تاريخ: ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۴ مرداد ساعت ۱۲:۳۲ بازدید: 649      نظرات: 0      کد مطلب: 1637

همایش تخصصی محمد رضا کلهر در مهاباد برگزار گردید+ تصاویر


به گزارش پایگاه خبری  ـ تحلیلی هاژه همایش تخصصی محمد رضا کلهر (خوشنویسی از جنس شکوه و اقتدار) روز شنبه 23 مردادماه با حضور اساتید برجسته کشوری در زمینه خوشنویسی، مسئولین ادارات از جمله فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای اسلامی شهر، شهرداری، جمعی از هنرمندان، شاعران، انجمن خوشنویسان مهاباد و شهرهای مختلف و... در سالن وحدت شهرداری مهاباد بر گزار شد. در ابتدا همایش خانم مهری پاکزاد به بیان کلیاتی از شخصیت والای زنده یاد "میرزا محمد رضا کلهر" خوشنویس کرد زبان عصر قاجار پرداخت.

در ادامه قادر مرادی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت که این همایش دومین مراسم انجمن خوشنویسان مهاباد طی سال 95 است و ابراز امیدواری کرد که چنین مراسمات و همایش هایی کماکان به قوت خود باقی بمانند. مرادی همچنین تشکر ویژه ای از شورای اسلامی شهر و شهرداری به سبب حمایت از اجرای چنین همایش ها و مراسماتی در سطح شهر مهاباد کرد.

آزاد محمودی مسئول انجمن خوشنویسان مهاباد و از بانیان اصلی برگزاری این همایش به بیان شخصیت والای استاد میرزا رضای کلهر پرداخت و خلاصه ای از زندگی این استاد خوشنویس کرد. محمودی درباره سبک خوشنویسی کلهر گفت: خط استاد کلهر در مرکز خط قاجار قرار دارد و سبک نوشتن ایشان نه تنها در در دوره قاجار بلکه تا به امروز نیز وجود داشته و انقلابی در شیوه نستعلیق(فرم جدید کلمات) ایجاد کرده است که بسیاری از خوشنویسان پس از خود را تحت تأثیر قرار داده است.

در ادامه چند قطعه از موسیقی اصیل کوردی با حضور عبداله ماملی اجرا شد.

همایش با سخنان استاد بزرگ خوشنویسی ایران علی اشرف صندوق آبادی ادامه پیدا کرد. استاد صندوق آبادی به ارزش های تاریخی و معنوی خط و خوشنویسی در ایران و کتب و آیات الهی اشاره و خاطر نشان کرد که خوشنویسی به مثابه موسیقی بوده که خطوط و کلمات در آن مانند سازهای موسیقی هر یک زیبایی و لذت خاص خود را دارا می باشند.

وی در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینکه که کورد هستند و به کورد بودن خود افتخار می کنند به تاثیر گذاری کوردها در خوشنویسی ایران اشاره کردند و ویژگی ها و شخصیت میرزا رضا کلهر کورد را بیان نمودند و ایشان را بنیان گذار مکتب خوشنویسی معاصر و جدید ایران دانست.

در ادامه آقای سعید نجاری (ئاسو) شاعر بوکانی به بیان ارزش کاری خوشنویسان پرداخته و آنان را نزدیکترین کسان به شاعران دانست و به قرائت غزلی از اشعار خود پرداخت و آن را به خوشنویسان حاضر در همایش و مهمانان تقدیم نمود.

سرانجام مراسم تقدیر و تجلیل از خوشنویسان برگزار و نمایشگاه آثار خوشنویسی آقای آزاد محمودی به طور رسمی در سالن وحدت شهرداری مهاباد افتتاح گردید.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد