تاريخ: ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۳ شهريور ساعت ۱۱:۵۰ بازدید: 868      نظرات: 0      کد مطلب: 1866

جولان خودروهای بدون پلاک در مهاباد/ ناظر کیست؟


هاژه ـ امروزه با توجه به توسعه چشمگیر جمعیت در سطح شهرها، استفاده از وسایل نقلیه در مقایسه با گذشته روند افزایشی داشته است، به طور متوسط هر خانوار ایرانی دارای حداقل یک وسیله نقلیه برای ترددهای شخصی و خانوادگی است.

در این میان با توجه به این روند افزایشی اتومبیل ها و وسایل حمل و نقل، فرهنگ استفاده از آن بسیار مهم است. از طرف دیگر نظارت و نحوه کنترل از طرف نهادهای مسئول مستقیم و غیر مستقیم آن حائز اهمیت می باشد، متاسفانه هیچ کدام از این دو امر اساسی در مقوله استفاده از وسایل حمل و نقل مورد توجه چندانی قرار نگرفته اند.

در سطح شهر مهاباد نیز تا حدودی وضعیت به همین روال است و برخی از رانندگان و استفاده کنندگان از این وسایل حمل و نقل شخصی بدون توجه به رعایت وظایف و توجه به حقوق شهروندی اقدام به پارک ماشین ها به صورت نامناسب در سطح خیابان، کوچه ها، مکان های عمومی از قبیل مراکز بهداشتی،بیمارستان، مدرسه و... می کنند که این امر گاهی اوقات مشکلات عدیده ای را برای بخش بزرگی از جامعه به وجود می آورند.

از طرف دیگر نحوه نظارت و کنترل نهادهای قانونی علل خصوص راهنمایی و رانندگی در برخورد با این امر ضعیف است.

عدم نظارت و برخورد مناسب باعث شده که طی چند ماه اخیر تردد خودروهای بدون پلاک به شدت در سطح شهر مهاباد افزایش یابد، به نحوی که به معضل اساسی برای شهروندان تبدیل شده است. عده ای با سوء استفاده از این موقعیت اقدام به ایجاد مزاحمت های فراوان و گسترده برای شهروندان، ویراژ و تبدیل خیابانهای پارک ملت، جمهوری اسلامی، چهارراه آزادی و... به پیست مسابقه ماشین رانی و گاهی تصادف عمدی با دیگر خوردروها و اقدام به فرار نموده اند.

حال جای بسی تعجب است که متولی اصلی برخورد و کنترل و نظارت بر وسایل نقلیه درون شهری با این رانندگان متخلف هیچ گونه برخوردی نمی کنند. ادامه این امر هرج و مرج و بی قانونی بیشتری را در مهاباد موجب خواهد شد و این هشداری جدی برای متولیان شهر است که می بایست با اقدامات مناسب و قاطع با این امر برخورد جدی داشته باشند. در غیر اینصورت همچنان که گفته شد تردد خودروهای بدون پلاک تبعات زیادی برای شهر و شهروندان مهاباد در پی خواهد داشت.