تاريخ: ۱۳۹۵ شنبه ۲۳ مرداد ساعت ۲۲:۱۵ بازدید: 1049      نظرات: 1      کد مطلب: 1633

تدریس زبان‌های کوردی و تورکی در دانشگاه‌ها از سال جدید تحصیلی


 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، زبان‌های کوردی و تورکی از امسال به عنوان یک رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور تدریس می‌شود. اصل 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به اهمیت آموزش و جایگاه زبان مادری و نبودن منع قانونی آن پرداخته، چنان که صریحا اعلام داشته است که زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است؛ اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

آقای روحانی در تبلیغات ریاست جمهوری خرداد ماه 1392 تاکید کرد: از نظر من اصول 15، 19، 12، و 3 قانون اساسی با اصل اول، اصل آخر، وسط برابر است و همه مردم ایران باید احساس کنند که حقوق شهروندی واحد خواهند داشت.

رییس‌جمهوری وعده داد که شهروندان ایران زمین بتوانند بر اساس اصل قانون اساسی در دانشگاه‌ها به زبان مادری خودشان ادامه تحصیل دهند.

بر این اساس، حسن روحانی چهارم مرداد ماه 1394 در سفر کاروان تدبیر و امید به استان کردستان نیز از آغاز تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌های این استان خبر داد.

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور در همین زمینه از امکان انتخاب رشته داوطلبان برای ثبت‌نام در رشته‌های تحصیلی زبان و ادبیات کوردی و زبان و ادبیات تورکی در مقطع کارشناسی خبر داد.

وی گفت: امسال در دفترچه آزمون سراسری 95 داوطلبان می‌توانند در رشته‌های تحصیلی زبان و ادبیات کوردی و زبان و ادبیات تورکی در مقطع کارشناسی و نوع گزینش سراسری ثبت‌نام کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش افزود: این رشته‌ها با ردیف‌های 31 و 34 در گروه آزمایشی علوم انسانی دفترچه آزمون سراسری امسال وجود دارند.

همچنین میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: مردم پس از 38 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد اجرای اصل 15 قانون اساسی شده‌اند كه گامی که بسیار ارزشمند است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سید طاهرمیرسیدی ۱۳۹۵/۵/۲۳
از شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدم خیلی از شهروندان ما به خصوص نوجوانان و جوانان در حالیکه کرد هستند ولی بلد نیستن نه بخوانن و نه بنویسن انشاءالله که با تلاش مسولین این معضل هم حل بشه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد