تاريخ: ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۵ شهريور ساعت ۱۱:۵۸ بازدید: 1175      نظرات: 9      کد مطلب: 1879

اسب ها بیگناهند و صاحبانشان بیگناه تر


 به دنبال کسب نشان خرس قهوە ای سال توسط خانم پخشان قلندری مسئول گروه زیست محیطی سبزاندیشان جوان مهاباد به علت اعتراض به کشتار اسبها و انعکاس آن در رسانه ها، وی با انتشار پیامی که نسخه ای از آن را در اختیار هاژه قرار داده اند از مسئولین درخواست چاره اندیشی سریع جهت جلوگیری از تکرار این فاجعه نموده اند.

 

متن پیام این فعال زیست محیطی به شرح زیر است:

صحبت من با تمامی مسئولین دلسوز  و رده بالای کشور عزیزم ایران است.

همانطور که میدانیم در هر کجای دنیا که مرز وجودداشته باشد بحث ورود یا خروج کالا یا انسان به صورت قانونی و غیرقانونی مطرح است. پس بهتر است چنان دقیق باشیم کە مسیر هایی را تحت عنوان بازارهای مرزی معلوم نماییم تا وجەی قانونی همیشە فراغتر باشد.

همە ما شهروندان ایران زمین یاد روزهایی کەدر مقابل تجاوز ارتش بعث عراق تاریخ شرافت ایرانی را با خون نوشتیم بە یاد داریم کە چگونه

جوانان این مرز و بوم به ویژه در غرب کشور هشت سال تمام جنگیدند تا یک ذره خاک ایران از مرز ایران کم نشود و جان دادند و تسلیم نشدند. اما افسوس بازماندگان این رشیدان نتوانستند چنان عمل کنند کە رفاە نسبی مهمان سفرهای عزیزان بازماندە آن نسل شود. وگرنە صاحبان اسب ها در مناطق مرزی روزانه شاهد جان دادن اسب هایشان نمی شدند که به گلوله بسته می شوند. اسب هایی که نه خودشان و نه صاحبانشان هیچ راه چاره ای ندارند و در حالی صبح از خانه خارج میشوند که مطمئن نیستند که آیا شب برمیگردند یا نه!

 یک لحظه تصور کنید بچه ای را که باید هر روز مثل آخرین روز دیدار پدرش را بدرقه کند برای سرکار رفتن... هر روز هر روز دوباره و دوباره....

حال با کمال تعجب میبینیم که چندین سال است که کسانی که از دل همین آب و خاک هستند نه برای ثروت اندوزی بلکه برای نان شب خانواده و فرزندانشان با کول یا با اسب مقداری از اجناس را وارد یا خارج میکنند مطمئنا از روی ناآگاهی به گلوله بسته میشوند!

در مناطق مرزی غرب کشور هیچ خانواده ای را نمیتوان یافت که حداقل یک نفرشان را در هشت سال جنگ برای حفظ خاک و ناموس و حداقل یک نفرشان را در راه کاسبی کردن و پیدا کردن نان شب با کول یا اسب و... از دست نداده باشند و اولی افتخار است و دومی مایه تاسف. باید چاره ای اندیشید... نمایندگان مجلس شورای اسلامی بە عنوان قانون گذاران و ناظران قانون سکوت و عدم تدوین قانونی در این راستا نشان از نوعی سلب مسولیت دردناک از خود است هرچە سریع تر لازم است راهکار قانونی برای این مشکل تدوین گردد.

در حالیکه افرادی هستند که مانند اژدهای هزار سر خون جوانان ما را با انواع و اقسام مواد مخدر میمکند و ترس هیچ گلوله ای را در دل ندارند.

اینجانب پخشان قلندری با توجه به این مسئله که دولت تدبیر و امید محیط زیستی ترین دولت تاکنون میباشد و در کل نگاهی متفاوت به تمامی مسائل دارد در سفری که ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر حسن روحانی و هیات همراهشان به مهاباد داشتند طی پوستری از ایشان درخواست کردم کشتار اسب های مناطق مرزی غرب کشور را متوقف فرمایند. در روز ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ نشان خرس قهوه ای ۹۵ را در حضور خانم دکتر معصومه ابتکار ریاست محترم سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون ریاست محترم جمهور و تعدادی از اساتید و بزرگان حامی محیط زیست و حیوانات دریافت نمودم و طی سخنانم در محضر ایشان و تعداد کثیری از فعالین حقوق حیوانات عرض کردم که کشتار اسب های مناطق مرزی غرب کشور را به کلی متوقف نمایند و این نکته را خاطرنشان ساختم که بار کول و اسب به اقتصاد کشور ضربه وارد نمی زند بلکه ترانزیت اجناس غیر قانونی تیشه به ریشه اقتصاد و تولید داخلی این کشور میزند. اسب هایی که مصادره میشوند را تحویل محیط بانانمان بدهند خیلی بهتر از کشتار آنها به این شکل فجیع میباشد. کولبران و صاحبان اسب ها حقشان نیست که به خاطر یک لقمه نان در شرایط سخت اقتصادی و نبود اشتغال مناسب و کافی گرمی گلوله را بچشند. اینها نیز فرزندان این مرز و بوم هستند. نشانم را با کمال شرمندگی تقدیم نمودم به تمامی مادرانی که پسرشان و تمامی فرزندانی که پدرشان صبح برای کاسبی میروند و شب نه خودشان برمیگردند و نه اسبشان.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کریم ۱۳۹۶/۶/۱۵
ممنون
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

فریا رش احمدی ۱۳۹۶/۳/۱۳
با سپاس از سرکار خانم قلندری و عزیزان خبرگذاری هاژه
3
0
پاسخ به این اظهارنظر

امیر ۱۳۹۵/۶/۲۶
دستت دردنکنه به خوب نکته ای اشاره کردی دست مریزاد.
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلام ۱۳۹۵/۶/۲۶
خيلي عالي بود احسن خانم پخشان
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۶/۲۵
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ایوب آزادفر ۱۳۹۵/۶/۲۵
زندباد خانم قلندری وکانال هاژه درمورد کولبران بیچاره هم اطلاع رسانی بفرمایید
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۶/۲۵
احسن
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

جلال ۱۳۹۵/۶/۲۵
زشت است این کار نفرین می کند جامعه جهانی
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

عزیز ۱۳۹۵/۶/۲۵
ممنون که توانستید درد دل مرزنشینان را در قالب این متن اراعه دهید
افتخار میکنیم به شما

نظر خود را براي ما ارسال كنيد