تاريخ: ۱۳۹۵ پنج شنبه ۸ مهر ساعت ۱۷:۴۶ بازدید: 1090      نظرات: 1      کد مطلب: 1976

افتتاح کتابخانه های "ماموستا هیمن موکریانی" و "شه‌واوی موکریان" در دو روستای مهاباد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز پنج شنبه 8 مهرماه کتابخانه های عمومی روستای کوسه کهریزه و خورخوره مهاباد با مشارکت برخی از مسئولین، اهالی روستا و همچنین اصحاب فرهنگ و هنر و ادبیات رسما افتتاح شدند.
در افتتاح صبح کتابخانه "شه‌واوی موکریان" ماموستا شفیع شافعی به نمایندگی از اهالی روستای کوسه کهریزه ضمن خیر مقدم کلیه حضار در خصوص اهمیت کتاب و کتابخوانی از منظر دین مبین اسلام به سخنرانی پرداخت. سپس دهیار روستا آقای ملا اسماعیل ضمن ابراز خوشحالی از این اقدام خواستار پشتیبانی مردم و مسئولین از کتابخانه نوپا شد.
در این مراسم بخشدار مرکزی مهاباد با بیان اینکه کتاب نقش مهمی در توسعه فرهنگ ملل و جوامع ایفا می کند گفت: متاسفانه در بخش فرهنگی مهاباد آنچان که باید، کار نشده است و در سرانه کتاب خوانی نمره خوبی نگرفته ایم. آقای پاکزاد اقدامات دولت تدبیر و امید را در راستای اعتلای بخش فرهنگی مثبت ارزیابی کرد و افزود: خوشبختانه دولت قدمهای مهمی در این زمینه برداشته است.


سلیمان محمدیانی کارشناس و مسئول امور فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد نیز در این مراسم با اشاره به اینکه بنای همه مسایل به حوزه فرهنگ بازمی گردد اظهار کرد: مهمترین شاخص حوزه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی است.
آقای محمدیانی همچنین گفت: برزگمردانی چون استاد هیمن و استاد هه‌ژار در محیط خانقاه و به تحصیل علوم پرداخته و این مهم مدیون وجود کتاب و کتابخانه روستای خانقاه بوده که آن زمان مهمترین مرکز علوم بوده است.
در ادامه خانم حق نژاد به عنوان انجمن حامی کتاب خوانی تهران ضمن اشاره ای کوتاه به فعالیت های این انجمن گفت: گام اول تجهیز و گام بعدی حمایت جمعی مردم و مسئولان روستا از چنین حرکت هایی است.


شه‌ویار گلابی آذر مسئول انجمن ادبی مهاباد نیز در این مراسم ضمن تقدیر از اقدامات بانیان کتابخانه به حمایت هر چه بیشتر شاعران و نویسندگان و اعضای انجمن ادبی مهاباد جهت تجهیز و پیشرفت این کتابخانه تاکید کرد.
در ادامه آقایان علی آزیز، سمکو پاکزاد و جلال احمدی به شعرخوانی پرداختند. کتابخانه شه‌واوی موکریان با بیش از هزار عنوان کتاب در وسه کهریزه فعالیت خود را آغاز نموه است.


در نوبت بعد از ظهر نیز و در اقدامی مشابه کتابخانه "ماموستا هیمن موکریانی" در روستای خورخوره با حضور شاعران، نویسندگان، اهالی روستا و برخی از مسئولین افتتاح شد.


در این مراسم نیز روحانی روستای خورخوره پشتیبانی خود را از اقدام مثبت اعلام نمود. جمال محمدی دهیار خورخوره نیز بر لزوم تداوم و پیشرفت چنین نهادهای تاکید و مراتب تقدیر و تشکر خود را تقدیم بانیان این حرکت فرهننگی نمود.
در ادامه خانم حق نژاد به نمایندگی از انجمن حامی تهران، آقایان رسول کریمی، سمکو پاکزاد، علی آزیز به شعرخوانی پرداختند.
کتابخانه روستای خورخوره با بیش از دو هزار عنوان کتاب جهت استفاده عموم فعالیت خود را آغاز کرد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۷/۸
بژی بو شارویران

نظر خود را براي ما ارسال كنيد