تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۲ تير ساعت ۱۶:۵۰ بازدید: 230      نظرات: 0      کد مطلب: 9716

گرمای 50 درجه ای هوا قصرشیرینی ها را خانه نشین کرد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، مردم شهرستان مرزی قصرشیرین این روزها گرمای طاقت فرسای تیر ماه و تابستان داغ و سوزان را تحمل می کنند و افزایش دمای هوا به بیش از 50 درجه سانتیگراد، مردم این منطقه را کلافه و خانه نشین کرده است.
افزایش گرما باعث شده که بیشتر مردم در خانه بمانند و کارهای روزمره خود را یا در ساعات اولیه روز و یا ساعات پایانی شب انجام دهند.
هر چه به روزهای میانی تیر و مرداد نزدیک می شویم ، گرما و آفتاب داغ با تیغ های سوزانش بیشتر بی رحمی خود را نشان می دهند و این وضعیت باعث شده که زندگی بیشتر مردم دچار اختلال شود.
گرمای هوا طوری است که دیگر کولرهای آبی در قصرشیرین جوابگو نیست و مردم برای تحمل گرما ناچار به استفاده از کولرهای گازی هستند و افزایش بی رویه قیمت ها نیز افرادی را که توانایی تهیه کولرهای گازی را ندارند، دچار مشکل کرده است.
بیشتر مردم تهیه مایحتاج روزانه شان را به ساعات پایانی شب موکول می کنند و حتی در این زمان نیز بیرون آمدن از منزل به دلیل گرمای طاقت فرسا برای کودکان، افراد دارای بیماری زمینه ای ، دیابت و پیر و ناتوان خطرناک است چرا که بادهای داغ محلی که در اصطلاح 'سام' نامیده می شود در شب ها نیز ادامه دارد.
گرمای آزاردهنده هوا اگر به بیش از 50 درجه برسد برای حفظ سلامتی شهروندان باید همراه با امتیازهایی باشد که متاسفانه قصرشیرین هیچ گاه از هیچ امتیازها برخوردار نشده است.
هیات دولت به ریاست دکتر روحانی در خرداد امسال با پیشنهاد وزارت نیرو برای تغییر ساعات کار ادارات و دستگاه های دولتی، بانک ها، شهرداری ها و سایر مؤسسات عمومی غیردولتی در تمامی شهرهای استان های هرمزگان ، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان و نیز شهرستان های دیگر استان که دمای بالاتر از 45 درجه دارند، موافقت کرد.
اما قصرشیرین و دیگر شهرستان های گرمسیری استان کرمانشاه که شرایطی مشابه با شهرهای جنوب کشور دارند، همیشه از این مهم کنار گذاشته شده اند.
این روزها علاوه بر گرمای سوزان و آزار دهنده هوا ، گرد و غبار نیز باعث آلودگی منطقه شده و گویا بحران مرزنشینان قصرشیرین تمامی ندارد.
طبق گزارش اداره هواشناسی قصرشیرین ، این شهرستان مرزی روز گذشته دمای 49 درجه و امروز نیز با دمای بالای 50 درجه سانتیگراد مواجه است و هر قدر که به روزهای میانی تیر و مرداد نزدیک می شویم ، شاهد افزایش دما خواهیم شد. 
با این حال مرزنشینان قصرشیرین که همواره تلاشگران بی ادعای روزهای سختند، در همین گرمای هوا نیز با وجود دمای بالا که تهدیدی برای سلامت جسمی آنها است، فعالیت های روزانه خود را انجام می دهند.
فعالان اقتصادی در مرزها ، رانندگان سرویس های حمل و نقل درون و برون شهری ، نانوایی ها ، کسبه ، اصناف و بازاریان ، کارمندان و کارکنان ادارات در روزهای گرم تابستان نیز همانند دیگر روزها مشغول انجام خدمات رسانی و فعالیت های روزمره هستند.

** دمای هوای قصرشیرین امروز به بیش از 50 درجه می رسد
سرپرست اداره هواشناسی قصرشیرین روز سه شنبه گفت: موجی از گرما که روزهای اخیر این شهرستان را فرا گرفته، نوسان دمای هوا بین 49 تا بالای 50 درجه سلسیوس بالای صفر را به دنبال داشته است و برهمین اساس شهروندان گرمای طاقت فرسایی را تحمل می کنند.
امیرپرویز نجفی، دمای هوای قصرشیرین در روز گذشته را 49 درجه سانتیگراد بالای صفر اعلام کرد و اظهار داشت: طبق پیش بینی دما هوای این شهرستان امروز به بیش از 50 درجه افزایش خواهد یافت.
وی بیان کرد: هم اکنون میزان دید افقی در این منطقه مرزی هفت هزار متر، رطوبت هفت درصد و باد نیز با سرعت هفت متر بر ثانیه در حال وزیدن است.
براساس گزارش ایستگاه هواشناسی قصرشیرین، از ابتدای امسال تاکنون این شهرستان مرزی 40 روز درگیر گرد و خاک بود که روزهای غبارآلود در فروردین 12، اردیبهشت هفت، خرداد 12 و در تیر نیز 9 روز ثبت شده است.

** کاهش یا تغییر ساعت کاری دستگاه های اجرایی قصرشیرین در دست پیگیری است 
فرماندار قصرشیرین گفت: با توجه به گرمای هوا و افزایش دما به بالای 50 درجه و در پیش بودن روزهایی گرم، کاهش و یا تغییر ساعات کار ادارات این شهرستان در دست پیگیری است.
مرادعلی تاتار افزود: در صورت موافقت استاندار کرمانشاه، مصوبه هیات دولت در رابطه با تغییر و یا کاهش ساعات کار اداری در شهرستان قصرشیرین اجرا می شود.
وی گفت: اجرای این مصوبه علاوه بر حفظ سلامت شهروندان ، در راستای بهینه سازی در مصرف انرژی خواهد بود.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 186 کیلومتر مرز با عراق، 27 هزار تن جمعیت دارد و از شهرستان های گرمسیری این استان و کشور محسوب می شود.
منبع: ایرنابرچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد