تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند ساعت ۱۸:۵۲ بازدید: 1429      نظرات: 1      کد مطلب: 6314

12 میلیون مترمکعب آب پشت سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شد


در حالی که بارندگی های اخیر موجب افزایش حجم آب سد مهاباد و 2 برابر شدن آب ذخیره شده پشت این سد در سال جاری نسبت به سال گذشته شده است، رئیس امور آب مهاباد از آغاز رهاسازی 12 میلیون مترمکعب آب این سد به سمت دریاچه ارومیه خبر داد.
مدیر امور آب شهرستان مهاباد گفت: اکنون آب پشت سد مهاباد به بیش از 150 میلیون مترمکعب رسیده و ارتفاع آن یکهزار و 353 متر و 70 سانتیمتر بالاتر از سطح دریاهای آزاد است. 
محمد عبدالهی اظهار کرد: در زمان مشابه سال گذشته آب پشت سد مهاباد 87 میلیون مترمکعب بود.
وی افزود: به منظور تامین بخشی از نیازهای زیست محیطی دریاچه ارومیه از امروز /یکشنبه/ رها سازی 12 میلیون مترمکعب آب این سد آغاز شد و این رهاسازی به صورت مستمر در 9 روز انجام می شود.
وی بیان کرد: آب این سد پس از پیمودن 40 کیلومتر به بستر دریاچه ارومیه می رسد. 
مدیر امور آب مهاباد گفت: همه سردهنه ها و کانال های اصلی چپ و راست برای استفاده سایر بخش ها مثل کشاورزی و محیط زیست با حضور نمایندگان این دستگاه ها مسدود شد تا این آب تنها برای احیا دریاچه ارومیه صرف شود. 
کارشناس نگهداری و بهره برداری از سد مهاباد نیز اظهار کرد: همزمان با رها سازی آب این سد تولید برق توسط 2 واحد نیروگاهی 6 مگا واتی آغاز شد. 
سید آسوق حسینی گفت: از این طریق روزانه 144 مگاوات برق به شبکه برق سراسری تزریق می شود. 
وی افزود: امسال حدود هشت هزار مگاوات بر ساعت برق از طریق سد مهاباد تولید شده است. 
 آخرین برآورد صورت گرفته نشان می دهد یک میلیارد و 165 میلیون متر مکعب آب در پشت سدهای استان وجود دارد که 18 درصد بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.
پارسال آب موجود در پشت سدهای آذربایجان غربی، 987 میلیون مترمکعب بود که امسال با رشد 178 میلیون مترمکعبی مواجه است.
از طرف دیگر افزایش بارندگی در سه ماهه اخر امسال در آذربایجان غربی موجب پرآبی بیشتر سدها شده و تاکنون موجب رهاسازی آب سدهای شهرچای، بوکان و مهاباد شده است.
یکی از مصوبات ستاد احیا دریاچه ارومیه و از تاکیدات دولت تدبیر و امید رهاسازی آب سدها می باشد که رها سازی سد مهاباد نیز بر همین اساس انجام می شود. 
13 سد بوکان، مهاباد، شهرچای ارومیه، حسنلو نقده، زولا و دریک سلماس، ساروق تکاب، ماکو، شهید قنبری، ارس 2، آغ چای، قیقاج و سیلوه در آذربایجان غربی وجود دارد.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

مهاباد ۱۳۹۷/۱/۱
اشتباه میکنند دوازده میلیون مترمکعب چیه کل ظرفیت را به دریاچه سرازیر کنند بهتره وبه یکباره هم تکلیف مهابادیها روشن میشه وهم تکلیف دریاچه؟؟؟؟؟؟؟؟

نظر خود را براي ما ارسال كنيد