تاريخ: ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۵ مرداد ساعت ۱۷:۲۱ بازدید: 817      نظرات: 0      کد مطلب: 1645

نیروهای پیشمرگ در ۱۸ کیلومتری مرکز موصل


 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق پس از کنترل بر چندین روستا در محور خازر-گویر و جاده بین موصل و شهرک گویر اکنون وارد جنگ خیابانی با داعش در ورودی‌های موصل شده‌اند.
سرعت عملیات نظامی در محورهای شمال، شرق و جنوب موصل حلقه محاصره داعش را در این شهر تنگ‌تر کرده که مقدمه‌ای برای آغاز عملیات سرنوشت‌ساز آزادی سازی موصل است. نیروهای پیشمرگ در حال حاضر از محور شرق تنها
۱۵ کیلومتر با مرکز شهر موصل فاصله دارند و این امر در پی پیشروی روز یکشنبه در جریان عملیات گسترده‌ با مشارکت هزاران نیروی پیشمرگ، با نظارت مسعود بارزانی‌، رئیس اقلیم کردستان عراق و پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی در دو محور خازر و گویر برای آزادسازی ۱۲ روستای استراتژیک در شرق و جنوب موصل رقم خورد.  

نیروهای پیشمرگ طرح خود را برای بازپس‌گیری تعدادی از مناطق در محور خازر و گویر در نزدیکی استان اربیل با بازپس‌گیری ۱۲ روستا در جنوب غرب استان پایان دادند. به طوریکه توانستند به پل استراتژیک کویر برسند که اربیل را به دو استان نینوا و کرکوک مرتبط می‌سازد.

 

خبرنگار سومریه نیوز گزارش داد که نیروهای پیشمرگ در ۱۸ کیلومتری مرکز موصل هستند.

در این راستا سرلشکر سید هزار، معاون فرمانده نیروهای زیرَوانی (نام گروه ویژه‌ای از نیروهای مسلح در کردستان عراق است که بخشی از پیشمرگ‌ها به‌شمار می‌آیند) گفت: تاکنون توانسته‌ایم اکثر مناطق تعیین شده را طبق نقشه آزاد کنیم و هیچ منطقه‌ای که خطرناک باشد باقی نمانده و روحیه داعشی‌ها پایین آمده و منطقه اکنون تحت تسلط ماست.

وی افزود: ما در جریان پیشروی به سمت آزادسازی این روستاها با موانع بسیاری روبه‌رو شدیم و در گیری‌های شدیدی را شاهد بودیم اما اداره قوی ما داعش را شکست داد و بیش از ۱۰۰ نیروی داعش در جریان درگیری‌های روز یکشنبه کشته شدند و عملیات اهداف خود را محقق کرد و آزادسازی این روستاهای استراتژیک عملیات آزادسازی موصل را توسط ارتش عراق تسهیل می‌بخشد.

این نیروی کرد تاکید کرد:‌ نیروهای داعش با ۲۱ خودروی بمب‌گذاری شده به نیروهای پیشمرگ حمله کردند اما نیروهای پیشمرگ و جنگنده‌های ائتلاف آنها را منهدم کردند. نیرهای کرد ۱۰ کیلومتر به سمت موصل پیشروی داشتند. روستاهای آزد شده به لحاظ نظامی و اینکه کنارشان مناطق کشاورزی است اهمیت زیادی دارد. نیروهای پیشمرگ از شرق و از محور خازر ۱۵ کیلومتر به مرکز و از محور جنوب یعنی گویر تا ۲۳ کیلومتر به سمت موصل پیشروی کرده‌اند.

سرهنگ دلشاد مولود، سخنگوی رسمی نیروهای زیروانی نیز اظهار داشت که مناطق آزاد شده شامل ابزغ، حمیره، قرقشه، شنف، تل حمید، کنهش اصغری، تآخی سطیح، عامریه، جاده استراتژیک بین شهرستان حمدانیه و قرقشه، هومرمندان و ارتفاعات کنهش است.

شبکه خبری الجزیره نیز گزارش داد، درگیری‌های میان پیشمرگ‌های اقلیم کردستان عراق و گروه داعش در محور خازر-گویر ادامه داشت و آنها وارد جنگ خیابانی با داعش در ورودی‌های شهر موصل، مرکز استان نینوا شده‌اند.

نیروهای کرد عراق با پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش موفق شدند در عمق محورهای خازر و گویر از سمت روستای وردک در جنوب شرق موصل پیشروی کنند. نیروهای دستگاه آسایش اقلیم کردستان نیز در این عملیات شرکت می‌کنند.

نیروهای کرد در این عملیات توانستند کنترل جاده بین موصل و شهرک گویر در جنوب این شهر را در دست بگیرند.

این حمله پس از آن آغاز شد که اتاق عملیات آزادسازی نینوا از آغاز مرحله سوم عملیات موصل خبر داد.

همزمان با عملیات پیشمرگ‌ها در محور خازر-گویر ارتش عراق نیز در جنوب موصل به داعش حمله می‌کند.

در درگیری کردها با داعش در روستاهای مجاور موصل مصطفی سعید، خبرنگار شبکه "کردستان تی وی" در حین پوشش این عملیات کشته و یک تن دیگر نیز زخمی شد.

شبکه روداو کردستان نیز اعلام کرد که تیم تصویربرداری این شبکه با کمک پیشمرگ‌ها از حملات داعشی‌ها جان به در برد اما یک خبرنگار خارجی در حین پوشش دهی زخمی شد.

 منبع: ایسنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد