تاريخ: ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ شهريور ساعت ۱۴:۳۷ بازدید: 282      نظرات: 0      کد مطلب: 1851

13 اثر بخش مسابقه سیزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز معرفی شدند


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سقز گفت: 13 اثر نمایشی به بخش مسابقه سیزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز راه یافته است.
هیوا حاجی‌محمدی ظهر امروز در مصاحبه با خبرنگاران در سقز اظهار کرد: «خانووی سێهه‌م»، «سرناد»، «خه‌ج و سیامند»، «چریکه‌ی چیای ئاڵوز»، «به ته‌نیا ژنێک»، «ته‌یه‌ل»، «سه‌مفۆنیای ئاژه‌ڵه‌کان»، «ڕه‌شۆ»، «پاییز»، «دوایین شه‌ڕه‌کانی فه‌رمانده پیف»، «ئه‌وه‌ی ڕوو ده‌دات گرینگه» و «سپی‌مه‌ند و  تارتوف» به بخش مسابقه راه یافتند.
وی ادامه داد: این کارها به ترتیب از شهرهای سنندج، ارومیه، مهاباد، دهلران، بجنورد، سقز، هه‌ولیر، دیاربکر و باتمان در این جشنواره شرکت کرده‌اند.
دبیر اجرایی جشنواره اعلام کرد: کارگردانان این آثار به ترتیب عبارتند از  فریدون حامدی، حمیدرضا کردستانی، رسول بانگین، بختیار پنجه‌ای، محسن ضیایی، سعید خیرالهی، حسن ترقی، ابوالقاسم یزدانی، پرویز احمدی، ادریس دلارامی، مهدی حسن سعید، قطب‌الدین صادقی و احسان آرات هستند.
حاجی‌محمدی با بیان اینکه، این آثار از بین 43 اثر انتخاب شده‌اند، اظهار داشت: هیأت بازبین این جشنواره متشکل از هنرمندان باقر سروش، رامین راستی و علیرضا همتیان است.
وی عنوان کرد: این جشنواره 29 شهریورماه تا دوم مهرماه امسال با حضور گروه‌هایی از ایران و چند کشور خارجی در شهر فرهنگی و تاریخی سقز برگزار می‌شود.
حاجی‌محمدی افزود: این جشنواره توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری کردستان، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان سقز و انجمن هنرهای نمایشی کردستان برگزار می‌شود.
وی بیان کرد: جشنواره تئاتر کُردی از سال 78 به مدت 6 سال برگزار شده است، اما به دلیل مشکلات مالی این جشنواره بعد از 6 دوره متوقف و دوباره از سال87 از سر گرفته شد و تا سال 90 به مدت چهار دوره دیگر پیگیری و اجرا شد.
حاجی‌محمدی در پایان اظهار داشت: این جشنواره از سال 93 دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و سال گذشته نیز دوازدهمین دوره این جشنواره با حضور 12 گروه نمایشی از ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از 15تا 19 شهریورماه در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر برگزار شد.


برچسب ها: ئه‌وه‌ی ڕوو ده‌دات گرینگه, اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی, استانداری کردستان, انجمن هنرهای نمایشی کردستان, باتمان, به ته‌نیا ژنێک, چریکه‌ی چیای ئاڵوز, خانووی سێهه‌م, دوایین شه‌ڕه‌کانی فه‌رمانده پیف, دیاربکر, رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سقز, سپی‌مه‌ند و تارتوف, سلیمانیه عراق, سه‌مفۆنیای ئاژه‌ڵه‌کان, سیزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز, شهر فرهنگی و تاریخی سقز , معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان سقز, هه‌ولیر

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد