تاريخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۷ تير ساعت ۲۰:۱ بازدید: 999      نظرات: 1      کد مطلب: 9752

ابرازامیدواری، تنها راه حل شهرداری مهاباد برای حل مشکل سایت زباله سیدآباد


"سایت پسماند سیدآباد مهاباد"، چند کلمه ای آشنا برای مردم این شهر به ویژه فعالان زیست محیطی، رسانه ها  ساکنین روستای سیدآباد، روستایی که در چند کیلومتری حاشیه شهر مهاباد واقع شده است، اما نه مسئولان بخشداری به مانند یک روستا به آن رسیدگی می کنند و نه طرحی خاص از طرف دیگر مسئولین جهت اضافه کردن این روستا به محدوده‌ی شهر مهاباد ارایه شده است. از تمام مشکلات حاشیه نشینی این نقطه از مهاباد  که در اغلب شهرهای ایران نیز وجود دارد بگذریم نمی توان از معضل اصلی سیدآباد و همانا سایت دفن پسماند که در فاصله کمتر از یک کیلومتری این روستا واقع شده است چشم پوشی کرد. 
مکانی که از طرف شهرداری مهاباد به عنوان محل دفن زباله‌های این شهر تعیین شده است از بسیاری جهات غیر کارشناسی و معضل آفرین می باشد.
به گفته رییس اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در مهاباد روزانه ۱٨۰ تن زباله تولید می شود و سرانه تولید زباله این شهرستان بیشتر از میانگین استانی است و جالب تر آنکه کارشناس مسئول پسماند اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی میانگین تولید پسماند در این استان را ۲.۵ برابر متوسط جهانی اعلام کرده است، حال این حجم از زباله تولیدی در روز را تصور کنیم که بدون هیچ تفکیکی در سایت پسماند سیدآباد مهاباد به حال خود رها می شود، به نظر می رسد این آمار جدا از نخاله های ساختمانی مهاباد  باشد که روزانه به این مکان آورده می شود.
صدها تن زباله های تر و خشک در فضایی باز در چندمتری زمین های کشاورزی، چشمه های آب و روستای سیدآباد به حال خود رها شده که بوی نامطبوع، شیرابه ای که وارد آب های سطحی و زیر زمینی شده و پلاستیک های که توسط باد به داخل روستاهای دوستالی و سیدآباد منتقل می شود صدای مردم این دو روستا را در آورده است، صدایی که به نظر می رسد تاکنون به جایی نرسیده است.
شایان ذکر است شیرابه ای که از سایت پسماند سیدآباد جدا می شود به سمت آبهای سطحی و زیر زمینی جاری می شود که در نهایت به رودخانه یرغو مهاباد منتهی می شوند، شیرابه ای که حامل انواع میکروبهای بیماری زاست.
نزدیک یازده ماه قبل بود که طی جلسه ی که در اداره‌ی حفاظت محیط زیست مهاباد و با حضور رییس این اداره، نماینده شهرستان مهاباد، سرپرست شهرداری و نماینده فرمانداری مهاباد در خصوص حل معضل سایت پسماند مهاباد برگزار گردید و ضرب الاجلی ۱۵ روزه جهت رسیدگی و ارایه راه حل به شهرداری مهاباد داده شد، اکنون و پس از یازده ماه هیچ گونه نشانه ای مبنی بر اقدام شهرداری مهاباد برای حل مشکل دیده نمی شود و توجه خاصی به اخطاریه های اداره حفاظت محیط زیست مهاباد نشده است.
به نظر می رسد اداره حفاظت محیط زیست در جهت پیگرد قانونی قضیه با شهرداری مهاباد مماشات می کند و دلیل آن می تواند بحران مالی حاکم بر شهرداری مهاباد و پرونده های سنگین محکومیت این نهاد در مراجع قانونی باشد.
اقدامات شورای شهر مهاباد جهت ارایه راه حل و تصویب مصوبات تنها در حد گفتگوی رسانه ای باقی مانده است، چند ماه  قبل ابراهیم کریمی سخنگوی شورای شهر مهاباد در این باره اظهار داشت یکی از راه حل ها ایجاد کارخانه بازیافت زباله است که با توجه به حجم کم زباله های مهاباد این کار از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست، این در حالی است که شهری همچون بانه در استان کوردستان  با جمعیتی کمتر و حجمی کمتر از زباله تولیدی دارای کارخانه بازیافت زباله می باشد، ابراهیم کریمی در گفتگو با رسانه ها راه حل دیگر این مشکل را تعیین مکانی دیگر در حد فاصل سه شهر مهاباد، میاندوآب و بوکان عنوان کرده بود تا بتوان با احداث کارخانه ای هم مشکل پسماندهای این سه شهرستان حل شود و هم احداث کارخانه توجیه اقتصادی داشته باشد، وی حتی از شروع تحقیقات مکانیابی و سپردن پروژه به محققی از تهران از مدت ها پیش در این زمینه خبر داده بود و با ابراز امیدواری اعلام کرده بود که طی چند ماه آینده مشکل سایت پسماند سیدآباد حل خواهد شد که البته به گفته یکی از فعالان زیست محیطی مهاباد دکتر عبدلی محقق  پروژه مکانیابی سایت جدید از مدتها قبل به دلیل پرداخت نشدن مطالبات از ادامه همکاری با شهرداری مهاباد سر باز زده ا ند.
عملکرد شهردار مهاباد در این خصوص نیز بیشتر از ابراز امیدواری و آرزوی حل مشکل نبوده است.
اکنون نزدیک یک سال از ضرب الاجل تعیین شده از طرف اداره حفاظت محیط زیست و وعده شورا و شهرداری مهاباد برای حل مشکل سایت پسماند سیدآباد می گذرد، اما در عمل هیچ گونه اقدامی مشاهده نشده است و تنها بر میزان زباله ها و مشکلات این دو روستا و مردم شهر مهاباد اضافه شده است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

2
1
پاسخ به این اظهارنظر

سیروان ۱۳۹۷/۴/۱۸
متٲسفانە پروژەهای متعلق بە مسئلە ادارە کردن درست در شهرستان مهاباد بدون صاحب هستند . با کمال تاسف تمام ارگانهای اصلی شهرستان مهاباد دچار نوعی ناکارآمدی شدەاند کە انگار وظیفەی مسوولان این ارگانها ممانعت؛از اجرای قانونی حقوق مردم است. در روش مدیریت شهرستان با کمال تاسف مردم هیچ جایگاهی ندارند. انگار نمایندە شهرستان، شورا و شهرداری و فرماندار در این شهرستان بجای چارچوب های قانونی اختیارات مبانی؛عمل باشد تذکرات بعضی نهادهای خاص مبناست. این روند سبب شدە است مردم و گروهای اجتماعی روز بە روز بە مسولان شهرستان بی اعتماد شوند اصلا هیچ باوری بە این مسولان در جمع مردم باقی نماندە است. باید گفت تمام مسولان این شهر شخصیت هایی محافظە کار ؛ منافع اندیش و بدون ایدە هستند. امیداست این سیکل معیوب و دردناک خاتمە یابد.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد