این مساله استفاده از برخی خلا حقوقی و عدم توانمندی شهرداری بوده ولی در آینده قطعا باید رفع شود.

وی  در پایان افزود: تعدیل نیرو در بسیاری از ادارات شهرستان درحال انجام است و این امر از نیروهای شرکتی شروع شده است و به محض پایین آمدن بدهی های شهرداری به شرکتها سیاست ساماندهی و کاهش نیروی مازاد در راستای اجرای صحیح پرداخت حجمی به شرکتها اجرا می گردد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

اسی ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
مسئولینی که واقعا نوبرن

نظر خود را براي ما ارسال كنيد