تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ساعت ۱۶:۲۴ بازدید: 855      نظرات: 1      کد مطلب: 8519

افزایش ذخیره آب در مخزن سد مهاباد/ آبرسانی به روستاهای کم آب


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مدیر امور آب شهرستان مهاباد از افزایش حجم ذخیره آب سد مهاباد به 182 میلیون متر مکعب آب خبر داد.

رضا جهینی درجلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان مهاباد اظهار کرد: با توجه به بارش 381 میلیمتری در 2 ماه گذشته میزان حجم آب ذخیره شده در مخزن سد مهاباد به 182 میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به سال گذشته 10 میلیون متر مکعب آب افزایش یافته است.

وی افزود: در نیمه دوم سال گذشته 7 میلیون متر مکعب آب و از ابتدای سال جدید نیز 5 میلیون مترمکعب آب برای کشت پاییزه و غلات در بخش کشاورزی رها سازی شده و 1110 مگا وات برق نیز تولید شده است.

وی در ادامه از ذخیره 8 میلیون متر مکعب آب به واسطه بارشهای مناسب بهاری خبر داد و گفت: بارشهای متناوب باعث به تاخیر انداختن رهاسازی شده است. از ابتدای خرداد نیز مرحله دوم رهاسازی آب برای آبیاری 11 هزار هکتار مزارع پایاب آغاز می شود.  

در ادامه رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی از اجرای پروژه آبرسانی مجتمع 141 واحدی به روستاهای کم آب شهرستان مهاباد خبر داد.

کمال نالوسی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: این پروژه بزرگ در مراحل نهایی تکمیل مطالعات بخش مرکزی شهرستان قرار گرفته و نزدیک به 40 هزار نفر از روستایان می توانند از خدمات آن بهره مند شوند.

وی افزود: یکی از نقاط قوت این پروژه جدا از بهره مندی روستائیان، فرصت برای احیای آبهای زیرزمینی و حتی چشمه ها می باشد چرا که درحال حاضر بیش از 70 حلقه چاه برای تامین آب روستایان درحال بهره برداری است.

مجتمع 141 واحدی آبرسانی به روستاهای کم آب شامل 64 روستا در بخش خلیفان و 77 روستا در بخش مرکزی و جمعیتی بالغ بر 40 هزار نفر را شامل می شود.


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۷/۲/۲۷
خواهشا در مصرف اب دقت لازم داشته باشید

نظر خود را براي ما ارسال كنيد