تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۳ ارديبهشت ساعت ۱۷:۱۰ بازدید: 575      نظرات: 1      کد مطلب: 6480

مراسم روز شوراها در مهاباد برگزار شد/ جزئیات بودجه 97 شهرداری تشریح شد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز پنج شنبه 13 اردیبهشت ماه 97 با حضور مسئولان شهرستان، اعضای شورهای شهر و روستا و شهرداران مهاباد مراسم روز شوراها در تالار وحدت برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم امام جمعه مهاباد با اشاره به جایگاه شورا در اسلام، اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم فرموده اند که کارها و باید با شور و مشورت و خرد جمعی انجام پذیرد و به پیامبر اسلام نیز سفارش شده که کارها و فعالیت هایش را جمعی و با مشورت دیگران انجام دهند.

ماموستا سهرابی افزود: شوراها منتخبین مردم هستند و در تصمیمات اساسی کشور نقش بسزایی دارند لذا بر همگان واجب است آنان را یاری نموده و تا سرانجام مقصود همراهی نمایند.

در ادامه خسرو تار رئیس شورای بخش مرکزی و محمد صالح سلیمان زاده رئیس شورای بخش خلیفان مهاباد در خصوص مشکلات هر دو بخش به ایراد سخنرانی پرداختند که از جمله مطالبات آنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم بیمه شوراها و عشایر و روستاییان، معضل جاده های مواصلاتی، خدمات گازرسانی به روستاهای باقیمانده، خسارات کشاورزی و باغی، نیمه کاره ماندن مدرسه شبانه روزی قرە بلاغ، عدم برخورداری از اینترنت، مشکلات آب شرب، خط کشی جاده ها، بی تفاوتی برخی مسئولین نسبت به مطالبات و مکاتبات شوراهای روستا و...

پیام شورای شهر مهاباد توسط مهندس کریمی سخنگوی شورا قرائت گردید. در بخشی از این پیام آمده بود: متأسفانه تعامل شوراها و دولت در سالهای گذشته از کارایی و بهره ‏وری لازم برخوردار نبوده است، در ایجاد این عمل کارایی و بهره ‏وری مسایل مختلفی تأثیرگذار بوده است، عدم اعتقاد به شوراها در بدنه اجرایی کشور ضعف حقوقی و نبود بسترهای قانونی لازم و ضمانت‏های اجرایی مناسب جهت تعامل سازمان‏ها و ارگانهای مختلف با شوراها، ضعف تاریخی سنت‏های مردم مداری، عدم توجه به آموزش شوراها و موارد بسیار دیگر که نیاز به بررسی و توجه ویژه دارد.

همچنین سخنگوی شورا در بخش دیگری از این پیام ضمن اشاره به علت کاستی ها و بدهی بیش از 80 میلیارد تومانی شهرداری مهاباد از ابتدای شروع دوره پنجم شوراها گفت: متأسفانه شهرداری‏ها به ویژه شهرداری‏های کوچک به شدت با کمبود منابع مالی روبرو هستند بطوریکه حتی در پرداخت حقوق پرسنل هم دچار چالش‏های جدی می‏باشند. چگونه از شهرداری که نمی‏تواند هزینه اداره کردن خود را تأمین کند می‏توان انتظار داشت به توسعه خدمات شهری بپردازد، گره زدن درآمدهای شهرداری به منابع ناپایداری همچون درآمدهای ناشی از صدور پروانه‏ های ساختمانی اجحاف در حق آبادانی شهرهاست، متأسفانه همین درآمد ناپایدار نیز هر از گاهی با تصویب قانون یا ابلاغ بخشنامه‏ای یا صدور احکامی به خطر می‏افتد که باعث بروز مسایل فراوانی در شهرها شده و ضمن جهت دادن مردم به سمت خلاف‏سازی به شدت در کاهش درآمدهای شهری تأثیر داشته است، لذا امروزه اصلاح درآمد شهری امریست ضروری.

مهندس کریمی همچنین بودجه سال 97 را 51 میلیارد تومان (به شرط تحقق) پیش بینی کرد و افزود: تهیه و تصویب بودجه کاملاً بصورت تخصصی سال 97 شهرداری از اقدامات شورای اسلامی شهر بود که مبلغ 51 میلیارد ( 25 میلیارد تومان حقوق – 15 میلیارد بدهی – 7 میلیارد عمران – 4 میلیارد جاری ) را در برمی گیرد.

در ادامه مراسم نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی همدلی و همراهی همه مسئولان شهرستان با نماینده را گره گشای مسائل و ثمربخش بودن پیگیری ها توصیف نمود.

مهندس محمودزاده اظهار کرد: در روزهای سختی که شورا و شهرداری با آن روبروست آنها را تنها نگذاشته ایم و به جد پیگیر حل مشکلات آنان هستیم که برگزاری جلسات منظم، پیگیری مطالبات و بدهی ها بخشی از آن به شمار می رود.

دکتر ایرج شجاعی معاون استاندار و  فرماندار ویژه شهرستان مهاباد نیز تاسیس شوراها را به مثابه توزیع عادلانه قدرت در کشور عنوان کرد و افزود: شاید آن روزها کسی بر این باور نداشت که پارلمان محلی شوراها چنین بر سیما و مبلمان شهری تاثیر داشته باشد و وجود آنان عمران و آبادانی جهشی را در پی داشته باشد.

وی اضافه کرد: ما رویکرد توسعه شهرستان مهاباد را ترسیم نموده ایم و گردشگری در اولویت این رویکرد جای گرفته است چرا که این شهرستان دارای پتانسیل های فراوانی برای بسط و  گسترش گردشگری است.

در پایان این مراسم از اعضای شورا و شهرداران شهر مهاباد، خلیفان و گوک تپه تجلیل به عمل آمد.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ساسان ۱۳۹۷/۲/۱۴
با دیدن سخنان سخنگوی شورای شهر میتوان بصورت دقیق متوجه شد که جایگاه شورای شهر تبدیل به شورای شهرداری شده و از اصول خود بصورت کامل دور شده،
اما در مورد درآمدها و بدهی های شهرداری که بخشی از وظایف شورای شهر هت باید گفت زمانیکه در انتخابات وعده هایی میدادند باید برنامه داشتند و بعلت نبود برنامه ای صحیح اکنون با اینگونه مشکلات باید دست و پنجه نرم کرد.
مشکل اصلی شهرداری مهاباد این است که هر دوره شورای شهر ، عده ای از اقوام و بستگان و نزدیکان را وارد سیستم شهرداری کرده اند و همین امر باعث وجود افرادی مازاد و هزینه اضافی برای شهرداری شده، همین الان ار در شهرداری چرخی بزنیم شاهد این هستم که تعدادی زیادی از افراد از بستگان و نزدیکان اعضای شوراهای پنج دوره گذشته و فعلی استخدام فله ای شده اند و الان هم تبعات این استخدامهای بی برنامه به معذلی برای پرداخت حقوق تبدیل شده.

در آخر خطاب به تمامی مسئولین باید عرض کنم ، که دو روز قببل هم روز کارگر بود ، کارگری که در طول سال به آن بی مهری میشود و تنها یک روز در تقویم وجود دارد که باید از آنان تجلیل شود که متاسفانه مسئولین ارزشی برای آنان قائل نشدند و یک مراسم در خور شان کارگران هههتت قدردانی از زحمات آنان برگزار نکردند،،، کاش هزینه ای که برای برگزاری مراسم روز شوراها کردند را برای تجلیل از کارگران زحمتکش میشد....

نظر خود را براي ما ارسال كنيد