تاريخ: ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۹ اسفند ساعت ۱۲:۷ بازدید: 758      نظرات: 1      کد مطلب: 6316

غار طبقاتی کرفتو در انتظار گردشگران نوروزی


به گزارش پایگاه خبری هاژە، غار کرفتو در چهار طبقه شامل 2 بخش طبیعی و دست کند است که در دوران دوم زمین شناسی شکل گرفته و از نوع غارهای آهکی است که بخش طبیعی آن دالانی به طول 750 متر دارد.

قسمت جلویی غار که محل سکونت انسان و قدمتی بیش از سه هزار سال دارد شامل هفت اتاق و 9 راهرو در چهار طبقه بوده رمز و راز این غار را 2 چندان می‌کند.

در سردرب یکی از اتاق های طبقه سوم غار که از جنبه معماری صخره‌ای، دارای ظرافت ویژه‌ای است کتیبه‌ای به خط یونانی وجود دارد که به خانه هراکلس (اله یونانی) مشهور است در این کتیبه به زبان یونانی نوشته شده این خانه هراکلس است، هیچ پلیدی در آن راه نیابد.

در تعدادی از اتاق های این غار دست کند، نگارکندهای صخره‌ای آن با نقوش انسانی، حیوانی و گیاهی وجود دارد که در طول سالیان از گزند آسیب ها موصون نمانده است

این غار در 70 کیلومتری شمال شهر دیواندره و در مسیر جاده دیواندره- سقز قرار دارد و این روزها پذیرای شمار زیادی از گردشگران و مهمانان نوروزی استان کردستان است.

این غار به شماره 330 در سال 1318 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در سال‌های گذشته سعی شده تا با اجرای اقداماتی، امکاناتی برای تسهیل بازدید علاقمند در این غار ایجاد شود.

این غار ارزشمند در شرف قرار گرفتن در لیست موقت ثبت جهانی است و پس از تکمیل شدن پرونده آن، برای ثبت جهانی آن اقدام می شود البته برای ثبت جهانی این اثر باید برخی مولفه ها از جمله احداث هتل و مهمانپذیر و ایجاد شرایط استاندارد جهانی لازم است.

پایگاه زیویه - کرفتو در سال 1384 برای اقدامات پژوهشی مرمتی و حفاظتی از غار کرفتو و قلعه زیویه سقز راه اندازی شده و هم اکنون دارای پنج نیروی حفاظتی است.

کشف تراشه‌های سنگی در طبقه چهارم و محوطه بیرون غار طبقاتی کرفتو می‌تواند نشانه‌ای از استفاده انسان در دوران پیش از تاریخ از این غار بود و نمونه سفال‌ها و اشیای بدست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و سده‌های ششم تا هشتم هجری مسجل می‌سازد

شهرستان دیواندره با 80 هزار نفر جمعیت در شمال کردستان و در 100 کیلومتری سنندج واقع شده است.

به گزارش هاژە، در نوروز 96 تا 13 فروردین تعداد مسافران مقیم به 359 هزار و 963 نفر و تعداد بازدید کنندگان از جاذبه های گردشگری استان کردستان نیز به یک میلیون و 201 هزار و 666 مورد رسیده است.

برگزاری آیین های نوروزی از جمله کوسته (میرنوروزی)، هلاوه ملاوه و آیین های نوروزی پای مسافران و گردشگران را بیشتر از ایام سال به این استان می کشاند.

استان کردستان دارای بیش از 2 هزار و 182 اثر تاریخی شناسایی شدهدارد که تاکنون 872 مورد از این تعداد آثار در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

آثار ملی به ثبت رسیده شامل شامل 757 اثر تاریخی (ابنیه، تپه و محوطه)، 16 اثر بافت و مجموعه روستایی، 20 اثر طبیعی (مناطق طبیعی، درخت و مجموعه درخت)، 56 اثر معنوی (آیین، رسم ها محلی، روش های ساخت صنایع دستی، مردم شناسی و مردم نگاری) و 23 مورد اثر منقول (کتاب و قرآن) است.

ایرنا

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران