تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين ساعت ۱۰:۰ بازدید: 1175      نظرات: 1      کد مطلب: 6401

سد مهاباد قربانی بی‌تدبیری یا بی دقتی؟/ صید بی رویه و ماهی "سوف" دو عامل اصلی بروز بحران


بە گزارش پایگاە خبری هاژە، طی روزهای اخیر پهن کردن تور و صید ماهی در سد مهاباد اعتراض برخی از شهروندان و حامیان محیط زیست را به علت فصل تخم گذاری ماهیان به دنبال داشت. نظر به حساسیت موضوع خبرنگار هاژه پیگیر این ماجرا بوده و علت را از مسئولین مربوطه جویا شد.
رییس اداره تولیدات دامی شهرستان مهاباد در این رابطه به خبرنگار هاژه گفت: براساس نامه‌ سازمان شیلات استان آذربایجان غربی پیرو شماره ش/ 10529مورخه 23/1/97 آمده است: "با توجە بە فصل تخم‌ریزی ماهیان و لزوم حفظ و حراست از گونه‌های بومی و غیربومی از روز پنج‌شنبه 23 فروردین ماه تا نیمە دوم مرداد ماە سال جاری پایان فعالیت صید و صیادی اعلام می‌گردد."
کوروش سعیدی ادامه داد: تنها کسانی  که تابع قوانین تعاونی صیادان باشند یا افرادی که دارای کارت اداره محیط زیست برای صید کردن هستند، اجازه صیادی را در سد مهاباد دارند.
وی گونه‌های ماهی سد مهاباد را کپور، سوف، زەردە، قاشە و... برشمرد.
رییس اداره تولیدات دامی شهرستان مهاباد در جواب سوال خبرنگار هاژە در مورد نوع گونە‌ ماهی سوف گفت: متاسفانە قریب بە 5 الی 6 سال پیش تعدادی افراد سودجو بصورت غیرقانونی نوع ماهی سوف را از روی ناآگاهی  به داخل سد مهاباد ریختند که همین ماهی در حال حاضر آفتی برای آب سد مهاباد شده است، چرا که موجب ازدیاد جلبک در سطح و کنار ساحل دریاچه می‌شود و رنگ آب را مایل به تیره نموده و این خود خود کیفیت آب شرب را پایین آورده است.
وی در مورد حل این معضل گفت: سازمان شیلات استان 7 برنامەی پیشنهادی اعم از "مدیریت جمعیت گونه‌های موجود جهت ایجاد تناسب اکولوژیکی، تدوین متد مناسب رهاسازی، کنترل جمعیت موجود و شناسایی مکانهای مناسب زیست سوف، صید در مکانهای مورد علاقه سوف، بررسی امکان محل تخم‌ریزی و ایجاد دانه‌های مصنوعی جهت کنترل میزان زادآوری و بقای نسل آینده، محدود کردن میزان غذای قابل دسترسی، کنترل سطوح تروفی در هرم غذایی با معرفی مصرف کننده سطح بالا، استفاده از عادت فتوتاکتیکی مثبت در دوران لاروی جهت جمع‌آوری و خارج کردن آنها برای حل این مشکل به فرمانداری ویژه مهاباد ارایه شده است.
سعیدی اضافه کرد: متاسفانه صید با قلاب و تور 1 متری یکی دیگر از مشکلات است، کسانی که معمولا با قلاب صید می کنند، خوب می دانند که بیشتر ماهی سیم‌برگ به دام آنها می‌افتد.
رییس اداره تولیدات دامی شهرستان مهاباد در مورد برداشت ماهی از سد مهاباد گفت: تعاونی صیادان مهاباد که از 40 صیاد تشکیل شده است سال گذشته 29 تن ماهی از سد مهاباد برداشت نموده است و این بجز  آن چیزی می‌باشد که مردم خود به هنگام تفریح و صید در تفرجگاه سد صید می نمایند.
سعیدی در جواب سوال خبرنگار هاژه در مورد تعداد استخرهای پرورش ماهی در سطح شهرستان مهاباد گفت: تعداد استخرهایی که دارای پروانه در سطح شهرستان هستند و به پرورش ماهی مشغولند 6 عدد می‌باشند که در روستاهای یوسفکند، ایندرقاش (2 عدد)، قلات سنان، کانی‌سپی، کوران قرار دارند که از این تعداد استخر 5 عدد آنها فعال می‌باشند که برداشت آنها در سال گذشته در مجموع کل 30 _ 25 تن بوده است.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

باپیرپیروتی ۱۳۹۷/۱/۲۸
خداوکیلی ظلمه این سد همین طوری رهاشده وشیلات خودسرانه شب وروز انکار خیال میکنندفقط سد مال اونهاست ووظیفه اینهافقط اطراف سدراتمیزکرده وبه خوبی ازحفظ اطراف سدمحافظت کنند وهرپنج سال فقط یک دفعه توربزنندنه بالاکش

نظر خود را براي ما ارسال كنيد