تاريخ: ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند ساعت ۱۲:۳۸ بازدید: 726      نظرات: 0      کد مطلب: 6310
کوردستان با نوای موسیقی به استقبال نوروز رفت

از اجرای رقص هلپرکی تا هنرنمایی نوازندگان کورد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژە، نوازندگان سورنا و دهل از  روز یکشنبه 27 اسفند ماه با حضور در اماکن تاریخی مختلف کوردستان از جمله خانه کورد و عمارت خسروآباد نوای موسیقی کوردی را طنین انداز کردند تا با نوای موسیقی کهن این دیار نوید آمدن بهار سر دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کوردستان در این باره گفت: در نوروز امسال چهار گروه ژیوار، کردوان، باربد و لاستوک هر روز از 27 اسفند 96 تا 13 فروردین 97 طی پنج نوبت این موسیقی را برای نشاط بخشیدن در اماکن تاریخی اجرا می کنند.

سید محسن علوی اظهار کرد: این اجراها در خانه کورد و عمارت خسروآباد در نوبت های صبح و ظهر برگزار می شود و مهم‌ترین هدف از اجرای آن، ارج نهادن به فرهنگ باستانی ایرانی در ایام نوروز و همچنین آشنا کردن جامعه با این رسوم زیبا و قدیمی است.

او اجرای رقص هلپرکی (رقص کوردی) را از دیگر برنامه‌های نوروز در کوردستان اعلام و اضافه کرد: این آیین نیز در دو نوبت صبح و عصر توسط دو گروه در قالب برنامه های نوروزی اجرا می شود.

علوی یادآور شد: این آیین‌ها در شهرستان‌های استان کوردستان نیز همه روزه اجرا می‌شود اما در شهرستان بانه با عنوان جشنواره هلپرکی از اول تا پنجم فروردین و در شهرستان سقز نیز از دوم تا دهم فروردین اجرا می شود.

بسیاری از آثار باستانی و گردشگری کوردستان در طرح برنامه‌های نوروز آماده پذیرایی از مسافران هستند که از جمله آنها می‌توان خانه کورد، عمارت خسرو آباد و مشیر دیوان، موزه سنندج، دریاچه زریبار مریوان، غار باستانی کرفتو، تپه زیویه، روستاهای گردشگری استان، بازار سرپوشیده سنندج، چشمه آب گرم بابا گرگر، منطقه گردشگری آبیدر،  اشاره کرد.

ایرنا کوردستان

 




ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد