تاريخ: ۱۳۹۷ جمعه ۱۱ خرداد ساعت ۹:۲۹ بازدید: 466      نظرات: 0      کد مطلب: 8583

پایانه مرزی باشماق مریوان ساماندهی می‌شود


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: آسفالت، محوطه سازی، نصب علایم و تابلوها، خط کشی و ساماندهی پایانه مرزی باشماق مریوان به میزان ۳۰ هکتار تا 45 روز آینده اجرایی خواهد شد.
 حسین فیروزی، در شورای مبادلات مرزی استان که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: آسفالت، محوطه سازی، نصب علایم و تابلوها، خط کشی و ساماندهی پایانه مرزی باشماق مریوان به میزان ۳۰ هکتار انجام خواهد شد که این کار به سازمان حمل و نقل و پایانه‌ها محول شده است.
وی افزود: برآورد اولیه هزینه این عملیات عمرانی ۲ میلیارد تومان است که تا ۴۵ روز آینده انجام آن اجرایی خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کوردستان در ادامه به ساماندهی مبادلات مرزی در قالب دستور کار دوم این جلسه اشاره و عنوان کرد: در هفته جاری در دو جلسه روزهای یک شنبه و چهارشنبه هیات دولت به بازبینی موضوع ساماندهی مبادلات مرزی مصوبه مرداد ماه 96 پرداخته شد و مقرر شد که در روز یک شنبه هفته آینده اصلاحیه این مصوبه نهایی شود . 
وی تصویب این موضوع را در راستای ارتقای معیشت مرزنشینان بسیار مهم دانست و گفت: در این راستا زمینه فعالیت پیله وران در شعاع ۲۰ کیلومتری مرز استان و در سه بازارچه مرزی سروآباد، خانم شیخان مریوان و سیرانبند بانه عملیاتی خواهد شد . 
فیروزی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت تعاونی‌های مرزنشینان هم اشاره و اعلام کرد: ۵۴ هزار خانوار کردستانی ساکن در شعاع ۳۰ کیلومتری مرز می‌توانند در قالب تعاونی مرزنشینان در راستای ارتقای معیشت زندگی خود بهره ببرند.
وی ذکر کرد: در صورت تصویب نهایی اصلاحیه طرح ساماندهی مبادلات مرزنشینان، سهمیه ارزی هر نفر مرزنشین در تعاونی‌ها از ۱۵۰ دلار به ۱۸۰ دلار افزایش می‌یابد و همچنین ورود اقلام مجاز از ۴۱ قلم به ۴۹قلم افزایش خواهد یافت.
فیروزی خاطرنشان کرد: در این اصلاحیه معافیت گمرکی اقلام خوراکی هم به ۱۰۰ درصد و اقلام غیرخوراکی به ۵۰ درصد ارتقا پیدا کرده است که امیدوارم در جلسات آتی هیات دولت به تصویب برسد.
وی در پایان از فرمانداران شهرستان های مرزی استان خواست که برای فعال سازی کارت های پیله وران مرزنشینان اطلاع رسانی کنند و همچنین از سرپرستان خانوارها هم خواست که هر چه سریعتر به دفاتر پیشخوان دولت برای فعال سازی کارت های خود مراجعه کنند.
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد