تاريخ: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۳ مرداد ساعت ۱۲:۴۴ بازدید: 352      نظرات: 0      کد مطلب: 1570

شهردار مهاباد به تشریح چگونگی ثبت موزه سرای هیمن پرداخت

موزه هیمن مجوز فعالیت از اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی گرفت.


موزه هیمن مجوز فعالیت از اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی گرفت
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، موزه هیمن که در ششم شهریورماه 1392 افتتاح و به بهره برداری رسید، پس از طی روال اداری، موفق شد با پیگیری های شورای اسلامی شهر و شهرداری مهاباد و مدیر موزه صلاح پایانیانی در مردادماه سال جاری مجوز فعالیت رسمی خود را از اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور دریافت کند.
مهندس کردستانی شهردار مهاباد، با اعلام این خبر افزود: پس از تملیک منزل شخصی استاد هیمن به همت شهرداری و شورای شهر مهاباد در اسفندماه 1391، ایده تبدیل آن به موزه مفاخر شهرستان مهاباد مطرح شد و با مرمت‌های اولیه بنا، پروسه تغییر کاربری آن به صورت یک موزه استاندارد آغاز شد. آثاری از زندگی شخصی و حرفه‌ای مفاخر مهاباد که به موزه اهدا شده بود، در این موزه به نمایش گذاشته شد و در شهریورماه 1392 به صورت رسمی گشوده شد.
شهردار مهاباد ادامه داد: پس از این افتتاحیه، تلاش برای استاندارد کردن آن بر اساس مصوبات ایکوم (شورای بین‌المللی موزه‌ها) آغاز شد و نگارش طرح محتوایی موزه به آقای یوسف حسن‌زاده، کارشناس موزه ملی ایران در تهران، از سوی شهرداری سفارش داده شد. حسن‌زاده که از آغازین روزهای این موزه به عنوان مشاور در کنار مجموعه مدیریتی شهرداری حضور داشت، با اشراف و توانمندی طرح محتوایی را به پایان رساند و در تهران، به اداره کل موزه‌ها تحویل داد. کارشناسان اداره کل موزه‌ها نیز پس از مطالعه طرح محتوایی و بازدید حضوری از موزه و مشاهده سطح کیفی موزه، مجوز فعالیت موزه را صادر کردند. مهندس کردستانی تأکید کرد که همه این پروسه در حوزه مدیریتی موزه سرای هیمن و شهرداری مهاباد اتفاق افتاده است و سایر دستگاه ها صرفاً برای بازدید به این موزه مراجعه کرده‌اند.
گفتنی است موزه هیمن، یکی از موزه‌های استاندارد منطقه است و با نمایش آثار زندگی شخصی و حرفه‌ای بزرگان و مفاخر مهاباد تلاش دارد تا یادگارهای این بزرگواران را به همگان بشناساند و با داشتن فضای نمایشی مناسب، مخزن‌های امن و استاندارد، در ردیف موزه‌هایی قرار دارد که با اطمینان خاطر می‌توان آثار این بزرگان را به آن سپرد تا برای نسل‌های آینده محفوظ بماند.
موزه هیمن به آدرس میدان ملاجامی، خیابان زند، کوچه ی بهمنی، بن بست اول سمت چپ، پذیرای فرهنگ دوستان وهمشهریان گرامی خواهد بود.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد