تاريخ: ۱۳۹۵ يکشنبه ۶ تير ساعت ۱۹:۵۶ بازدید: 1858      نظرات: 0      کد مطلب: 1181

بمباران شیمیایی سردشت به روایت تصویر/ 18-


هاژه-  29 سال از بمباران شیمیایی سردشت می گذرد روزی که همیشه در تاریخ جامعه جهانی بصورت نقطه عطفی در تاریخ و کوله باری از مظلومیت مردم این شهر خواهد ماند. 

هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ سردشت به عنوان نخستین شهر جهان غیرنظامی جهان چهار بار پیاپی در اوج جنگ تحمیلی عراق علیه ایران توسط رژیم بعثی مورد هدف بمباران شیمیایی قرار گرفت. بلافاصله بعد از بمباران ۱۱۰ نفراز مردم مظلوم و بی دفاع این شهرستان مرزی به شهادت رسیده و هزاران نفر از زنان، کودکان و مردان مظلوم این دیار دچار مصدومیت ناشی از گازهای شیمیایی و سمی شدند مصدومیتی که سه دهه است نه تنها التیام نیافته بلکه هر سال سرباز می زد. سردشت اولین شهری بود که بعد از جنگ جهانی اول و تصویب کنوانسیون های منع سلاح های شیمیایی مورد حمله شیمیایی قرار گرفت و به مراتب بدتر و فاجعه آمیزتر از حلبچه بمباران شیمیایی شد. در این فاجعه انسانی هشت هزار نفر مصدوم شدند ولی آمار غیر رسمی با توجه به جمعیت ۱۳ هزار نفری سردشت، ۱۰ هزار نفرمصدوم بود. مصدومانی که با گذشت سالها هنوز هم از عوارض این گازهای سمی رنج می برند. یک فاجعه ای جهانی که با سکوت مواجه شد.

آقای سعدون مازوجی ضمن گفتگوی اختصاصی با عمران نیکدوست(جنگ دوست) این عکسها را جهت انتشار در پایگاه خبری تحلیلی هاژه ارسال نموده اند.

لازم به ذکر است در میان تصاویر عکسهایی موجود است که برای همه سنین و کسانی که سابقه بیماری های قلب و افسردگی دارند توصیه نمی شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد