تاريخ: ۱۳۹۵ جمعه ۲۶ شهريور ساعت ۲۱:۴۶ بازدید: 1942      نظرات: 0      کد مطلب: 1888

معاون حزب مخالف دمکراتیک خلق های ترکیه راهی زندان شد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه،آلپ آلتین اورس» معاون حزب دمکراتیک خلق های ترکیه و 11 تن دیگر از اعضای این حزب به اتهام همکاری و همدستی با پ ک ک دستگیر و راهی زندان شدند.
در همین حال اعلام شده است که در بازرسی پلیس از ساختمان این حزب در حکاری، اسناد و مدارکی دال بر همکاری حزب دمکراتیک خلق ها با پ ک ک و گروه گولن به دست آمده است.
رسانه های نزدیک به دولت آنکارا ضمن انتشار این خبر، مدعی شده اند با این دستگیری نوبت به صلاح الدین دمیرتاش یکی از دو رئیس حزب دمکراتیک خلق ها (HDP) رسیده است.
حزب دمکراتیک خلق ها که با 59 کرسی در پارلمان ترکیه سومین حزب بزرگ در مجلس این کشور است، به همکاری و همدستی با حزب کارگران کردستان( پ ک ک) متهم شده است و مصونیت سیاسی نمایندگان آن با آرای حزب حاکم و حزب حرکت ملی در مجلس ترکیه لغو شده و راه برای محاکمه آنها در مراجع قضایی هموار شده است.
دادستانی ترکیه هشت تن از نمایندگان حزب دمکراتیک خلق ها را برای پاسخگویی به اتهامات به دادسرا دعوت کرده که این نمایندگان این دعوت را نپذیرفته اند.
دادستانی تهدید کرده است که اگر آنها در دادسرا حضور نیابند، به زور پلیس آورده خواهند شد.
رسانه های ترکیه گزارش داده اند که دادستانی شهر توکات در شمال شرق آنکارا در پیگیری پرونده افراد مرتبط با پ ک ک، دستور دستگیری معاون حزب دمکراتیک خلق را صادر کرده و او سه روز پیش در آنکارا دستگیر شده و به توکات آورده شده بود و سپس در پی انتقال به دادسرای این شهر، امروز جمعه، به حکم دادگاه بازداشت و روانه زندان شد.
پلیس ویژه مبارزه با تروریسم ترکیه به دستور دادستانی عملیات همزمانی را در 15 شهر شروع کرده و آلتین اورس را به همراه 15 تن دیگر از شاخه جوانان حزب دمکراتیک خلق را دستگیر کرده بود، که امروز 12 نفر از این افراد به حکم دادگاه بازداشت و روانه زندان شدند. چهار نفر دیگر نیز بطور مشروط آزاد شده اند.
24 تن از شهرداران منتخب مناطق کردنشین شرق و جنوب شرق ترکیه در ماه جاری از کار برکنار و شماری از آنها به اتهام همکاری و همدستی با پ ک ک زندانی شده اند.
دولت ترکیه هفته گذشته به جای این شهردارها سرپرست تعیین کرد و سلیمان سویلو وزیر کشور جدید ترکیه اعلام کرد در برخورد با تروریسم به هیچوجه مسامحه و ترحم نشان نخواهند داد.
دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام 25 تیرماه گذشته، همسو با تشدید درگیری ها و افزایش حملات پ ک ک در مناطق شرقی و جنوب شرقی این کشور، عملیات گسترده ای را علیه حزب کارگران کردستان آغاز کرده است.
در این راستا نزدیک به 12 هزار معلم فعال در این مناطق از کار معلق شده اند.
اقدامات دولت در تعلیق آموزگاران و برکنار کردن شهرداران منتخب در مناطق کردنشین، بازتاب گسترده ای در داخل و خارج داشته، تا جایی که موجب بروز تنش تازه در روابط آنکارا – واشنگتن شده است.
جان باس سفیر آمریکا در ترکیه به برکناری شهردارها و تعیین سرپرست به جای آنها واکنش نشان داده و از فرایند تحولات در منطقه ابراز نگرانی کرده بود، که این کار با اعتراض بسیار تند ترکیه روبرو شد. ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد