تاريخ: ۱۳۹۵ جمعه ۱۹ شهريور ساعت ۱۷:۲۸ بازدید: 1966      نظرات: 8      کد مطلب: 1837

شهردار مهاباد: سال سیاهی در پیش است! / زنگ خطر بدهی های شهرداری به صدا درآمد


به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی هاژه، صلاح  کردستانی شهردار مهاباد در جلسه ای که با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات شورای شهر مهاباد برگزار گردید، گزارشی از عملکرد سه ساله خود ارائه داد.

کردستانی درابتدای جلسه از تعداد پرونده های حقوقی شهرداری مهاباد پرده برداشت و گفت: در ۳ سال گذشته جمعا ۱۴۵ پرونده حقوقی در دادگاه به اجرا درآمده که بخش زیادی از آنها به دوره های گذشته و دهه های گذشته مربوط می باشد.

کردستانی در خصوص نتایج این پرونده ها اظهار داشت در حال حاضر 86 مورد از آنها به نتیجه و حکم قطعی منجر گردیده و شهرداری در 80 مورد از این پرونده ها موفق بوده و حکم به نفع شهرداری صادر شده است. وی در ادامه افزود در شروع بکار وی و اعضای شورای شهر فعلی ( از سال92) 95% پارکهای شهر با شکایت و ادعای مالک روبه رو بودند، وی در این رابطه به پارکهای کودک، آقاقیا، ورودی مهاباد- میاندوآب و ترمینال فعلی اشاره نمود.

کردستانی در ادامه به برخی از پرونده ها که شهرداری در آنها محکوم شده نیز اشاره کرد و گفت: در برخی پرونده ها از جمله پارک دانشجو شهرداری محکوم شده است. وی انتشار تعداد پرونده ها و رسانه ای کردن آنها را ناشی از صداقت و جدیت شهرداری در این زمینه دانست.

کردستانی درادامه به شفاف سازی در خصوص مزایده های صورت گرفته در ۳ سال گذشته پرداخت و اظهار داشت:  در سه سال گذشته  ۱۰۱ مورد مزایده برگزار گردیده که تنها ۷ نفر برای خرید شرکت کرده اند  و همین امر عمق بحران مالی شهرداری را نشان می دهد. وی همچنین از  ۱۵۳ مورد توافق در 3 سال گذشته خبر داد و گفت : در طول این دوره تنها۱۱ مورد تفکیک صورت گرفته و بقیه درآمد بخصوصی برای شهرداری نداشته اند.

کردستانی در خصوص تحقق بودجه و درآمد شهرداری و برخی شبهات و ادعاهای برخی از پاسخ داد و گفت: برای پاسخگویی در هر خصوص آماده ام و آمارهای منتشر شده از درآمد و تحقق بودجه با سایر دوره ها گویای همه چیز می باشد. وی همچنین از رسانه ها درخواست کرد، آمار کلی و درآمدهای شهرداری که توسط وی نشان داده شد را منتشر کنند.

وی با بیان اینکه با یک بررسی کلی می توان نتیجه گرفت که شهرداری با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده گفت در دور سوم که طولانی ترین دوره بود و ۶ سال بطول انجامید، کل درآمد شهرداری  ۱۳۰ میلیارد تومان بوده واگر متوسط شاغلین شهرداری در دوره های سوم و چهارم را ۷۵۰ نفر و میانگین حقوق پرداختی در دور سوم شورا ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان و دور چهارم را 2 میلیون تومان در نظر گرفت به این نتیجه میرسم که در دور سوم  ماهیانه ۹۰۰ میلیون تومان حقوق پرداخت شده که در طول ۶ سال حدودا ۷۰ میلیارد تومان از درآمد شهرداری به پرداخت حقوق کارکنان شهرداری اختصاص یافته و در دور چهارم از ابتدای دوره تا پایان خرداد سال 1395 شهرداری  ۱۲۵ میلیارد تومان و با همان تعداد پرسنل  با میانگین حقوق ماهیانه 2 میلیون تومان ماهیانه 1.5 میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق گردیده که با احتساب 30 ماه( از سال 1392 تا پایان خرداد 1395) حدودا 45 میلیارد پرداخت شده است. کردستانی با انجام این محاسبات بر روی تخته اظهار داشت که در دور سوم شهرداری با درآمد 130 میلیاردی و پرداخت حقوق کارکنان به مبلغ 70 میلیارد توانسته از 60 میلیارد تومان درآمد برای پروژه های عمرانی استفاده نماید و بنا به آمارهای منتشر شده از سوی شهرداری در طول دوره سوم 38% درآمد به امور عمرانی و 62% درآمد به پرداخت حقوق و امور جاری اختصاص یافته است. در حالیکه در دور چهارم با درآمد 125 میلیارد و پرداخت حقوق کارکنان با مبلغ 45 میلیارد توانسته از 80 میلیارد درآمد استفاده کند و بنا به آمارهای این دوره، شهرداری 68% درآمد را به امور عمرانی و 32% آن را به امور جاری اختصاص داده است که با مقایسه این دو دوره میتوان به قضاوت پرداخت.

شهردار مهاباد در رابطه با ایجاد پارک های جدید در این دوره گفت در دوره فعلی چندید پارک جدید و بوستان ایجاد گردیده که تنها پارک های بزرگ رسانه ای گردیده و در کل در طی این دوره 20 هکتار افزایش فضای سبز صورت گرفته است که از بارزترین آنها می توان به ایجاد پارک خانواده و پارک بلوار پرستار با بیش از 9 هکتار و پارک های ورودی شهر در شهرک و پارک خبرنگار اشاره کرد. در پایان کردستانی به مشکلات پیش روی شهرداری ازجمله رکود درآمد بخصوص در سال 96 اشاره کرد و گفت سال 1396 سال سیاه تری برای شهرداری خواهد بود.

انتشار این آمار درحالی است که شهرداری مهاباد با بحران سنگین مالی دست و پنجه نرمه می کند و بدهی های این سازمان در حجم بالایی بوده و تداوم این بدهی ها که قسمتی از آن به دوره گذشته و این دوره مربوط می باشد می تواند سال سیاهی را برای شهرداری مهاباد رقم زند.
شهردار مهاباد در جریان این جلسه به میزان دقیق بدهکاری های کامل شهرداری در دور چهارم و دوره های گذشته اشاره نکرد و تنها به مقایسه میزان درآمد و پرداختی ها اشاره کردند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
1
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۶/۲۱
اقای کردستانی از اختلاسهای ملییاردی اقای ... وباجناقش در فضای سبز وخدمات شهری هم یه چیزی بگین.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۶/۲۰
آقای شهردار با سلام
آقای شهردار یکی از اعضای شورای مهاباد به اسم آقای ... به صورت غیرقانونی کاندیدا شده و هم اکنون نیز به صورت غیر قانونی عضو شوراست.
بفرمایید در برابر این کار خلاف قانون چیکارکرده اید؟
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۶/۲۰
بی شک ایندوره از بدترین روزگارهای شهرداری در طول تاریخش بوده ،من به جای شهردار وشورا بودم استعفا می دادم تا وضعیت از این بدتر نشده ،وبیشتر از این ابروریزی بوجود نیامده.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سي ۱۳۹۵/۶/۲۰
در خصوص بدهى ها بايد گفت كه ركود موجود باعث عدم ساخت و ساز در شهر و همين امر موجب كمبود درآمد شهردارى شده و البته بايد به هزينه هاى هنگفت صدور پروانه و جريمه هاى ماده ١٠٠ نيز اشاره كرد كه اين امر نيز در عدم رغبت شهروندان به ساخت و ساز بى تاثير نبوده ، جناب شهردار بى شك شما يكى از پاكترين مديران چند سال اخير شهر ميباشيد ولى به نظر اين حقير كار كردن با ١١ نفر عضو شورا كه با گذشت ٣,٥ سال هنوز به تعامل فكرى درون مجموعه خود نشده اند كاريست سخت و دشوار و همچنان كه مشهود است اين سيستم ١١ نفره به جاى شور دادن و همكارى با شخص شهردار هر كدام ساز خود را ميزند و هنوز در پى اثبات قدرت و ديكته كردن حرف خود به ديگرى است

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

امیر ۱۳۹۵/۶/۲۰
مگه فقط سیدی و نبوی هستن همه میدونن تمام اعضا شورا فامیلهاشون رو اوردن البته کردستانی هم اورده چونکه فامیلیش نمیخونه دلیل نمیشه .اگه نماینده از مجلس درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری رو بکنه اونوقت معلوم میشه کی پاکه
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۶/۱۹
امیدوارم شما هم امانت دار خوبی باشین وبه مردم خیانت نکنید.
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

بی کس ۱۳۹۵/۶/۱۹
ایکاش شهردار محترم به حقوق سه ماه پرداخت نشده کارمندانش ،بدهی به تامین اجتماعی که دفترچه د رمانی کا رکنانش را بی اعتبار کرده ،بدهیش به دارایی که حسابهای شهرداری را مسدود کرده،کارکنانش که به دریوزگی گدایی افتادن را هم اشاره می فرموند و کمی هم از بی مدیریتی و بی مسئو لیتی اقایان می گفتن ،امیدوارم مردم مهاباد این دفعه را ذرست تصمیم بگیرند .
4
2
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۶/۱۹
جناب اقای شهردار شما یکی از پاک ترین مدیران شهری هستید. اما متاسفانه این ویژگی ارزشمند شما به دلیل فقدان شاخص های دیگر در اداره شهری چندان موثر نبوده است. اقای کردستانی متاسفانه شما مدیریت شهری مهاباد را به شورای شهر سپرده اید و نتیجه ان است که امروز حاصل شده است.
جناب کردستانی شما هیچ کس از نزدیکانتان را وارد مجموعه شهرداری نکرده اید اما متاسفانه از قدرتتان برای استخدام های خویشاوندی سایر اعضای شورا کاری نکردید. بنا به اطلاعات موجود برخی از اعضای شورا نزدیک به بیست تن از نزدیکان خود را وارد شورا کرده اند. مثلا همین اقای سیدی. اقای نبوی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد