تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ شهريور ساعت ۱۸:۸ بازدید: 1159      نظرات: 0      کد مطلب: 10022

ورزشکار مهابادی به تیم ملی "دامه" دعوت شد


 رییس اداره ورزش و جوانان مهاباد گفت: 'یوسف مهرجویان' ورزشکار مهابادی به تیم ملی 'دامه 'جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در مسابقات جهانی دعوت شد.
قرنی مصطفی پور روز سه شنبه افزود: نوزدهمین دوره مسابقات جهانی دامه به میزبانی شهر 'مصطفی کمال پاشا' استان 'ازمیر' ترکیه از هشتم تا چهاردهم شهریور ماه برگزار می شود.
وی با بیان اینکه سهم جمهوری اسلامی ایران در مسابقات جهانی دامه پنج نفر است، ادامه داد: نادر شوقی و فاروق مام عبدالله از بوکان، رحیم خضری از شهرستان سردشت و حسین اشکوتی از شهرستان نقده دیگر نفرات دعوت شده به مسابقات جهانی دامه هستند.
 'دامه' یک نوع بازی بومی محلی شبیه شطرنج با 32 مهره است و حریفان با پیش بینی حرکت مهره های طرف مقابل و حذف آنها بازی را پیش می برند.
در این بازی بومی محلی از یک صفحه شطرنجی 16 در 16 خانه ای استفاده می شود و مهره ها در 2 دسته 16 تایی و چهار ردیف هشت تایی در 2 طرف صفحه چیده می شود.در این بازی محلی تمامی مهره ها حرکت های یکسانی دارد و می توانند به جلو و طرفین حرکت کرده و مهره های حریف را از بازی خارج کنند.
مهره ای که بتواند به خط پایانی طرف مقابل برسد، اختیارات ویژه ای دارد و در چهار گوشه صفحه می تواند حرکت کند و در صورتی که این مهره تنها مهره باقیمانده یک طرف مسابقه باشد، به آن ' داشه هاره' می گویند.
این نوع بازی محلی با توجه به اینکه نیاز به امکانات و فضای زیادی ندارد در محیط خانه، مغازه و بوستان ها انجام می شود.
این بازی توسط کشور ترکیه ثبت جهانی شده است و هر ساله در کشورهای عربی و ترکیه مسابقات جهانی آن برگزار می شود.
منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد