تاريخ: ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۵ اسفند ساعت ۱۴:۵۱ بازدید: 1382      نظرات: 0      کد مطلب: 5229
به مناسبت روز درختکاری

بوته های گل در گورستان سلیمانبگ بانه کاشته می شود


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز پنجشنبه 17 اسفندماه به مناسبت روز درختکاری به همت انجن پاژین شهر بانه و شهرداری بانه 1500 بوته گل در ضلع های شمالی و جنوبی گورستان سلیمانبگ این شهر کاشته می شود. 
گورستان سلیمانبگ بانه در سه کیلومتری شهر بانه قرار دارد و به علت بزرگتر شدن شهر به شهر نزدیکتر شده است و آوازه آن به علت وجود گل های زرو و قرمزی است که در این قبرستان وجود داشت.
در حدود 450 الی 500سال قبل مردی به اسم سلیمان بگ که از طرف شاه طهماسب صفوی به امیری بانه منصوب می شود.
امیر سلیمان بگ دختری داشت که اورا به عقد برادر زاده اش (بدر بگ) در می آورد و خودش راهی مدینه می شود و در همانجا با زندگی وداع می کند. یک دندان سلیمان بگ را در همین محل کنونی به عنوان قبر دفن می کنند و از همین جهت به قبرستان سلیمان بگ معروف می شود و به علت محبوبیت و احترام زیادی که در بین مردم بانه داشت.
به عنوان محلی مقدس و آیینی به آن می نگرند. و به عنوان تفریحگاهی محبوب نیز مورد استفاده مردم بانه قرار گرفت.
سالها قبل تنها شخصیت های برجسته و مهم شهر بانه در این محل به خاک سپارده می شدند  کم کم تبدیل به قبرستانی  عمومی برای همه گردید.
با ماشینی شدن زندگی و حضور اتومبیل در زندگی مردم بانه مردم کم کم برای تفریح به جاهای دیگر شهر و منطقه می رفتند و این امر باعث کاسته شدن از اهمیت سیاحتی سلیمان بگ شد ولی از لحاظ آیینی همچنان محبوب بود.
قبرستان سلیمانبگ رو به روی کوه آربابا قرار دارد و گل زرد و قرمز و کوه آربابا با هنر فولکلور این منطقه عجین گشته است و این آوازه به شهر های دیگر منطقه نیز رسیده است به طوری که در کسانی همچون ((حه مه نجار ))و ((عباس کمندی))نیز در مورد آن اثر دارند.
گووڵی زەرد و سووری سڵێمانبەگی بانە
بەوێنەی نیە لە ڕووی جیھانا
بە تفەنگە بڕنەو بانە چۆڵ ئەکەم
ئەم شەڕە لەسەر خاک و خۆڵ ئەکەم
گل زرد و قرمز سلیمانبگ بانه نسترن وحشی نام دارد که از خانواده گل رز و از جنس گل رز است و مختص ایران و دامنه زاگرس است و از لحاظ پزشکی خواص مورد توجهی دارد .
قدمت این گل به حدود 450 الی 500 سال قبل تخمین زده می شود و حدود 15 سال است که به علت عدم مراقبت و رعایت در شرف نابودی قرار دارد.
گزارش: اوین عباسی
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد