تاريخ: ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۲ مرداد ساعت ۱۹:۱۹ بازدید: 1188      نظرات: 0      کد مطلب: 9964
گفتگوی هاژه با قهرمان کاپ آزاد اوراسیا

از تعریف مسئول بودن، تنها پشت میز نشستن بە آنها رسیدە است

مصاحبە: پژمان اسمعیل‌نژاد


نامش در شناسنامە "جمال" است، اما خانوادە و دوستانش از کودکی او را "شَمال" صدا زدەاند. متولد سال ١٣٧٠ در مهاباد است و از سن ١٣ سالگی در ورزش‌های رزمی فعالیت می‌کند. دانشجوی ترم آخر رشتە تربیت بدنی است. بیش از دەها مقام شهرستانی، استانی، کشوری و بین‌المللی دارد. اخیرا در مسابقات کیک بوکسینگ کاپ آزاد اوراسیا در آذربایجان شرکت کرد و قهرمان شد. از نزدیک در جریان جزئیات سفر و شرکتش در این مسابقات بودم. بی‌مهری و عدم حمایت مسئولین حوزە ورزش شهرستان را در حقش دیدم. پس از قهرمانی‌ و بازگشتش از این مسابقات، تصمیم گرفتم بە دفتر هاژه دعوتش کنم و از نزدیک پای حرف‌هایش بنشینم. گفتگوی من و شمال بالی، قهرمان کاپ آزاد اوراسیا را در زیر بخوانید:

 

از کجا شروع کردی و چرا ورزش رزمی؟

از همان کودکی بە ورزش‌های رزمی علاقە داشتم. از سن ١٣ سالگی همراه یکی از دوستانم زیر نظر استاد عبدالە الیاسی رشتە کونگ‌فو را یاد گرفتم. نه سال در کونگ‌فو کار کردم و در لیگ دستە یک کشوری حضور داشتم.

چە شد کە از کیک‌بوکسینگ سر درآوردی؟

بعد از سال‌ها فعالیت در رشتە کونگ‌فو، علاقەام بە رشتەهای اروپایی و رینگی متمایل شد، چون جای پیشرفت بیشتری داشت. همین باعث شد که شش سال پیش، زیر نظر استاد احمد ابراهیمیان وارد رشته کیک‌بوکسینگ شوم.

کِی مربی شدی؟

بعد از ورودم بە رشتە کیک‌بوکسینگ، سە سال کمک مربی بودم و اکنون دو سال است که بە صورت مستقل مربیگری می‌کنم.

پس خودت باشگاه داری؟

بله، دو سال پیش باشگاه ستارگان را تاسیس کردم کە اکنون ٦٠ هنرجو در آنجا آموزش می‌بینند. جدا از کار ورزشی، یک سری فعالیت دیگر نیز در چهارچوب همین باشگاه انجام دادەایم.

مثلا؟

 مثلا احداث کتابخانە در باشگاه، ایجاد صندوق همیاری مالی برای هنرجویان، هدایت هنرجویان بە کلاس‌ زبان خارجە با یک سوم قیمت و ... .

 

دلیلت از شرکت در فستیوال کاپ آزاد اوراسیا در کشور آذربایجان چە بود؟

از فدراسیون فراخوان شرکت در این مسابقات را دادند. چون سال ٩٦ بە دلیل مصدومیت نتوانستە بودم در اردوی انتخابی تیم ملی شرکت کنم، بعد از بهبودی، دنبال فرصتی بودم تا بتوانم دوبارە خودم را آمادە کنم.

در این فستیوال چند مسابقە انجام دادی و حریفانت از چە کشور‌هایی بودند؟

در این فستیوال من سە مسابقە انجام دادم و یک مسابقە نیز در جدول استراحت داشتم. حریفانم از کشورهای اوکراین، روسیە بودند و بازی فینال با حریفی از کشور آذربایجان در وزن ٧٥- مسابقە دادم کە خوشبختانە توانستم او را نیز شکست دهم.

وضعیت ورزش مهاباد چە طور است؟

بسیار وخیم، ورزشکاران بااستعداد مهابادی کە در میادین بین‌المللی حرف‌‌ها برای گفتن دارند، متاسفانە در بی‌امکاناتی مفرط دست‌وپنجە نرم می‌کنند. عدم حمایت مادی و معنوی مسئولین را نیز بە این شرایط اضافە کنید.

حمایت مالی آنها از تو در این مسابقات چگونە بود؟

صفر، مسئولین نە تنها هیچ حمایتی مالی از من نکردند بلکە حمایت معنوی را نیز دریغ کردند. در جریان سفرم هیچکدام از آنها با من تماس هم نگرفتند. مسئولین مهابادی در مراسم استقبالی کە برخی از دوستان و مردم عزیز مهاباد برای بندە برگزار کردە بودند شرکت نکردند. این حمایت‌های معنوی بە ما ورزشکاران دل‌گرمی می‌دهد. آنها حتی رسانەهایی کە حضور من را در این مسابقات پوشش می‌دادند، محدود می‌کردند.

پس با هزینە خودت بە این مسابقات رفتی؟

تقریبا، غیر از اندک کمکی که دانشگاه میعاد مهاباد خارج از وظیفە انجام داد و قسمتی از هزینەهای سفر من را متقبل شد کە جا دارد از آنها تشکر کنم.

پیشنهادت بە مسئولین چیست؟

بارها در جلسات و مراسمات بە مسئولین پیشنهاد دادەام کە اگر می‌خواهند ورزش مهاباد پیشرفت کند، اگر می‌خواهند استعدادهایمان نابود نشود، باید توجە بیشتری بە این امر داشتە باشند.

چگونە؟

با ساخت سالن‌های مجهز، قراردادن امکانات بیشتر در اختیار رزمی‌کاران و ورزشکاران دیگر، حمایت مالی در جریان حضور در مسابقات و... اما اکنون کار بە جایی رسیدە است کە از آنها تنها حمایت معنوی می‌خواهیم، لااقل برای یک‌بار کە شدە بە باشگاه‌هایمان بیایید و مشکلاتمان را از نزدیک ببینید، وقتی از مسابقات با دست پر برگشتیم بە استقبالمان بیایید، پس در قبال چە مسئول هستید؟ از تعریف مسئول بودن، تنها پشت میز نشستن بە آنها رسیدە است.

 

برنامەات برای آیندە چیست؟

گسترش باشگاه، آموزش بیشتر رزمی‌کاران، حضور در میادین بین‌المللی. تازگی خبرهایی بە گوشمان رسیدە کە قرار است در آیندەای نزدیک رشتە ما المپیکی شود، اگر چنین باشد کسب مدال طلا در المپیک در برنامەهایم خواهد بود.

آرزویی داری؟

آرزو کە زیاد است، اما یکی از بزرگ‌ترین آنها، تاسیس یک آکادمی بزرگ کیک‌بوکسینگ در مهاباد است، طوری کە مهاباد بە قطب کیک‌بوکسینگ ایران تبدیل شود و  استعدادهای شگرف ورزشکارانمان بیش از این تلف نشود.

سخن آخر؟

از پایگاه خبری هاژه بە عنوان یک رسانە مردمی و پر مخاطب بسیار ممنونم کە در جریان مسابقات کاپ آزاد اوراسیا، حضور من را پوشش داد، همچنین از خانوادەام و تمام کسانی کە من را در این مسیر صعب‌العبور یاری دادند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد