تاريخ: ۱۳۹۷ جمعه ۱۹ مرداد ساعت ۱۹:۰ بازدید: 971      نظرات: 0      کد مطلب: 9948
با حضور برخی نویسندگان شاخص ایران زمین؛

از دو اثر ادبی در مهاباد رونمایی شد


بە گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز پنجشنبه ١٨ مردادماه ٩٧ از دو کتاب هشت بهشت و عروض‌وقافیە اثر دکتر مهری پاکزاد با حضور مسئولین شهرستانی، چهرەهای ادبی و علاقەمندان ادبیات در آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد رونمایی شد.

در این مراسم، ماموستا قادر سهرابی، امام جمعه شهرستان مهاباد گفت: پانصد سال قبل، مورخ کورد ادریس بدلیسی تاریخ سلاطین عثمانی را می‌نگارد و اکنون بعد از گذشت پنج قرن، یک زن کورد اقدام بە تصحیح این اثر تاریخی می‌کند کە این جای بسی مباهات و خرسندی است.

در ادامە دکتر ایرج شجاعی، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد بە سیر تاریخی ادبیات و لزوم توجه بیشتر بە آن اشارە کرد و افزود: ادیبان کورد گوهران بی‌بدیلی هستند کە باید آنها را دید، شناخت و از معلومات آنان در راه پیشرفت جامعە استفادە کرد.

سخنران بعدی مراسم، دکتر نادر کریمیان سردشتی، عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی، نویسندە و مصحح نُسَخ خطی و اسناد تاریخی بود. وی گفت: در ٨٠ سال اخیر تنها ٢٠ عنوان کتاب با شیوە بە کار گرفتەشدە توسط دکتر مهری پاکزاد تصحیح شدە است، اما چیزی کە این تصحیح را متمایز می‌کند، نوشتن صد صفحه مقدمە با استفادە از اسناد تاریخی، تحقیق، پژوهش و مستندسازی اشعار فارسی است کە در نوع خود کمیاب است.

دکتر کریمیان همچنین در مورد کتاب عروض و قافیه، اثر دکتر پاکزاد گفت: این کتاب می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای دانشجویانی باشد که می‌خواهند اشعار و نسخەهای خطی را تصحیح کنند.

در میانە مراسم، هنرمند ایوب نوبخت با همراهی محمدصالح قادری و فریور احمدی چند قطعه موسیقی زندە اجرا کردند.

دکتر پاکزاد نویسنده و مصحح آثار در این مراسم در خصوص دشواریهای راه، دلگرمی و همراهی برخی اساتید و به ثمر نشستن کوشش‌هایش گفت.

در ادامه، نشستی علمی و تخصصی با حضور اساتید نامی ایران از جمله: دکتر نادر کریمیان سردشتی، دکتر وهاب ولی استاد تمام تاریخ عثمانیان، دکتر هوشنگ جاوید پژوهشگر و استاد موسیقی اقوام ایرانی، دکتر مسعود جوادیان مولف کتابهای درسی در زمینه تاریخ و سردبیر مجله رشد آموزش تاریخ، دکتر مهدی چوبینه عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان و سردبیر مجله رشد آموزش جغرافیا برگزار شد که بە صورت تخصصی در مورد دو کتاب حاضر در قالب میز گرد بە بحث و تبادل نظر پرداختند. 

در پایان،شاعر توانا ناصر آقابرا به قرائت دو شعر کوردی و فارسی پرداخت و همچنین چهرەهای شاخص ادبیات ایران و کوردستان از دو کتاب هشت بهشت و عروض‌وقافیه پرده برداشتند و این دو اثر در اختیار حاضرین قرار گرفت.

 


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد