تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ فروردين ساعت ۲۳:۲۹ بازدید: 1444      نظرات: 2      کد مطلب: 6335

فستیوال بومی محلی با محوریت "هەڵپەڕکێ" در مهاباد آغاز شد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، شامگاه روز پنجشنبه 2 فروردین ماه، فستیوال بومی محلی مهاباد با محوریت هەڵپەڕکێ با حضور پرشور مردم و علاقه مندان عرصه فرهنگ و هنر کوردی از طرف انجمن اجتماعی زاگرس و گروه هه وارگه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، شورای اسلامی و فرمانداری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تالار وحدت شهرداری مهاباد آغاز شد.

محمد حسن فرخی به نمایندگی از لیژنه اجتماعی زاگرس اظهار کرد: حفظ و حراست از فرهنگ و تاریخ چندین هزار ساله ملت کورد امری اساسی است زیرا در طول تاریخ افراد زیادی از هلاکو و چنگیز خان گرفته تا اردوغان، تلاش نموده اند که این تاریخ و فرهنگ را از بین ببرند، اما هیچکدام در این راه موفق نبوده و نخواهند بود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اقدامات مختلف اجتماعی، فرهنگی لیژنه اجتماعی زاگرس، گفت: با گذشت مدت زمان کوتاه از تأسیس این انجمن شاهد فعالیت موثر و مفید آن در راستای خدمت به همشهریان، فرهنگ و هنر کوردی بوده ایم که این نشان از صلابت و توانایی این انجمن دارد.

دبیر اجرایی فستیوال نیز اظهار کرد: شناخت تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم هر ملتی برای ماندگاری آن ملت در آینده ضروری است، در این راستا یکی از اهداف اصلی برگزاری این فستیوال برای اولین بار در مهاباد آشنایی نسل های جدید با فرهنگ غنی کوردی بوده است.

سوران محمدی افزود: هەڵپەڕکێ در فرهنگ کوردی نماد همبستگی، صلح، آشتی و مقاومت در برابر دشمنان بوده است و تاریخ آن به هزاره اول و دوم قبل از میلاد برمی گردد.

وی درباره گروه های هەڵپەڕکێ شرکت کننده در این مراسم گفت: 13 گروه از شهرهای کرمانشاه، مریوان، بانه، سنندج، سقز، سردشت، مرگور، ارومیه، بوکان، دیواندره و مهاباد در این فستیوال حضور دارند.

دبیر اجرایی فستیوال تصریح کرد: داوری این فستیوال را دکتر قطب الدین صادقی، امید زارعی، بختیار پنجه ای، صلاح خضری، عطا روشن زاده و سیروان خضرپور عهده دار هستند که به تشخیص داوران به تیم اول هەڵپەڕکێ، 3 میلیون تومان، به تیم دوم، 2 میلیون تومان و به تیم سوم، 1 میلیون تومان جوایز نقدی، تندیس و لوح تقدیر اهدا خواهد شد. همچنین به تمام تیم های شرکت کننده لوح تقدیر و تندیس اهدا می شود.

در ادامه گروه موسیقی مهاباد با نوازندگی ساسان صمدی با ساز کمانچه، امید رحمتی با ساز دیوان، امید ابراهیمیان با ساز دایره و ضرب و خوانندگی شورش محمودی قطعاتی از موسیقی فولکلور را اجرا نمودند.

سپس گروه های هەڵپەڕکێ تاڤگە سردشت، دیلان بوکان، هه وازو دیواندره و ئاوات مرگور به اجرای هەڵپەڕکێ پرداختند. در آخر برنامه نیز از رسول کریمی(سووتاو)، قاسم موئیدزاده(هەڵۆ)، عمر رسولی، رحیم سلطانی(هه ژین)، از خانواده مرحوم ملا مارف كوكه ایی، حبیب سلیمیان، محمود پیدرام و ابراھیم اسدی به پاس فعالیت های آنان در عرصه شعر، ادبیات، فرهنگ و زبان کوردی تجلیل به عمل آمد. 

شایان ذکر است که در ابتدای مراسم نیز از طرف لیژنه اجتماعی زاگرس و هه وارگه از هیئت داوران تقدیر شد.

این فستیوال از 2 لغایت 5 فرودین ماه از ساعت 20 لغایت 23:30 در تالار وحدت شهرداری مهاباد دایر می باشد و بازدید برای عموم آزاد است. 
عکس: پولا آغاز 

 

 


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

شانو مهاباد ۱۳۹۷/۱/۴
خیلی جالب بود به خصوص دیواندره ٱقای سیوان
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

احسان علیار ۱۳۹۷/۱/۳
خیلی جالب بودند الخصوص گروه دیلان بوکان
کارشون حرف نداشت

نظر خود را براي ما ارسال كنيد