تاريخ: ۱۳۹۷ شنبه ۲۰ مرداد ساعت ۱۳:۴۴ بازدید: 1211      نظرات: 0      کد مطلب: 9954
خزانه‌دار شورای شهر

نظام اداری مالی شهرداری مهاباد بە شدت نابه‌سامان است


خزانەدار شورای اسلامی شهر مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه ضمن اشاره به آمارهای متناقض مالی در شهرداری مهاباد گفت: نظام اداری مالی شهرداری مهاباد بە شدت نا به سامان است و برای اولین بار حسابرس گرید یک جهت بررسی و شفاف‌سازی در این سازمان مشغول فعالیت است.

سامان راهنما افزود: با روی کار آمدن شورای دوره پنجم در شش ماهه دوم سال 96 ورودی خوبی داشتیم که بخش عمده‌ای از آن مربوط به کمیته مطالبات و برنامەریزی‌های آن بود، ولی با گذشت 5 ماه از سال 97 و ایجاد محدودیت برای شورای شهر جهت حضور در این کمیته مشکلاتی چون پرداخت حقوق پدید آمد، لذا امیدواریم شورا بتواند ضمن مشارکت در این کمیته که ظاهرا محدودیت آن براساس آیین نامه بوجود آمده، برنامەریزی‌ها را از سر گیرد.

این عضو شورای شهر مهاباد اظهار کرد: هیچ راهی جهت پرداخت حقوق وجود ندارد مگر اینکه شهرداری طلب‌های خود را وصول کند، گرفتن وام یک مسکن موقتی است و شهرداری نباید متوسل به آن شود، چرا که بار بدهی‌های آن را سنگین تر می کند و هم اکنون نیز شهرداری با تقسیط بیمه و دارایی، ماهانه بیش از 400 میلیون تومان اقساط پرداخت می نماید.

راهنما با اشاره به بدهی‌های سرسام آور 7 میلیاردی و 3 میلیاردی برخی شرکت ها و ادارات (بدون ذکر نام) به شهرداری مهاباد گفت: بسیاری از ادارات و شرکت‌ها به ما بدهکارند و میزان دقیق آن هنوز هم مشخص نیست، البته با راه‌اندازی مجدد واحد ممیزی بسیاری از ادارات با ما همکاری نمودند و برخی از ادارات نیز به عناوین مختلفی هنوز حاضر به همکاری نشده‌اند.

خزانه‌دار شورا گفت: چک هایی وجود دارند که 4 سال است وصول نشده‌اند، حتی گاهی برای اخذ بدهی‌ها مجبور به گذاشتن نیوجرسی جلوی درب ساختمان‌هایی که حاضر به پرداخت بدهی خود به شهرداری نیستند، شده‌ایم، در همان حال اکثر تالارهای پذیرایی به ما بدهکارند و این واحدهای صنفی دارای درآمد بایستی بدهی‌های خود را به شهرداری پرداخت نمایند.

سامان راهنما نظام اداری مالی شهرداری مهاباد را بشدت نا به سامان خواند و گفت: برای اولین بار شهرداری به اصرار بنده و برخی از اعضای شورا جهت بررسی و شفاف‌سازی حسابرس گرید یک را در شهرداری مستقر نموده است و طبق گفته این حسابرس گزارش حسابرسی شهرداری مهاباد نامطلوب است.

به گفته این عضو شورای شهر برخی پروژه‌ها پس از 11 ماه هنوز معلوم نیست چقدر هزینه دربر داشته‌اند، آمار و ارقام در موضوعات مشخص روشن نیست و دارای تفاوت می باشد.

راهنما ضمن اشاره به سمت خود به عنوان خزانه‌دار شورا اظهار کرد: بنده به عنوان عضوی از کمیته مالی و ناظر و نماینده مردم قصوری مرتکب نشده‌‌ام، آمارها متناقض است و حسابرس نیز گفته‌های من را تایید کرده است. این وضعیت ناشی از عدم وجود سیستم مالی یکپارچه و منضبط است و برای برون رفت از آن اولین گام اساسی گذاشتن حسابرس گرید یک است، چرا که در گذشته حسابرسی‌ها در شهرداری مهاباد درجه دو و درجه سه بودند و بدون تعارف عرض کنم که در سنوات گذشته اتفاق افتاده که حسابرس شهرداری مهاباد را حسابرسی نموده ولی به علت تخلف (نه تخلف در حسابرسی ما) اکنون منحل شده است! پس کسی که حسابرسی مجموعه‌ای را برعهده می گیرد بایستی خود دارای سطح بالایی باشد و بر همین اساس در شورا تصمیم بر این گرفته شده که حسابرسی در شهرداری به دو بخش تقسیم شود، بخش سنوات گذشته همراه اصلاح حسابداری و اسناد، بخش سنوات آینده با استقرار واحد حسابرسی در شهرداری تا این رویه اصلاح گردد.

وی خاطر نشان کرد: بدون اصلاح رویه در سیستم مالی شهرداری موفق نخواهیم شد زیرا تمامی تصمیمات یک مدیر بر اساس داده‌ها گرفته می شود، شهرداری موظف است هر 6 ماه یک بار گزارش مالی خود را ارائه نماید و اکنون وضعیت مالی شهرداری نه مشخص است، نه واضح و نه روشن و مطمئن باشید صاحب حرف خودم خواهم بود.

خزانه‌دار شورا راه برون رفت از این وضعیت را در قدم اول اصلاح رویه سپس اصلاح نرم افزار و یکپارچه سازی آن دانست و گفت: در حال حاضر سیستم نرم افزاری شهرداری مهاباد یکپارچه نیست، واحدهای درآمد و خروجی بایستی یکپارچه شوند و قول می‌دهم این سیستم تا آخر سال در شهرداری مهاباد راه‌اندازی می شود و ما شاهد تراز مالی به صورت واضح و روشن و ساعتی خواهیم بود. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد