تاريخ: ۱۳۹۷ شنبه ۲۳ تير ساعت ۲۳:۳۲ بازدید: 729      نظرات: 0      کد مطلب: 9797

به مناسبت تاسیس کمیسیون برنامه ریزی و توسعه ورزش شهرستان مهاباد


 
دکتر ابراهیم قربانی( مشاور حقوقی کمیسیون، مدرس دانشگاه)

ورزش و تربیت بدنی یکی از مکانیزم هایی است که تاثیر شگرفی بر سلامت جسم و روان شخص دارد و به نوعی ارتباط عمیقی با وجود شخص ورزشکار برقرار می نماید. اهمیت این مساله به اندازه ای مهم است که نمی توان به سادگی از آن گذشت بلکه ضمن تاکید ویژه بر آن می توان این گونه گفت که تربیت بدنی مثل تمام مواردی است که انسان به آن احتیاج ضروری دارد، با تربیت بدن است که سلامت جسم و تا حدود زیادی روان نیز تامین می گردد و کمبود این مساله می تواند بر سلامت شخص تاثیر منفی بگذارد، مساله ای که در کلان شهرها به کرات دیده شده که اشخاصی از عدم بهره مندی از ورزش به مشکلات جسمی، روحی و روانی مبتلا شده اند که جدای از این همه مشکلات، درمان عوارض ناشی از کمبود آن نیز داستانی جداگانه دارد.

بدون شک هر شهرستانی برنامه های خاصی را برای پیشرفت و پیشبرد ورزش آن شهرستان از طریق نهادها و سازمان های دولتی نظیر اداره ورزش و جوانان و یا سازمان های مردم نهاد و باشگاه های خصوصی دنبال می نمایند و هر چقدر هم در این زمینه سرمایه گذاری و هزینه شود به نظر کم می رسد چرا که از یک طرف ورزش می تواند بر فضای فرهنگی و اجتماعی جامعه تاثیر بگذارد و فضای سالم و توام با نشاطی را فرآهم نماید و از طرف دیگر ورزش قابلیت لازم برای تقویت مناسبات افراد و گروه های مخالف هم و کنار گذاشتن تعصبات قومی و قبیله ای را دارد. بنابراین شناخت کارکردهای ورزش و عوامل اجرایی آن بسیار مهم به نظر می رسد که متخصصان امر با در نظر داشتن همه این موارد و نیل به آن، اقدام به تاسیس «کمیسیون برنامه ریزی و توسعه ورزش شهرستان مهاباد» نموده اند.

اداره ورزش و جوانان مهاباد تاکنون از هر راه معقولی برای پیشرفت و افتخار آفرینی ورزشکاران این دیار استفاده نموده تا علاوه بر قهرمان پروری، جوانان را از گزند آسیب های اجتماعی که هر روز به شکل و شمایلی جوامع انسانی را تهدید می نمایند، محفوظ نماید، اینبار برای گسترش سیستماتیک ورزش چنین کمیسیونی را بوجود آورده که این هم به نوبه خود جای بسی شکر است که مسئولان و در راس آن ریاست محترم آن اداره شهامت واگذاری قسمتی از وظایف اجرایی خویش را به اعضای این کمیسیون داشته که تا بحال از سوی کمتر مقام مسئولی چنین امر ارزنده ای صورت گرفته است.

بدون شک هر قدمی که برای خدمت گذاری به شهروندان برداشته می شود دارای جنبه های منفی و مثبت خواهد بود که ایجاد کمیسیون هم مستثنی از این قاعده نیست. لکن فارغ از هر گونه جانبداری از شخص یا نهاد خاصی، ایجاد کمیسیون و محول نمودن برخی اختیارات تصمیم گیری و اجرایی از سوی اداره ورزش و جوانان به معنای تصمیم برای متحول نمودن ورزش سنتی به مدرن و علمی می باشد. کمیسیون به خوبی بر وظایف خود آگاه بوده و از هر روزنه ای منطقی برای حمایت از ورزشکاران و مربیان و مدیران و ... استفاده می نماید و در جهت تحقق اهداف عالیه وزارت ورزش گام می نهد نه غیر آن.

لذا به هیچ وجه، احدی از ورزشکاران، مربیان، مدیران، روسای هیئت های مختلف و ... نباید برداشت نمایند که کمیسیون در مقابل آنها قد علم نموده یا اینکه توانایی و افتخارآفرینی آنها را زیر سوال می برد، بلکه هدف اصلی کمیسیون تقویت اداره ورزش و جوانان جهت انجام امورات مربوط به ورزش است و به عنوان پل ارتباطی میان مربیان، مدیران و .... با مسئولان ورزشی شهرستان و استان ایفای نقش می نماید و تمام هم و غم خویش را صرف شناسایی و حمایت از نسل نوجوان و جوان ورزشکار می داند و اگر یک جایی شخصی برخلاف موازین قانونی و حقوقی رفتار نماید و یا اینکه سابقه مدیریتی ایشان ایرادی داشته باشد وارد عمل شده و نسبت به آن واکنش نشان می دهد و نهایتا با مشورت گرفتن از ریاست محترم اداره ورزش و جوانان و مسئولان ذیربط آن اداره تصمیم مقتضی را در مورد آن شخص اتخاذ می نماید.

ورزشکاران و مربیان عزیز نباید کمیسیون را هم چون ابزار فیزیکی جهت برخورد با خودشان ببینند، قطعا و یقیناً کمیسیون حامی همه جانبه ورزشکاران ومربیان قانونمند می باشد. لذا برخی از دیدگاه های مطروحه در برخی از محافل عمومی، خصوصی در مورد کمیسیون و اعضای آن نه تنها بجا نیست بلکه باعث ضربه زدن به ورزش شهرستان خواهد بود. کمیسیون از جامعه ورزشکاران می باشد و خود را جدا از آنها نمی بیند و اعضای آن نیز بصورت افتخاری مشغول انجام وظیفه بوده و هدف اصلی و اساسی آنها صیقل دادن مسیر حرکت ورزشکاران جهت پیشرفت و افتخار آفرینی برای شهرستان و استان  می باشد. به همین سبب وقتی شخصی از ورزشکاران یا مدیران و مربیان و .... کوچکترین تخطی از قوانین و مقررات اعم از قوانین مدون و مصرح، آیین نامه ها، بخش نامه ها و دستورالعمل های ابلاغی را داشته باشند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و این کمیسیون به هیچ شخصی اجازه مداخله در روند رسیدگی به موضوعات مطروحه را نخواهد داد. پس لازم است اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی در خصوص مطالب مذکور نسبت به اداره ورزش و جوانان، کمیسیون و اعضای هر یک از آنها، دقت کافی را داشته باشند چرا که گفتن هر مطلبی شایسته نیست و چنانچه شخصی هم مدعی موضوع خاصی است با ارایه مدارک و مستندات لازم می تواند آن را مطرح و اثبات نماید تا برابر قانون رفتار شود و الا چنانچه غیر ازآن باشد و شخص قایل، بدون مدرک و سند، مطلبی غیرواقع را اظهار نماید مسلما حق پیگرد و تعقیب در مراجع ذیربط برای مخاطب محفوظ خواهد بود. در نهایت انتظار کمیسیون از ورزشکاران، مربیان، مدیران محترم این است که کمیسیون را همکاری نموده تا ورزش شهرستان بیش از پیش سروسامان بگیرد و در این بین نیز حق هیچ شخصی ضایع نشود.  
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد