تاريخ: ۱۳۹۷ شنبه ۸ ارديبهشت ساعت ۹:۴۶ بازدید: 575      نظرات: 0      کد مطلب: 6462

کوهنوردان گرفتار کولاک در کوه بلقیس تکاب نجات یافتند


فرماندار تکاب گفت: سه کوهنورد تهرانی که در کوه بلقیس این شهرستان گرفتار کولاک و مه غلیظ شده بودند با تلاش اهالی روستای نصرت آباد بخش تخت سلیمان و نیروهای امدادی نجات یافتند.
علی مکرمی اظهار کرد: این کوهنوردان به همراه یک تیم 19 نفری از استان تهران روز گذشته/جمعه/ به قله بلقیس صعود کرده و در هنگام بازگشت مسیر را به علت شرایط نامساعد جوی گم کرده بودند.
وی بیان کرد: این سه نفر که یک زن 26 ساله و 2 مرد 32 و 58 ساله هستند پس از نجات یافتن توسط نیروهای امدادی به مدرسه ای در روستای قراولخانه در حوالی کوه بلقیس منتقل شدند و تحت درمان قرار گرفتند. 
مکرمی با اشاره به نجات این کوهنوردان پس از 2 ساعت جست و جو، افزود: 26 کوهنورد دیگر هم که دچار سرمازدگی شده بودند توسط تیم پزشکی اورژانس 115 تکاب به صورت سرپایی تحت درمان قرار گرفتند. 
وزش باد و بارش باران از صبح روز جمعه تکاب را فراگرفته و در ارتفاعات و مناطق روستایی بارش ها به صورت برف و کولاک بوده است. 
گروه های کوهنوردی تکاب برنامه روز گذشته خود را به علت بارش شدید باران و نامساعد بودن شرایط آب و هوایی لغو کردند اما کوهنوردان تهرانی بدون اطلاع از وضعیت هواشناسی به کوه بلقیس تکاب صعود کرده بودند.
کوه بلقیس با نام محلی ' بالقز' یا 'هاچاداغی' در هشت کیلومتری مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان و در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد و با 2 قله به ارتفاع سه هزار و 350 و سه هزار و 655 متر از سلسله کوه های شرق دریاچه ارومیه است. 
روی قله جنوبی، استحکامات و قلعه تخت بلقیس قرار دارد؛ ساختمان قلعه مدور و از سنگ بنا شده و می‌توان تصور کرد که از این بنا به عنوان برج دیده‌بانی استفاده می‌شده است. 
بین 2 قله کوه، دریاچه بسیار زیبایی قرار دارد که از ذوب شدن برف کوه‌ها به وجود آمده و در بیشتر ماه‌های سال قابل مشاهده است. 
آثار معماری قله کوه معروف به دژ بلقیس مربوط به دوره ساسانیان بوده و به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 
منبع : ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد