تاريخ: ۱۳۹۵ شنبه ۱۰ مهر ساعت ۱۴:۲۴ بازدید: 976      نظرات: 7      کد مطلب: 1984

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ایران در حمایت از کشاورزان مهاباد: برای مردم دغدغه های بزرگ ایجاد نکنید!


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه روز جمعه 9 مهرماه نشست کمیسیون کشاورزی مجلس، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان استانی با مسئولان شهرستان مهاباد و برخی از کشآورزان منطقه در سالن اجلاس فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
این نشست که با حضور گسترده مسئولان و فعالان بخش کشاورزی مهاباد با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس دهم و معاون وزیر جهاد کشاورزی همراه بود، در ان به بیان مشکلات کشاورزی، دام و طیور، باغات و... مهاباد و تنگناهای پیش روی فعالان اقتصادی این شهر پرداخته شد.
هر کدام از مسئولان بخش های مختلف کشاورزی در این جلسه به بیان مشکلات خود پرداخته و خواستار توجه بیشتر دولت و پیگیری اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس دهم برای کاهش و رفع این مشکلات شدند.
یکی دیگر از مباحث مهم مطروحه در این نشست مساله انتقال آب به دریاچه ارومیه و مدیریت آب کشاورزی و صرفه جویی های ناشی از این امر بود.
در این ارتباط رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: امیدواریم این جلسه گامی برای کاهش مشکلات کشاورزی و کشاورزان، مباحث زیست محیطی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه، استفاده صحیح از آب و منابع طبیعی و... باشد.
علی محمد شاعری اظهار داشت: ما این جا حضور داریم که مشکلات کشاورزی منطقه را ببینیم و با توجه به امکانات و زمینه های مالی دولت و توانایی مجلس درصدد رفع این مشکلات گام بر داریم.
وی ادامه داد: انشاءالله مشکلات مطرح شده در کمیسیون کشاورزی مجلس مورد بحث و تصمیم گیری قرار خواهد گرفت و امیدواریم با کمک دیگر نماینده ها در مجلس بسیاری از این مشکلات حل شود.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود خطاب به  مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه و مسئولان استانی گفت: قضیه 8 درصد کاهش سالانه حق آب کشاورزی، کشاورزان چیست؟ مردم را توجیه کنید و دغدغه های بزرگ برای آنان ایجاد نکنید! به فرموده مقام معظم رهبری روحیه جهادی برای حل مشکلات مردم داشته باشید. در عین حال با تمهیدات مناسب و درخور جلوی تبدیل شدن آذربایجان غربی به محل تجمع ریزگردها با خشک شدن دریاچه ارومیه را بگیرید، وگرنه آذربایجان غربی نیز همانند اهواز، کرمانشاه و... به محل تجمع ریزگردها و مشکلات ناشی تبدیل خواهد شد.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: متاسفانه 78 درصد آب های استان آذربایجان غربی صرف فعالیت های کشاورزی می شود، در حالی که میانگین دنیا حدود 50 الی 60 درصد است و این نشان از عدم استفاده از سیستم آبیاری نوین در کشاورزی منطقه دارد.
وی ادامه داد: انشاءالله در آینده نزدیک و تا آخر مهرماه، با توجه به جلساتی که با مسئولین دولتی داشته ایم، مطالبات کشاورزان بخصوص گندم کاران تسویه خواهد شد.
نماینده مردم مهاباد نیز در این جلسه گفت: دغدغه اصلی کشاورزان و مردم استان و شهرستان مهاباد آب است و تأمین آب کشاورزی دشت مهاباد به معضلی برای شهرستان تبدیل شده است.
محمودزاده اظهار داشت: در گذشته سالانه 145 میلیون متر مکعب آب برای کشاورزی دشت مهاباد تخصیص داده شده بود ولی هم اکنون از طرف ستاد احیای دریاچه ارومیه به 105 میلیون متر مکعب کاهش پیدا کرده است و از این 105 میلیون نیز ستاد می خواهد به خاطر احیای دریاچه ارومیه سالانه 8 درصد از این رقم بکاهد!
وی افزود: از کمیسیون کشاورزی مجلس انتظار داریم در این باره اقدامی صورت دهند و میزان خروجی را از آب سد مهاباد برای کشاورزان به صورت معقول حساب کنند.
وی در بخشی از سخنان خود گفت: انتظار داریم که با پرداخت تسهیلات و اعتبارات مناسب بتوانیم طرح های آبیاری تحت فشار شهرستان را زودتر به بهره برداری برسانیم(بخصوص آبیاری تحت فشار قوپی بابالی به علت خطر تخلیه روستا به خاطر شوری آب آن).
محمودزاده در آخر به تشریح خواسته ها و مشکلات کشاورزی و کشاورزان منطقه پرداخت و از مسئولین حاظر و  بخصوص کمیسیون کشاورزی مجلس خواست برای حل مشکلات کشاورزی شهرستان مهاباد و استان اقدامات لازم را صورت دهند.
عکس: امیر قادری 


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

4
0
پاسخ به این اظهارنظر

رزگار ۱۳۹۵/۷/۱۱
با تشکر فروان از آقای محمودزاده عزیز
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

رزگار ۱۳۹۵/۷/۱۱
با تشکر فروان از آقای محمودزاده عزیز
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

طه حسن زاده ۱۳۹۵/۷/۱۰
به سپاس بو برای خوشویست مهندس محمودزاده خوشویست گیان اوای برده رشان له بیر مکه چون چاوری ابیاری تحت فشارن به سپاس زوروه
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

طه حسن زاده ۱۳۹۵/۷/۱۰
به سپاس بو برای خوشویست مهندس محمودزاده خوشویست گیان اوای برده رشان له بیر مکه چون چاوری ابیاری تحت فشارن به سپاس زوروه
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسنزاده ۱۳۹۵/۷/۱۰
مهندس گیان له باری ابیاری تحت فشار اوای به رده رشان له بیر مگه چون زورت قول به خلکی اوای مت دابو زور سپاس برای خوشویست
3
1
پاسخ به این اظهارنظر

یونس ۱۳۹۵/۷/۱۰
ممنون از لطف مهندس جلال محمودزاده که انقدر
به فکر چاره شهر زیبا مهاباد هستند
0
4
پاسخ به این اظهارنظر

شب وروزشعارمیدن خسته نمیشن این مسولان .. درداین ملت ریشه ای هستش جراحی جدی میخواد. ۱۳۹۵/۷/۱۰

نظر خود را براي ما ارسال كنيد