تاريخ: ۱۳۹۵ شنبه ۱۶ مرداد ساعت ۱۱:۵۰ بازدید: 626      نظرات: 0      کد مطلب: 1580

گروه 'نیشتمان' یازدهمین سال تولدش را در بانه جشن گرفت


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، گروه هه لپه رکی نیشتمان (رقص کُردی) بانه با همکاری انجمن پاژین به مناسبت یازدهمین فعالیت هنری این گروه آیینی در سالن ارشاد اسلامی این شهر برگزار کرد. شامگاه جمعه گروه (رقص کُردی) هه لپه رکی 'نیشتمان' با همکاری انجمن مردم نهاد 'پاژین' آیینی را به مناسبت آغاز یازدهمین سال تاسیس این گروه آموزشی و فرهنگی برگزار کرد.


در حاشیه این آیین موسس گروه 'نیشتمان' اظهار داشت: این گروه فرهنگی و هنری 11 سال قبل با هدف ارتقا آموزش رقص های محلی در بانه تاسیس شد.
سید احمد توکلی افزود: در طول سال های فعالیت این گروه هر ساله به صدها نفر انواع رقص های محلی کردستان را آموزش می دهند و هم اکنون 80 نفر عضو دارد که در حال آموزش هستند.
وی به وسعت هنر رقص کُردی و جایگاه آن در میان جوانان اشاره کرد و گفت: با توجه به وسعت هنر 'هه لپه رکی' نمی توان مدت زمان مشخصی را برای آموزش این هنر تعریف کرد.

توکلی با اشاره به اینکه زمان دوره آموزشی مشخص نیست و تعدادی از افراد بیش از هشت سال است که با ما همکاری می کنند اظهار کرد: بیشتر افراد دوره ها را آموزش دیده اند ولی به خاطر علاقه زیادی که به این هنر دارند همچنان با مجموعه ما همکاری می کنند.
وی با بیان اینکه در گروه ' نیشتمان' بانه بیشتر رقص های محلی کردستان آموزش داده می شود، گفت: انواع رقص های محلی گه ریان، لب لان، هه وشار، خانه میری، شلان، فتاح، زنگی و پشت په ی و انواع دیگر رقص های محلی کردستان را به هنرجویان علاقمند آموزش می دهیم.
وی از حضور گروه ' نیشتمان' در جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر کرواسی خبر داد و خاطر نشان کرد: این گروه به نمایندگی از گروه های رقص محلی کردستان در جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر کرواسی شرکت می کند که یکی از مهمترین مشکلات ما در این زمینه نبود پشتیبان مالی و اسپانسر است.
توکلی اظهار کرد: هم اکنون گروه 'نیشتمان' در یکی از سالن های ورزشی تمرین می کند و برای استفاده از سالن ها باید اجاره پرداخت کنیم و نبود مکانی مناسب برای تمرین و آموزش یکی دیگر از مشکلات ما است.
وی افزود: شهریه ای که برای آموزش از هنرجویان دریافت می شود صرف اجاره بهای سالن ورزشی می شود و به دلیل اهمیت این هنر از هنرجویان شهریه کمی دریافت می شود که شرایط برای حضور همه جوانان علاقمند فراهم شود.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع: ایرناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد